BG/Prabhupada 0093 - "Бхагавад-гита" също е Кришна



Lecture on Brahma-samhita, Lecture -- Bombay, January 3, 1973

И така, „Шримад-Бхагаватам“ е оригиналното пояснение на „Веданта-сутра“. Във „Веданта-сутра“, в пояснението към „Веданта-сутра“, „Шримад-Бхагаватам“, се казва:

джанмадй ася ятах анваят итараташ ча артхешу абхигях
тене брахма хрида ади-кавайе мухянти ятра сураях
(ШБ 1.1.1)

Тези описания се съдържат там. И така, ади-кави, ади-кави означава Брахма. Брахма, Ади-кави. А тене брахма. Брахма означава шабда-брахман, ведическа литература. Така че Той наставлява или предава знанието в сърцето на Брахма. Защото, когато се появило творението, Брахма бил единствената личност, живо същество, в началото. И така, може да възникне въпросът: „Как Брахма е получил ведическото знание?“ Това е обяснено: тене брахма… Брахма. Брахма означава ведическа литература. Шабда-брахман. Информацията за, описанието на Бога е също Брахман. Брахман е абсолютен. Няма разлика между Брахман и литературата, в която се описва Брахман.

Същото нещо: точно както „Бхагавад-гита“ и Кришна, те не се различават. „Бхагавад-гита“ е също Кришна. Иначе защо тази книга е обожавана, от толкова отдавна, за толкова дълго време, от пет хиляди години, освен ако „Бхагавад-гита“ не е Кришна? Има толкова литературни произведения, книги, които се отпечатват в наши дни. След една година, две години, три години е приключено. Никой не се интересува повече. Никой не се интересува. Никой не чете… Която и литература да вземете в историята на света, нито една литература не може да просъществува пет хиляди години, и да бъде четена многократно от много, много учени, религиозни дейци и философи, всички. Защо? Защото е Кришна. Кришна… Няма разлика между „Бхагавад-гита“ и Бхагаван. Шабда-брахман.

Така че „Бхагавад-гита“ не трябва да бъде приемана за обикновена литература, която някой може да коментира от гледна точка на така нареченото АБВГ знание. Не. Това е невъзможно. Глупците и негодниците се опитват да коментират „Бхагавад-гита“ основавайки се на светската си ученост. Това е невъзможно. Това е шабда-брахман. Той ще бъде разкрит на този, който има преданост към Кришна. Яся дева пара бхактир ятха деве… Това са указанията на Ведите:

яся дева пара бхактир
ятха дева татха гурау
тасяите катхита хй артхах
пракашанте махатманах
(Шветашватара Упанишад 6.23)

Те се разкриват. Затова ведическата литература е наречена разкрита. Не е така, че мога да я разбера чрез вашето светско образование; Мога да си купя една „Бхагавад-гита“ и понеже имам граматически познания, мога да я разбера. Не. Ведешу дурлабха. В „Брахма-самхита“ се казва, ведешу дурлабха. Да продължавате да изучавате цялата ведическа литература според литературните си възможности или образование - дурлабха. Не е възможно. Ведешу дурлабха. Затова има толкова много хора, които се опитват да тълкуват „Бхагавад-гита“ според академичната си образованост, но никой не се интересува от тях. Те не могат да превърнат дори един човек в преданоотдаден на Кришна. Това е предизвикателство. Във вашия Бомбай има толкова много хора, които обясняват „Бхагавад-гита“ в продължение на много години, но те не са успели да превърнат дори един човек в чист преданоотдаден на Кришна. Това е нашето предизвикателство.

Но тази „Бхагавад-гита“ сега е обяснена, такава, каквато е, и хиляди и хиляди европейци и американци, чиито предци или семейство не са чували дори името на Кришна, стават преданоотдадени. Това е тайната на успеха. Но тези глупави хора, те не знаят. Те си мислят, че като тълкуват „Бхагавад-гита“ основавайки се на така нареченото им негодническо знание, те могат да разкрият „Бхагавад-гита.“ Това не е възможно. Нахам пракашах йогамая-самавритах. Кришна не се разкрива пред тези глупци и негодници. Кришна никога не са разкрива. Нахам пракашах сарвася (БГ 7.25). Той не е нещо евтино, за да бъде разбран от тези глупци и негодници. Не е възможно. Кришна казва: нахам пракасах сарвася йогамая-сама… (БГ 7.25).

манушянам сахасрешу
кашчид ятати сиддхайе
ятатам апи сиддханам
кашчид ветти мам таттватах
(БГ 7.3)