BG/Prabhupada 0487 - Няма значение дали е Библията, Коранът или "Бхагавад Гита" - трябва да гледаме какъв е плодът



Lecture -- Seattle, October 18, 1968

Прабхупада: Някакъв друг въпрос?

Джахнава: Христово съзнание и Кришна съзнание, думите толкова си приличат. Моля съпоставете думите. Обяснете как думите достигат до нас.

Прабхупада: Обяснявал съм това много пъти - джобен речник и международен речник. Не можете да кажете, че джобният речник не е речник, но той е предназначен за определена група ученици. А международният речник е предназначен за друга група ученици. И едните, и другите са ученици. Христос е бил... Каквото е говорил Христос също е Божествено съзнание, ала е било предназначено за определена група хора. Що за хора са били те? Не са били дори цивилизовани. Понеже Христос обяснявал Божественото съзнание, те го намерили за виновен и го разпнали. Що за хора са били? Преценете. Единствената му вина била, че обяснявал Божественото съзнание, а те го разпнали. Наградата била разпъване на кръст. Така че какви хора са били те? Просто се опитайте да разберете състоянието на обществото. Затова, каквото им е говорил Бог Исус Христос, за тях е било достатъчно.

Обаче когато "Бхагавад Гита" е изговорена пред човек като Арджуна, това е друго. Така че трябва да се говори според времето, според обстоятелствата, според слушателите. Нима не виждате, че тук седят едва неколцина човека? Защо? Защото хората не разбират тази наука за Кришна, Кришна съзнание. Тя не е предназначена за всякакви класи хора. Това е най-висшият стандарт на Божествено съзнание. Любов. Любов към Бога. Има и други учения за любовта към Бога, несъмнено. В това е разликата. Едно и също нещо. Винаги се стремете да разбирате. Малкият джобен речник за ученици от първи клас и международният речник за студенти, за докторанти - и двата са речници. Но единият е предназначен за някой, и другият е предназначен за някой. А тестът е пхалена паричияте. Пхалена паричияте, трябва да разберете. Представете си, че пътувате през една гора. Там има толкова много дървета. Обаче не можете да разберете какво е това дърво, какво е онова дърво. Ала веднага щом видите цветчетата: "О, това е ябълка. О, това е ябълково дърво." Точно както онзи ден ми казахте, никога ли не си виждал ябълково дърво? Да. Сега, веднага щом видите ябълката, разбирате: "Това е ябълково дърво. О!"

Проверката на всяко едно свещено писание е как човек развива любов към Бога. Пхалена паричияте. Ако откриете, че следвайки дадени религиозни принципи, развивате любов към Бога, значи писанието е съвършено. Няма значение дали е Библията, Корана или "Бхагавад Гита". Няма значение. Трябва да гледаме какъв е плодът. Ако плодът е, че хората развиват любов към Бога, тогава значи е съвършен. Не се стремете да разберете дали това е добро, добро ли е, лошо ли е... Не. Стремете се да разбирате по резултата. Съвсем по същия начин: ако видите плода, тогава той е първокласен. Така че няма значение дали е Библията или "Гита". Ако можете да развиете любов към Бога, четейки Библията, това е първокласно и ако можете да развиете любов към Бога чрез "Бхагавад Гита", това е първокласно. А не се ли случва, тогава без значение дали е Библията, Корана или "Бхагавад Гита", няма въздействие върху вас. Така че от вас зависи. Не чрез сравняване, а чрез собствените ви дела. Ако действително следвате напътствията, дадени от Бог Исус Христос, вие също ще развиете любов към Бога. В това няма съмнение. По същия начин, ако следвате наставленията на Кришна, същото ще развиете. Така че зависи от вас. Стремете се да следвате. Ако не следвате, а просто се опитвате да правите съпоставително изследване: "Това е добро" или "Това е лошо", "Това е лошо" или "Това е добро," това се нарича шрама ева хи кевалам (ШБ 1.2.8) - напразно усилие. Защо е нужно сравнително изучаване? Просто вижте доколко сте развили любов към Бога, това е всичко. Пхалена паричияте. "Щом има ябълка, значи е добре; няма значение какво е дървото. Интересува ме ябълката."