BG/Prabhupada 0570 - Дори да има неразбирателства между съпруг и съпруга, и дума не става за развод
Press Interview -- December 30, 1968, Los Angeles
Журналист: Има ли много разводи в Индия?
Прабхупада: Да. Съвременните, тъй наречени напредничави младежи и девойки сега се развеждат. Но преди това, дори да има неразбирателства между съпруг и съпруга, кавги, не е ставало и въпрос за развод. Да вземем на практика моя живот. Аз бях семеен. Сега съм се отрекъл. На практика не бях съгласен със съпругата си, но не съм и мечтал за развод. Разбирате ли? Нито тя е мечтала, нито аз съм мечтал. Това беше непознато. Сега вече са запознати.
Журналист: Да. Западната култура.
Прабхупада: О, да.
Журналист: Имате ли много последователи в самата Индия?
Прабхупада: Да. Не лични мои, но на останалите ми духовни братя. Тази религия е много добра.
Журналист: Колко са, колко?
Прабхупада: О, милиони. Ваишнавската философия, Кришна съзнание, има милиони и милиони. Почти всички. 80 процента. Попитайте всеки индиец и той ще ви каже толкова много неща за Кришна съзнание. Може и да не е мой ученик, но има много свети люде като мен. Те се занимават с това.
Журналист: Вие минали ли сте през формално обучение...?
Прабхупада: Да, бях посветен от моя Гуру Махараджа. Ето, това е снимка на моя духовен учител.
Журналист: О, разбирам.
Прабхупада: Да. Когато от вашата страна ми поискаха сертификат да ми дадат постоянно местожителство, аз взех сертификат от духовните си братя, че имам посвещение. Това е всичко. Но иначе в нашата страна няма нужда от сертификат. Журналист: С други думи, в Индия няма такова нещо като следване в семинария, където отиваш в семинария или манастир и следваш курс четири години...
Прабхупада: Не, това е манастир. Да, има манастир. Ние имаме институция, институцията Гаудия Матх. Те имат стотици клонове, да.
Журналист: Преминавате ли през предписан курс на обучение?
Прабхупада: Да, предписаният курс на обучение са тези две-три книги, това е всичко. Всеки може да ги прочете. "Бхагавад Гита" и "Шримад Бхагаватам" или "Чайтаня Чаритамрита". Ще научите всичко. Не се налага да изучвате многотомни книги. Защото "Бхагавад Гита" е толкова прекрасна книга. Проумеете ли един ред, напредвате със сто години. Разбирате ли? Толкова е значима, толкова убедителна. Затова сме публикували "Бхагавад Гита такава, каквато е." Нека вашите хора да я четат, нека да задават въпроси и да се опитат да разберат какво е това движение.
Журналист: Макмилан я публикува.
Прабхупада: Да, Макмилан я публикува.