BG/Prabhupada 0686 - Човек не може да улови духащия вятър, а дори още по-трудно е да обуздае възбудения ум



Lecture on BG 6.30-34 -- Los Angeles, February 19, 1969

Вишнуджана: Стих тридесет и четвърти: "Тъй като умът е неспокоен, противоречив, своеволен и много силен, о, Кришна. И покоряването му ми се струва по-трудно от обуздаването на вятъра. (БГ 6.34)."

Прабхупада: Да. Дори и да можете да овладеете вятъра... Това е невъзможно, никому не е по силите да подчини вятъра. Но дори и да приемем теоретично, че можете да обуздаете вятъра, не е възможно да се контролира умът. Това е много трудно. Умът е непостоянен и толкова противоречив. Продължавай.

Вишнуджана: Пояснение: "Умът е толкова силен и своеволен, че понякога надделява над интелигентността. За някого в практичния свят, който трябва да се сражава с много противници, със сигурност е много трудно да подчини ума си. Изкуствено някой може да постигне умствено равновесие спрямо приятели и врагове, но в края на краищата никой светски човек не може да направи това, защото е по-трудно от обуздаването на развилнелия се вятър. Във ведическата литература се казва: "Личността е пътникът в колесницата на материалното тяло, а интелигентността е колесничарят. Умът е поводите, а сетивата са конете. Така Азът се наслаждава или страда в досега си с тялото и сетивата. Това е осъзнато от великите мислители." Интелигентността би трябвало да направлява ума. Но умът е толкова мощен и своеволен, че надделява дори над нечия интелигентност, както силното възпаление може да надделее над въздействието на лекарството. Такъв силен ум би трябвало да бъде овладян чрез практикуването на йога. Но такава практика не била приложима за светски човек като Арджуна. А какво да говорим за съвременните хора? Трудността е обяснена много ясно: "Човек не може да улови развилнелия се вятър. И е дори още по-непосилно да се обуздае възбудения ум."

Прабхупада: Затова този процес, повтарянето на Харе Кришна, улавя ума мигновено. Просто ако повтаряте "Кришна" и слушате, от само себе си умът ви се установява върху Кришна. Това означава, че целта на йога системата е постигната незабавно. Защото цялата йога система е предназначена за съсредоточаването на ума ви върху формата на Вишну. И Кришна е изначалната личност, която се разширява във формите на Вишну. Кришна е - точно както имаме една лампа. Сега, от тази лампа, от тази свещ, може да донесете друга свещ и да я запалите. И след това още една, и още една, и още една - може да стигнете до хиляди свещи. Всяка следваща свещ е със същата сила като първоначалната. Няма съмнение за това. Но трябва да приемем първата свещ за даваща началото. Подобно на това, Кришна се разширява в милиони Вишну форми. Всяка Вишну форма не отстъпва на Кришна, но Кришна е изначалната свещ, защото всичко произлиза от Кришна. Така че този, който е съсредоточил ума си върху Кришна по един или друг начин, вече е постигнал съвършенството на йога. Това е същината на движението за Кришна съзнание. Продължавай. (край)