CS/Prabhupada 0084 - Jen se staňte Krišnovými oddanými



Lecture on BG 2.22 -- Hyderabad, November 26, 1972

Naše postavení je takové, že dostáváme poznání od Krišny, dokonalé osoby, Nejvyšší Osobnosti Božství. Přijímáme šástru, což znamená to, co je neomylné. Není v ní žádná chyba. Tak jako teď jsem šel okolo kravína, kde leželo spoustu, hromady kravského trusu. Já jsem tedy vysvětloval svým následovníkům, že pokud by tam byly nahromaděny zvířecí, chci říct lidské výkaly, nikdo by tam nevkročil. Nikdo by se tam ani nepřiblížil. Ale tento kravský trus, toho tam jsou celé hromady, přesto vidíte, že je příjemné skrze něj kráčet. A ve Védách se říká, že kravský trus je čisý. Tomu se říká šástra. Pokud namítnete, "Jak je to možné? Je to přece zvířecí výkal." Avšak Védy, ty...protože toto poznání je dokonalé, ani pomocí argumentů nedokáže dokázat, jak se zvířecí výkal stal čistým, ale je to tak. Proto je védské poznání dokonalé. A přijmeme-li poznání z Véd, ušetříme spoustu času na výzkumu a pátrání. My nejsme příliš zapálení do výzkumu. Všechno už je popsáno ve Védách. Proč tedy ztrácet čas?

Takové je védksé poznání. Védské poznání znamená to, co bylo vyřčeno Nejvyšším Pánem. To je védské poznání. Apauruṣeya. Nevyřkl ho nějaký obyčejný člověk jako já. Pokud tedy přijmeme védské poznání, pokud ho přijmeme, fakta, jak je překládá Krišna nebo Jeho představitel... Jeho představitel totiž neříká nic jiného, než co říká Krišna Sám. Proto je Jeho představitelem. Osoby vědomé is Krišny jsou Krišnovými představiteli, protože osoba vědomá si Krišny nebude říkat nějaké nesmysly, něco, co Krišna nikdy neřekl. To je ten rozdíl. Jiní hlupáci, darebáci, budou říkat to, co Krišna neřekl. Krišna říká, man-manā bhava mad-bhakto mad-yājī māṁ namaskuru (BG 18.65), ale darebný učenec řekne, "Ne, tím se nemyslí odevzdat se Krišnovu. Tím se myslí něco jiného." Kde na to přišel? Krišna to přímo říká, man-manā bhava mad-bhakto mad-yājī māṁ namaskuru (BG 18.65). Proč se tedy od toho odchylovat? Proč říkáte něco jiného, proč říkáte, že jde o něco jiného než o Krišnu? Tohle najdete...Já nechci jmenovat. Najdeme tolik darebných učenců, kteří podávají takovéto výklady. Proto ačkoli je Bhagavad-gítá knihou poznání Indie, tolik lidí je svedeno na scestí. Velcí...Kvůli těmto darebným učencům, tak zvaným učencům. Zkrátka jen totiž mylně interpretují.

Proto my představujeme Bhagavad-gítu tak jak je. Krišna říká, sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja (BG 18.66). My říkáme, my rozšiřujeme tento kult: "Buďte si vědomi Krišny. Prostě se staňte Krišnovými oddanými. Vzdávejte Mu poklony..." Před někým se musíte pokořit tak či tak. Nejste ti nejvyšší. Musíte někomu pochlebovat, abyste dostali nějakou službu. Tak to je...Dokonce i když dostante dobrou pozici, stejně musíte dál leštit kliku. I kdybyste se stali prezidentem, prezidentem vaší země, musíte chlácholit vaše občany, aby vám dali hlas. "Prosím, volte mě, já vám zaručím tolik různých výsad." Musíte pochlebovat, tak to je. I kdybyste byli kdovíjak velcí. Stejně musíte někomu pochlebovat. Musíte přijmout nějakého pána. Tak proč nepříjmout Krišnu, nejvyššího pána? V čem je problém? "Ne, já raději přijmu tisíce jiných pánu, než Krišnu." Takové je naše smýšlení. "Přijmu radši tisíce jiných učitelů, než Krišnu. Za tím si stojím." Jak potom můžete být šťastní? Štěstí můžete dosáhnout jedině přijetím Krišny.

bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
sarva-loka-maheśvaram
suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
(BG 5.29)

To je cesta, ja dosáhnout šánti, míru. Krišna nám říká, abychom přijali, že On je poživatelem, ne my. My nejsem poživateli. Můžeme být třeba i prezident nebo sekretář, můžeme být, čím chceme. Ale nejsme poživateli. Tím je Krišna. To by člověk měl vědět. Tak jako ve vaší... Teď jsem zrovna, než jsem přišel, odpovídal na dopis od Výboru pro pomoc Andrha pradéši. Co takový výbor zmůže, pokud není Krišna uspokojen? Co zmůže vybírání příspěvků od sponsorů? Ne, tím ničeho nedosáhnou. Teď začalo pršet. Z toho můžete mít prospěch. Ale tento déšť závisí na Krišnovi, ne na vaší schopnosti získávat sponsorské dary.