ET/Prabhupada 0050 - Nad ei tea, mis on järgmine elu



Lecture on BG 16.5 -- Calcutta, February 23, 1972

Loodus annab meile Kṛṣṇa korralduste kohaselt võimaluse, annab võimaluse väljuda sünni ja surma rägastikust: janma-mṛtyu-jarā-vyādhi duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Peab olema arukas, et märgata nende nelja eluharu hädasid: janma-mṛtyu-jarā-vyādhi. See on kogu veedalik süsteem - kuidas saada neist haaretest välja. Kuid nad on andnud võimaluse: "Sina tee seda, sina tee seda, sina tee seda." Seega reguleeritud elu, et ta lõpuks saaks välja pääseda.

Seetõttu Bhagavān ütles: daivī sampad vimokṣāya (BG 16.5). Kui sa arendad daivī sampat, neid omadusi, mida on kirjeldatud: hiṁsā, sattva-saṁśuddhiḥ, ahiṁsā, paljusid asju, siis sa pääsed välja, imokṣāya. Kahjuks praegune ühiskond ei tea, mis on vimokṣāya. Nad on nii pimedad. Nad ei tea, et on selline positsioon, mida kutsutakse vimokṣāya. Nad ei tea. Nad ei tea, mis on järgmine elu. Ei ole haridussüsteemi. Ma reisin üle kogu maailma. Ei ole ühtegi asutust, mis oleks mõeldud andma haridust hinge rändamisest, kuidas saada parem elu. Kuid nad ei usu. Neil puuduvad teadmised. See on āsurī sampat. Seda kirjeldatakse siin: pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ. Pravṛttim. Pravṛttim tähendab köitvust või kiindumust. Millistesse tegevustesse me peaksime olema kiindunud ja millistest tegevustest lahti ütlema, seda asurad ei tea. Pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca.

pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca
janā na vidur āsuraḥ
na śaucaṁ nāpi cācāro
na satyaṁ teṣu vidyate
(BG 16.7)

Need on asurad. Nad ei tea, kuhu peaks olema suunatud nende elu, millises suunas. Seda nimetatakse pravṛttiks. Ja millisest elust peaksid nad lahti ütlema, nivṛtti. Pravṛttis tu jīvātmana. See on veel üks. Bhunam. Nivṛttis tu mahāphalām. Kogu śāstra, kõik veedalikud juhised on pravṛttiks-nirvṛttiks. Nad õpetavad järk-järgult. Nagu Loke vyavāyāmiṣa-madya-sevā nityā sujantoḥ. Elusolendil on loomulik kalduvus vyavāyaks, seksuaaleluks, ja madya sevāḥ, joovastavate ainete tarbimiseks; āmiṣa sevāḥ, ja lihasöömiseks. Selleks on loomulik instinkt. Kuid asuras, nad ei püüa seda lõpetada. Nad tahavad seda kasvatada. See on asura elu. Mul on haigus. Kui ma tahan seda ravida, siis arst teeb ettekirjutuse: "Ära seda söö." Nagu diabeetik. Teda on keelatud: "Ära söö suhkrut, ära söö tärklist." Nivṛtti. Samamoodi annab śāstra juhenduse et sa peaksid võtma vastu need asjad ja se ei tohiks võtta vastu neid asju, śāstra. Nagu meie ühiskonnas oleme me võtnud kõike põhilisemad nivṛttid and pravṛttid. Pravṛtti... Me juhendame oma õpilasi, "Ei ebaseaduslikule seksile, lihasöömisle, ei āmiṣa-sevāle." Āmiṣa-sevā nityā sujantoḥ. Aga śāstra ütleb, et kui sa saad loobuda nivṛttis tu mahāphalām, siis su elu saab edukaks. Aga me ei ole valmistunud. Kui te ei ole valmistunud pravṛtti vastuvõtmiseks ja nivṛttist loobumiseks, siis te peate teadma, et olete asurad. Kṛṣṇa ütleb siin, pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ (BG 16.7). Nad ei ... "Oh, mis jutt see on?" Nad ütlevad, isegi suured, suured swamīd ütlevad: "Oh, mis selles valet on? Sa võid kõike süüa. See ei loe. Sa võid teha kõike. Lihtsalt maksa mulle ja ma annan sulle erilise mantra." Sellised ajad toimuvad.