HE/Prabhupada 0051 - מוח ללא הדרכה לא יכול להבין מה קיים מעבר לגוף

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
לדף הקודם - וידאו 0050 Go-previous-rtl.png
Go-next-rtl.png לדף הבא - וידאו 0052

מוח ללא הדרכה לא יכול להבין מה קיים מעבר לגוף
- פרבהופאדה 0051


ראיון עם ניוּסְוִויק -- ה-14 ביולי, 1976, נְיוּ יוֹרְק

מראיינת: אתה חושב שיום אחד יכירו את התנועה למען תודעת קרישנה כל האנשים בעולם?

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: זה לא אפשרי. היא מיועדת לכל הפחות לאנשים אינטליגנטיים. אז היא, התנועה הזאת, היא לאנשים האינטליגנטיים ביותר.

מראיינת: אמנם מבין סוגי האנשים האינטליגנטים ביותר.

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: לא מן הנמנע שאדם שהוא אינטליגנטי, וברמה המתאימה... הוא יכול להבין. אז, אנחנו לא מצפים שכולם יהיו אינטליגנטיים. קְרּישְׁנַּה יֵה בְּהַגַ'ה סֵה בָּאדַּה צַ'תוּרַה. אלא אם כן הוא מאוד אינטליגנטי, הוא לא יכול להפוך מודע לקְרּישְׁנַּה, כיוון שנושא זה נפרד. אנשים שקועים בתפיסה הגופנית של החיים. דבר זה נמצא מְעֵבֶר. אז מוח טיפשי לא מסוגל להבין, מה יש מעבר לגוף הזה. אז אתה לא יכול לצפות שכולם יבינו את תודעת קרישנה. זה לא אפשרי.

מראיינת: יש המון שמועות על השלמה גנטית של המין האנושי, או, נאמר, נסיון להשלמה כזו.

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: גֶנֵטי, באיזה מובן?

מראיינת: ובכן... הלא זאת לשמה, שלמות גֶנֵטית?

בַּלִי-מַרְדַנַה: אתמול שוחחנו על מדע הגֶנֵטיקַה. הם מנסים להבין תכונות, כיצד מתהווים להם הגוף והמֶחְשַׁב, ואיתן הם מנסים לשחק.

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: את זה כבר יש לנו ... איפה נמצא הספר?

רָאמֵשְׂוַרַה: הספר של סְוַרֻוּפַּה דָאמוֹדַרַה.

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: כן. תביא.

רָאמֵשְׂוַרַה: מה השאלה שלך?

מראיינת: השאלה שלי היא... הזכרתם קודם את השימוש בכלים טכנולוגיים, ואם יש חברה כלשהי שכלול בה...

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: הספר לא פה? באף מקום?

מראיינת: אני אשאל אותך. אם באמצעות הטכנולוגיה, פירושו שהמין האנושי משופר במידה מסויימת, במילים אחרות, האדם הממוצע הרבה יותר אינטליגנטי, כעת איזה אדם תחשיב לכזה...

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: אדם אינטליגנטי... אם הוא מבין שהוא לא הגוף הזה - שהוא בתוך הגוף... בדיוק כפי שיש לך חולצה. את לא החולצה. כל אחד יכול להבין. אני הוא מי שבתוך החולצה. באופן דומה, אדם שמבין שהוא לא הגוף - הוא זה שנמצא בגוף... דבר שכל אחד מבין משום שמרגע שהגוף מת, מה ההבדל? לאחר שכוח החיות בתוך הגוף תם, אנחנו מכנים אותו, גוף מת.

מראיינת: ישנם אף אנשים מאוד אינטליגנטיים שאינם מוארים רוחנית, אולי אפילו אנשים שמבינים שהם לא, או שהגוף אינו הכל, הגוף מת וישנו משהו נוסף. למה אנשים אלו אינם מודעים רוחנית?

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: אם אדם לא מבין דבר פשוט זה, שהוא לא גוף, אז איננו טוב יותר מבעל חיים. זו ההבנה הראשונה, במישור רוחני. אם הוא חושב שהוא גוף, אז הוא בקבוצה זהה של השתייכות לזו של בעלי החיים.

רָאמֵשְׂוַרַה: השאלה שלה היא... נגיד למישהו יש אמונה בחיים שאחרי המוות, והוא אולי גם אדם נבון, בקנה מידה חומרי. מדוע הוא לא באופן אוטומטי...?

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: לא, קנה מידה חומרי הוא לא אינטליגנציה. קנה מידה חומרי הוא "אני הגוף הזה. אני אַמֵריקַאי. אני הוֹדִי. אני שׁוּעָל. אני כלב. אני גבר." זוהי הבנה חומרית. הבנה רוחנית היא מעבר לזה, ש"אני לא הגוף הזה." וכאשר הוא מנסה להבין את הזהות הרוחנית הזאת, אז הוא אינטליגנטי. אחרת, הוא לא אינטליגנטי.

מראיינת: האם זה פירושו...

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: הם מתוארים כ- מֻוּדְהַה. מֻוּדְהַה פירושו חמורים. זוהי ההבנה הראשונה, שמטרת האדם אינה להזדהות עם הגוף הזה.

מראיינת: ואילו הבנות באות בעקבותיה...?

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: בדיוק כמו כלב. הבנה של כלב היא שהוא גוף. אם גם אדם מבין את חייו כך - שהוא גוף - אז מצבו איננו טוב יותר מזה של הכלב.

מראיינת: אילו הבנות באות אחרי כן?

בַּלִי-מַרְדַנַה: אחרי שאתה מבין שאתה אינך הגוף, אז מה הדבר הבא?

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: הא! זו שאלה אינטליגנטית. אז אדם צריך לראות את עצמו, "אני עסוק אך ורק בתפיסה הגופנית הזאת של החיים. אז מהו העסק שלי?" זוהי השאלה של סַנָאתַנַה גוֹסְוָאמִי, "עתה שחררת אותי מהתעסקות חומרית זו. עכשיו הנח לי לדעת מהי חובתי." מסיבה זו יש ללכת למורה הרוחני, לדעת, להבין מהי חובתו כעת. "אם אני לא הגוף הזה, אז מהי החובה שלי? משום שאני עסוק יומם וליל בגוף הזה. אני אוכל, אני ישן, אני מקיים יחסי מין, אני מתגונן - כל אלה צרכים גופניים. אם אני לא הגוף הזה, מה החובה שלי אז? זוהי אינטליגנציה.

רָאמֵשְׂוַרַה: אז אתה אומר, "מהו הדבר הבא לאחר המציאה שאתה לא הגוף הזה?" פְּרַבְּהוּפָּאדַה אומר שהדבר הבא הוא למצוא מה עליך לעשות, ובשביל זה, קבל את המידע מנשמה שהגיעה להגשמה עצמית, או המורה הרוחני.

מראיינת: המורה הרוחני בצורה של הספרים שלו.

בַּלִי-מַרְדַנַה: אישית או...

פּוּשְׁטַה קְרִישְׁנַּה: פְּרַבְּהוּפָּאדַה הסביר שעתה, תחת התפיסה הגופנית יש לנו חובות כה מרובים. אנחנו עובדים, אנחנו מקיימים חיי מין, אנחנו אוכלים, ישנים, מגינים על עצמנו - כל כך הרבה דברים. כל זאת נעשה ביחס לגוף. אבל מה אם לא הגוף הזה, מה היא אז החובה שלי? מה היא האחריות שלי? אז הדבר הבא הוא כאשר מישהו מבין זאת, עליו לקבל הוראה מן המורה הרוחני, לעשות התקדמות ולהבין מהי חובה אמיתית. דבר זה, מאוד חשוב.

פְּרַבְּהוּפָּאדַה: אפילו באכילה, שינה, חיי מין, והגנה, אנחנו זקוקים לידע מסויים ממורה. למשל באכילה, אנחנו מקבלים ידע ממומחה, אילו מאכלים עלינו לקחת, אילו ויטמינים, איזה... דבר זה דורש גם הוא חינוך. ושינה דורשת גם היא חינוך. אז בשביל התפיסה הגופנית של החיים, אדם צריך לקבל ידע מאחרים. אז כאשר ההבנה של אדם נמצא מעל התפיסה הגופנית, של החיים - הוא מבין ש"אני לא הגוף הזה, אני נשמה רוחנית" - אז באופן דומה עליו לקבל שיעור וחינוך ממומחה.