HR/Prabhupada 0360 - Ne prilazimo Krišni direktno. Moramo započeti svoju službu Krišninom slugi



Lecture on SB 7.9.42 -- Mayapur, March 22, 1976


Tako ovdje, ko nu atra te akhila-guro bhagavan prayāsa. Tako svatko zahtjeva neki dodatni napor da nam pogoduje, ali Kṛṣṇa ne zahtjeva. To je Kṛṣṇa. On može učiniti kako On želi. On ne ovisi o drugima. Drugi ovise o Kṛṣṇinom odobrenju, ali Kṛṣṇa ne ovisi o bilo čijem odobrenju. Time Prahlāda Mahārāja kaže bhagavan prayāsa. Prayāsa, savjetovan je da ne uzme, posebno za privrženike. Osoba ne bi trebala prihvatiti neki posao koji zahtjeva veoma težak napor. Ne. Mi bi trebali prihvatiti samo jednostavne stvari koje su moguće. Naravno, privrženik prihvaća rizik. Baš kao Hanumān. On je bio sluga Gospodina Rāmacandra. Gospodin Rāmacandra je želio informacije o Sītādevi. On nije razmatrao, "Kako ću otići na drugu stranu mora, Laṅku?" On je jednostavno, vjerujući u Gospodina Rāmacandra, "Jaya Rāma," skočio preko njega. Rāmacandra je trebao sagraditi most. Naravno, taj most je također sjajan jer su majmuni nosili kamenje, i oni su ga bacali u more, ali kamenje je plutalo. Tako da gdje je tvoj zakon gravitacije? Eh? Kamenje pluta na vodi. Ne može biti učinjeno od znanstvenika. Ali Gospodin Rāmacandra želi; kamenje postane plutajuće. Inače koliko kamenja ćemo baciti u more da će doći do nivoa da postane most? Oh, nije bilo moguće. Moguće je, sve je moguće, ali Rāmacandra, Lord Rāmacandra, je želio, "Neka bude pojednostavljeno. Tako da neka donesu kamenje i ono će plutati. Tada ćemo ići." Bez kamenja On je mogao ići, ali On je želio neku službu od majmuna. Bilo je mnogo majmuna. Baro baro badare, baro baro pet, laṅka diṅgake, mata kare het. Bilo je mnogo drugih majmuna, ali ne sasvim sposobni kao Hanumān. Time njima je također bila dana neka šansa da "Ti ćeš donijeti neki kamen. Ti ne možeš preskočiti preko mora kao Hanumān, tako da ti donesi kamenje, i ja ću pitati da kamenje da pluta."

Tako da Kṛṣṇa može učiniti bilo šta. Aṅgāni yasya sakalendriya-vṛttimanti. On može učiniti bilo šta. Mi ne možemo raditi bez Njegove naklonosti. Tako Prahlāda Mahārāja zahtjeva da "Ako Ti ljubazno postaneš milostiv prema nama, nije veliki zadatak za Tebe, zato jer Ti možeš učiniti što god želiš. Zato jer Ti si uzrok kreacije, održavanja i uništenja, tako da nije teško za Tebe." Osim toga, mūḍheṣu vai mahad-anugraha ārta-bandho. Općenito, oni koji su ārta-bandhu, prijatelji napaćenog čovječanstva oni ukazuju posebnu naklonost mūḍhama, nitkovima. Kṛṣṇa dolazi iz te svrhe zato jer svatko od nas, mi smo mūḍhe. Duṣkṛtino. Na māṁ duṣkṭtino mūḍhāḥ prapadyante. Normalno mi, zato jer smo grješni, zato jer smo mūḍhe, mi se ne predajemo Kṛṣṇi. Na māṁ prapadyante. Svatko tko se ne preda Kṛṣṇi, on označen kao duṣkṛtina, mūḍha, narādhamā, māyayāpahṛta-jñānā. Uopče nije moguće postati neovisan o Kṛṣṇinoj volji. To nije moguće. TIme oni koji pokušavaju da rade neovisno, bez Kṛṣṇine naklonosti, oni su mūḍhe, sve nitkovi. Oni neće prihvatiti što Kṛṣṇa kaže, i oni će pokušavati da uspostave neki zakon bez Kṛṣṇe. "Nema potrebe za Bogom." To je, večina znanstvenika, oni kažu tako. "Sada mi imamo znanost. Mi možemo sve učiniti." Oni su mūḍhe. Nije moguće. Neovisno vi ne možete učiniti ništa bez Kṛṣṇine naklonosti.

Tako da najbolja stvar je da uvijek tražite naklonost Kṛṣṇe. I vi ne možete direktno tražiti Kṛṣṇinu naklonost. To je također druga poanta. Kiṁ tena te priya-janān anusevatāṁ naḥ. Vi ne možete skočiti preko do Kṛṣṇe bez naklonosti Njegovog privrženika. Yasya prasādād bhagavat-prasādaḥ. Vi ne možete tražiti naklonost Bhagavān direktno. To je druga budalaština. Vi morate ići kroz sluge Kṛṣṇe. Gopī-bhartur pada-kamalayor dāsa-dāsa-dāsānudāsaḥ. To je naš proces. Mi ne prilazimo Kṛṣṇi direktno. Mi moramo početi našu službu Kṛṣṇinom slugi. I tko Kṛṣṇin sluga? Onaj tko je postao sluga drugog Kṛṣṇinog sluge. To se zove dāsa-dāsānudāsa. Nitko ne može biti neovisan sluga Kṛṣṇe. To je druga budalaština. Kṛṣṇa nikada ne prihvaća bilo čiju službu direktno. Ne. To nije moguće. Vi morate ići kroz slugu sluge. (CC Madhya 13.80). To se zove paramparā sistem. Kao što primate znanje od paramparā sistema... Kṛṣṇa je rekao Brahmi, Brahmā je rekao Nāradi, Nārada je rekao Vyāsadeva, i mi dobijamo ovo znanje. Baš kao Kṛṣṇa... Bhagavad-gītā je izgovorena od Kṛṣṇe Arjuni.

Tako da ako mi odustanemo od procesa razumijevanja kao što je Arjuna razumio, tada nikada nećemo moći razumijeti Kṛṣṇu, ili Boga. To nije moguće. Mi trebamo prihvatiti proces koji je Arjuna prihvatio. Arjuna je također rekao, da "ja prihvaćam Tebe, Svevišnju Božansku Osobu, zato jer Vyāsadeva je prihvatio, Asita je prihvatio, Nārada je prihvatio." Ista stvar. Mi trebamo razumijeti Kṛṣṇu. Mi ne možemo razumijeti direktno. Time ovi nitkovi koji pokušavaju razumijeti Kṛṣṇu direktno interpretacijom, oni su svi nitkovi. Oni ne mogu razumijeti Kṛṣṇu. Može biti veoma veliki čovjek, takozvani. Nitko nije veliki čovjek. Oni su također sa vai... Śva-viḍ-varāhoṣṭra-kharaiḥ saṁstutaḥ puruṣaḥ paśuḥ (SB 2.3.19). Puruṣaḥ paśuḥ. Ovi veliki, veliki ljudi koji su veoma hvaljeni od nekih nitkova, svi ovi veliki, veliki vođe, što su oni? Zato jer nisu privrženici Kṛṣṇe, oni ne mogu voditi. Oni će jednostavno biti zavedeni. Time mi ih uzimamo kao nitkove. To je kriterij. Uzmi ovaj jedan kriterij. Što god želiš naučiti od nekoga, prije svega vidi da li je netko privrženik Kṛṣṇe. Inače ne uzimaj bilo kakve lekcije. Mi ne uzimamo bilo kakve lekcije od osobe, "Možda," "moguće", ovako. Ne. Mi ne želimo takve znanstvenike ili matematičare. Ne. Onaj tko zna Kṛṣṇu, onaj tko je privrženik Kṛṣṇe. onaj tko je preplavljen u ekstazi jednostavno slušanjem o Kṛṣṇi, uzmi lekcije od njega. Inače sve nitkovi.

Puno vam hvala.