HR/Prabhupada 0695 - Jeftino izabiru Boga.Bog je postao jeftin-"Ja sam Bog. Ti si Bog."



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Bhakta: " I u ovom stihu, koristi se riječ bhajanti. Bhajanti je primjenjiva samo na Vrhovnog Gospodina, riječ 'obožavanje ' se može koristi za polubogove ili bilo koje drugo živo biće. Riječ avajānanti... "

Prabhupāda: Avajānanti znači negiranje. "Tko je Bog? Ja sam Bog? Što je Bog? Zašto bi služio Boga? To je avajānanti. Kao kriminalac, "Ah, tko je vlada? Ja mogu upravljati svojim vlastitim poslovima. Nije me briga za vladu." To se naziva avajānanti. Ali ne možeš. Ako kažem " Nije me briga za vladu," u redu, možeš to reći, ali policijski odjel je tu. Uzrokovati će ti probleme, kazniti ćete. Materijalna priroda ćete kazniti sa trostrukim mukama. Nastavi

Bhakta: " Riječ vajānanti se koristi u stihu u Śrīmad-Bhāgavatam također se nalazi i u Bhagavad-gīti. Avajānanti...

Prabhupāda: Māṁ mūḍhāḥ. The Śrīmad-Bhāgavatam, ta riječ se koristi, avajānanti sthānād bhraṣṭāḥ patanty adhaḥ (SB 11.5.3).. Slično ista riječ se koristi i u Bhagavad-gītā: avajānanti māṁ mūḍhāḥ(BG 9.11).. Mūḍhāḥ znači budala. Samo budale, one misle da- ih nije briga za Mene. Budale. On ne zna da će patiti, te se usuđuje reći nešto kao, " Nije me briga za..." To je avajānanti māṁ mūḍhā mānuṣīṁ tanum āśritam, paraṁ bhāvam ajānantaḥ (BG 9.11).. Bez poznavanja vrhovne pozicije Gospodina. Jeftino, jeftino izabiru Boga. Bog je postao jeftin. "Ja sam Bog, ti si Bog." Koje je značenje Boga? Znate li? Ako si ti Bog, Ja sam Bog, koje je onda značenje Boga? Avajānanti, jako prigodna riječ. Avajānanti znači onaj koji negira, kojeg nije briga. To su mūḍhāḥ. Nazivaju se mūḍha - što znači bez ikakvog znanja i razuma. Avajānanti māṁ mūḍhā mānuṣīṁ tanum āśritam(BG 9.11).Nastavi.

Bhakta: " Samo budale ismijavaju Vrhovnu Božansku Ličnost, Gospodina Kṛṣṇu. Takve budale dozvoljavaju sebi da pišu komentare na Bhagavad-gītu bez stava služenja Gospodina. Zbog toga oni ne mogu pravilno razlikovati riječi bhajanti i riječi obožavanje. Dakle, kulminacija svih vrsta yoge je u bhakti-yogi. Sve druge yoge su tu da bi se došlo do bhakti-yoge. Yoga zapravo znači bhakti-yoga. Sve druge yoge su kao put prema toj destinaciji. Od početka od karma-yoge do kraja bhakti-yoge je dug put samospoznaje. Karma-yoga bez plodonosnih rezultata je početak ovog puta. Kada se poveća znanje i odricanje u karma-yogi ta faza se naziva jñāna-yoga. Kada se poveća meditacija na Nad-dušu sa različitim tjelesnim procesima jñāna-yoge, i um je usmjeren na Njega, to se naziva aṣṭāṅga-yoga. Kada osoba nadmaši aṣṭāṅga-yogu, i dođe do cilja Vrhovne Božanske Ličnosti, Kṛṣṇe, to se naziva bhakti-yoga."

Prabhupāda:Da, postepeni proces sistema yoge. Karma-yoga prema jñāna-yogi. Karma-yoga označava obične aktivnosti, plodnosne aktivnosti. Obične aktivnosti označavaju i grešne aktivnosti, ali karma-yoga ne uključuje te grešne aktivnosti. Samo dobre, pobožne i propisane aktivnosti. To se zove karma-yoga. Onda, nakon karma-yoge osoba dolazi na platformu jñāna-yoga, znanja. Od znanja ide prema aṣṭāṅga-yoge, osmerostrukim yoga sistemu- dhyāna, dhāraṇā, prāṇāyāma, āsana - ovako, oni koji prakticiraju aṣṭāṅga-yoga. Onda od aṣṭāṅga-yoge, usmjeravanjem uma na Viṣṇua, dolazi do cilja bhakti-yoge. Kada osoba dođe do platforme bhakti-yoge, to je savršena faza yoge. Svjesnost Kṛṣṇe od početka se odnosi na ,direktno bhakti-yogu. Nastavi.