HU/Prabhupada 0086 - Miért vannak különbözőségek?



Sri Isopanisad, Mantra 9-10 -- Los Angeles, May 14, 1970

Miért van annyi különböző egyéniség? Ha ők nyálkával, epével és levegővel teli zsákok, akkor miért nem egyformák? Nem művelik ezt a tudást. Miért vannak különbözőségek? Valaki milliomosok családjába született. Valaki pedig nem engedhet meg magának napi két teljes étkezést, annak ellenére, hogy keményen küzd. Miért van ez a megkülönböztetés? Miért kerül az egyik ilyen kedvező helyzetbe? A másik pedig miért nem? A karma törvénye hozza létre az egyediséget.

Tehát ez a tudás. Ezért az Ísópanisad (Tizedik Mantra) kijelenti: anjad éváhur vidjaja / anjad áhur avidjaja. Akik tudatlanságban vannak, más típusú tanulási folyamatot részesítenek előnyben, és akik valóban bölcsek, azok egy ettől eltérő utat részesítenek előnyben. Az átlagember nem kedveli a tevékenységeinket, a Krisna-tudatot. Meg vannak lepődve. Tegnap este Gargamuni mesélte, hogy azt kérdezik tőle az emberek: „Honnan van ez a rengeteg pénz? Rengeteg autót, egyházi ingatlant vásároltok, emellett ötven, hatvan embert tartotok fenn és mulattok egész nap. Hogy van ez?” [NEVETÉS] Tehát meg vannak lepődve. Mi pedig azon vagyunk meglepődve, hogy miért dolgoznak olyan keményen ezek a gazemberek csupán azért, hogy megtömhessék a hasukat? A Bhagavad-gíta (2.69.) kimondja: „Ami minden lény számára éjjel, ébredés az a fegyelmezett embernek…” Mi úgy látjuk, hogy ezek az emberek alszanak, míg ők úgy látják, hogy mi csupán az időnket vesztegetjük. Ellentétes vélemények. Miért? Mert tetteik iránya különbözik a mi tetteink irányától. Az értelmes embernek el kell tudnia dönteni, hogy ki cselekszik helyesen.

Ezt a témát nagyon szépen kifejti a védikus irodalom. Van egy hasonló Upanisad, mint az Ísópanisad, amit Garga-upanisadnak hívnak. Van benne egy beszélgetés, ami két tanult házastárs között történt. A férj tanította a feleségét. Étad viditva jah prajáti sza éva bráhmana gargi. Étad aviditva jah prajáti sza éva kripana. Az a valódi tudás, hogy… Mindenki megszületik és mindenki meghal. Ezzel kapcsolatban senkinek nincs eltérő véleménye. Mi is meghalunk, ők is meghalnak. Mondhatják: „A születésre, halálra, öregségre és betegségre gondoltok. Szóval azért beszéltek erről, mert ha a Krisna-tudat tudományát művelitek, akkor mentesültök a természet négyféle csapása alól?” Nem. Nem ez a helyzet. A tény az, amit a Garga-upanisad mond: étad viditva jah prajáti. Aki úgy hagyja el a testét, hogy tisztában van valódi önvalójával, (sza éva bráhmana) az bráhmana. Bráhmana… Akinek átadják a szent zsinórt. Miért? Megpróbálja megismerni az élet misztériumát. Ilyen egy bráhmana. Vidzsántah. Azt olvastuk ebben a versben, hogy vidzsántah. Aki azután hagyja el testét, miután megismerte a valóságot, az bráhmana.