HU/Prabhupada 0213 - Állítsd meg a halált, akkor majd látom, milyen csodára vagy képes



Morning Walk -- June 17, 1976, Toronto

Bhakta Gene: Nos, ez felvet bennem egy kérdést, Tisztelt Mester, a kereszténységen belül hosszú történelme van a miszticizmusnak, Krisztus után 100-tól egészen napjainkig. Jelentős és kevésbé fontos misztikusok, néhányan kimagaslóak és sokkal többen kevéssé jelentősek. Hogyan rangsorolja ön ezeket az embereket, a keresztény misztikusokat, protestánsokat és katolikusokat?

Prabhupāda: Ez egyfajta jógi képesség. Semmi köze a lelki élethez. Csodákat akarnak látni általában a hétköznapi emberek. Ez a misztikus képesség, mutass néhány csodát és hökkentsd meg őket. Ez minden. Ennek semmi köze a lelki élethez.

Bhakta Gene: Talán félreértett. A valóban hithű misztikusokra utaltam, mint például Keresztes Szent János vagy Assisi Szent Ferenc.

Prabhupāda: Ha hittel szolgálja Istent, mi szükség van misztikus erőre? Nincs rá szükség. Isten a mesterem, én Isten szolgája vagyok. Mi szükség van itt az értelmetlen misztikumra?

Bhakta Gene: Úgy vélem, magával a kifejezéssel, a miszticizmus fogalommal nagyon sokan csak játszanak, főleg itt, az Egyesült Államokban.

Prabhupāda: Sajnos sokan, semmi közünk ehhez a sok-sok emberhez. Ha valóban Isten szolgája vagy, akkor Isten van a középpontban, te a szolgája vagy. Tehát adott, hogy mi a dolgod. Csak teljesítsd Isten utasításait. Ez minden. Miért akarod a miszticizmust? Pusztán azért, hogy egy kis műsort csinálj az embereknek? Istent szolgálod. Ez minden. És nagyon egyszerű, hogy mire utasít Isten. Man-manā bhava mad-bhakto mad-yājī māṁ namaskuru (BG 18.65). Hol kerül itt a képbe a miszticizmus? Nincs szó a misztikumról... Isten azt mondja: „Mindig csak Rám gondolj. Ajánld fel hódolatodat és imádj Engem." Ez minden. Hol van itt szükség miszticizmusra? Ez mind csak bűvészkedés.

Indiai férfi: Szerintem van egy nézet...

Prabhupāda: Mindenki a saját fejével gondolkodik.

Indiai férfi: Nem, Uram. Létezik egy hibás elképzelés...

Prabhupāda: Amíg nem kerülsz be a rendszerbe, nincs jelentősége annak, amit gondolsz.

Indiai férfi: Nem, uram. Van egy hibás elképzelés, hogy mi a misztikum. Azt mondják, a megvilágosodással együtt jár. Szerintem ő (Bhakta Gene) erre céloz.

Prabhupāda: A fő gond, hogy az anyagi világban életről életre szenvedünk. A célunk pedig az lenne, hogy újra haza jussunk, vissza Istenhez. Ezt ők nem tudják. Valamiféle csodákkal játszanak. Amit tesznek... Állítsd meg a halált. Akkor majd látom, hogy milyen csodára vagy képes. Mi szükség az értelmetlen csodákra? Meg tudod állítani a halált? Lehetséges ez? Ha nem, akkor mi a jelentősége ezeknek a csodáknak? Csalás. Az ember problémája, hogy elfogadok egy testet és szenvedek, hiszen amint megkapom ezt az anyagi testet, szenvednem kell. Aztán létrehozok egy másik testet. Meghalok. Tathā dehāntara-prāptiḥ (BG 2.13). És kezdődik egy másik fejezet. Így aztán, a fűszáltól a félisteni létformáig egyszerűen csak cserélgetem a testemet, meghalok és megszületek. Ez az én bajom. Mit tud tenni a miszticizmus? De erről nincs elképzelésük, hogy mi a baj. Világosan le van írva a Bhagavad-gītāban. Janma-mṛtyu-jarā-vyādhi-duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Ez a ti bajotok. Újra és újra megszülettek és meghaltok és amíg éltek, rengeteg nehézséggel találkoztok. Jarā-vyādhi. Különösen az öregkor és a betegségek. Ez a fő probléma. Mit segít ezen a miszticizmus? Vajon megállítja a születést, a halált, az öregkort és a betegséget? Ha igen, az a miszticizmus. Máskülönben, mi haszna az ilyen ostobaságnak? (szünet) ... elterel az igazi ösvényről. Nem tudják, mi az élet célja, mi az élet problémája. Létrehoznak valamiféle csodát, és pár hitvány alak követi őket. Ez minden. „Itt egy csodatevő."

Indiai: Mennyire fontos a bhakták társasága?

Prabhupāda: Igen. Satāṁ prasaṅgān mama vīrya-saṁvido bhavanti hṛt-karṇa-rasāyanāḥ kathāḥ (SB 3.25.25). Ezért szükséges a sādhu-saṅga (bhakták társasága). Együtt lenni a bhaktákkal. Erre van szükség. Az életünk akkor lesz sikeres. Nem a csodáktól.