HU/Prabhupada 0221 - A májávádik azt gondolják, hogy eggyé váltak Istennel



Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day -- Bhagavad-gita 7.5 Lecture -- Vrndavana, August 11, 1974

Krisna, amikor Arjuna azt kérdezte Tőle, hogy "Azt mondod, a Bhagavad-Gítá filozófiáját a napistennek adtad át. Hogyan hihetem ezt el?" az volt rá a válasz, hogy "Az a helyzet, hogy mindketten jelen voltunk, de te elfelejtetted, Én nem felejtettem el."

Ez a különbség Krisna és a közönséges élőlény között... Ő tökéletes; mi nem vagyunk tökéletesek. Mi tökéletlenek vagyunk, Krisna parányi részei. Ezért Krisnának kell kontrollálnia minket. Ha nem fogadjuk el, hogy Krisna kontrollál minket, akkor az anyagi energia fog kontrollálni, ez a bhūmir āpo 'nalo vāyuḥ (BG 7.4). Tulajdonképpen mi spirituális energia vagyunk. Önként el kellene fogadnunk Krisna irányítását. Ez az odaadó szolgálat. Ez az odaadó szolgálat. Mi lelki energia vagyunk, és Krisna a Legfelsőbb Lélek. Szóval ha elfogadjuk Krisna irányítását, akkor haladhatunk a lelki világ felé. Ha elfogadjuk. Krisna nem avatkozik bele a te kis függetlenségedbe. Yathecchasi tathā kuru (BG 18.63). Krisna azt mondja Arjunának: "Azt tehetsz, amit csak akarsz." Ez az a függetlenség, ami a miénk.

E függetlenség nyomán jöttünk ide az anyagi világba, hogy azt szabadon élvezzük. Krisna megadta nekünk a szabadságot: "Szabadon évezhetsz." És mi próbáljuk ezt tenni. De ennek eredményeképpen összezavarodunk. Megkaptuk azt a szabadságot, hogy dolgozzunk ebben az anyagi világban. Mindenki megpróbál ura lenni ennek az anyagi világnak. Senki nem próbál szolga lenni. Csak mi, vaisnavák próbálunk szolgák lenni. A karmik és gjánik nem szeretnének szolgák lenni. Ők minket kritizálnak: "Nektek, vaisnavák, rabszolga mentalitásotok van." Rabszolga ... Caitanya Maháprabhu azt tanította, hogy gopī-bhartuḥ pada-kamalayor dāsa-dāsānudāsaḥ (CC Madhya 13.80). Ez a mi szerepünk. Mi haszna van annak, ha erőltetve azt állítom magamról, hogy "Én vagyok az úr"? Ha én lennék az úr, akkor mi szükség van a legyezőre? A nyári meleg hatása alatt álló szolga vagyok. Ehhez hasonlóan szolga vagyok a téli időszakban, a nagy hidegben.

Szóval mindig szolgák vagyunk. Ezért Caitanya Maháprabhu azt mondja, jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). Tulajdonképpen az eredeti állapotunk az, hogy Krisna szolgái vagyunk. Krisna a legfelső irányító. Ez a Krisna-tudatos mozgalom azért jött létre, hogy ezeket a bolond és hitvány embereket, mudháh... Nem én találtam ki ezeket a szavakat: bolond és hitvány. Ezeket Krisna mondta. Na māṁ duṣkṛtino mūḍhāḥ prapadyante narādhamāḥ (BG 7.15). Ő mondta ezeket. Megtalálhatjátok. Duskrtinah, mindig bűnösen cselekszik, és mudháh és hitvány, ostoba. Narádhamáh, az emberiség legalja. "Oh, Krisna, olyan sok rosszat mondasz ezekről a materialista tudósokról? Annyi filozófus van. Ők mindannyian narádhamák?" "Igen, ők narádhamák. De tanultak is egyaránt..." De milyen oktatást kaptak? Māyayā apahṛta-jñānāḥ: A tanulásuk eredményeképp - máyá elvette a tudásukat. Minél tanultabb valaki, annál inkább ateista lesz belőle.

Jelenleg... Persze, az oktatás nem azt jelenti, hogy... Az oktatás a megértést jelenti. A gjánit. Tanulni, tanult embernek lenni azt jelenti, hogy bölcs, tanult, gjáni. A mostani gjáni jelentése māṁ prapadyate. Bahūnāṁ janmanām ante jñānavān māṁ prapadyate (BG 7.19). Ez az oktatás. Az oktatás nem ezt jelenti, hogy ateistává válsz. "Nincs Isten. Én vagyok az Isten, te vagy az Isten, mindenki Isten." Ez nem oktatás. Ez agjána. A májávádik azt gondolják, hogy eggyé váltak Istennel. Ez nem oktatás.