HU/Prabhupada 0302 -Az emberek nem hajlandóak meghódolni



Lecture -- Seattle, October 2, 1968

Prabhupāda: Tehát Az Úr Caitanya Tanitásaiból olvasunk. Onnan, ahol az utolsó találkozásunkon kezdtük, most ismét elolvassuk. Felolvasod? Igen.

Tamāla Kṛṣṇa: A 29. oldalon, de hol fejezted be az olvasást?

Prabhupāda: Olvasd akárhol, mindegy. Igen.

Tamāla Kṛṣṇa: Rendben. "A Bhagavad-gītā felvilágosít minket, hogy az élőlények örök természete az egyéni lélek, nem pedig az anyag. Ezért, mint szellemi lélek, parányi szerves része a Legfelsőbb Léleknek, az Abszolút Igazságnak, az Istenség Legfelsőbb Személyiségének. Azt is megtanuljuk, hogy a szellemi léleknek kötelessége meghódolni, mert csak akkor lehet boldog. A Bhagavad-gītā végső utasítása az, hogy a szellemi lélek hódoljon meg tökéletesen A Legfelsőbb Léleknek, Kṛṣṇának, mert csak így találhatja meg a boldogságot. Az Úr Caitanya ugyanezt az igazságot ismételi el, amikor válaszol Sanātana kérdésére, azonban nem beszél arról a lélekről, akit már jellemzett a Gītā."

Prabhupāda: Igen. A lényeg az, hogy az egyéni szellemi lélek helyzetéről, nagyon részletesen beszélt már a Śrīmad Bhagavad-gītā. Most pedig a végső utasítás a Śrīmad Bhagavad-gītāban, ahogy Kṛṣṇa kijelenti, sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja (BG 18.66). Arjunát a yoga minden típusáról tájékoztatta Kṛṣṇa, beszélt mindenféle vallási rituális folyamatról, áldozatról, és a filozófiai spekulációról, az anyagi test helyzetéről, és a lélek természetes helyzetéről. A Bhagavad-gītāban mindezt elmondta Kṛṣṇa. Végül azt mondja Arjunának" Kedves Arjunám, mivel meghitt, kedves barátom vagy, ezért elmondom neked a védikus tudás legbizalmasabb részét." Hogy mi az? "Egyszerűen hódolj meg Énelőttem." Ez minden. Az emberek nem hajlandók meghódolni; ezért kell annyi mindent megtanulniuk. Jó példa egy gyerek, aki gondolkodás nélkül meghódol a szüleiknek, és így boldog. Nincs szükség ahhoz filozófiát tanulni, hogy nagyon boldogan éljünk. Egy gyermek teljesen a szülei gondoskodására bízza magát, és nagyon boldog. Egyszerű filozófia. De mivel fejlettebbé vált a társadalmunk, többet tudunk, Ezt az egyszerű filozófiát oly sok szófacsarással akarjuk megérteni. Ez minden. Ha a szavakkal bűvészkedve akarsz valamit megérteni, akkor nincs szükséged a Kṛṣṇa-tudatos mozgalomra. Ahhoz rengeteg kötetnyi filozófiakönyv létezik. De ha elfogadod ezt az egyszerű folyamatot, amit mi... hogy Isten nagy és mi az Ő egyéni szerves részei vagyunk, tehát a feladatunk, hogy szolgáljuk Őt, és meghódoljunk előtte. Ez minden. Caitanya Mahāprabhu ahelyett, hogy az igazi helyzetünkről, filozófiáról, a tudásról beszélt volna, és annyi más dologról, yoga rendszerekről, ehelyett rögtön azzal kezdte, hogy az élőlények igazi helyzete, hogy szolgálják a legfelsőbb egészt. Ennyi... Caitanya Mahāprabhu ezzel kezdi a tanítását. Ez azt jelenti, hogy Caitanya Mahāprabhu onnan kezdi, ahol befejeződnek a Bhagavad-gītā tanításai.

Prabhupāda: Igen. Folytasd.

Tamāla Kṛṣṇa: "Onnan kezdi, ahol Kṛṣṇa befejezte a tanítását. A nagy bhakták elfogadják, hogy az Úr Caitanya maga Kṛṣṇa. és ahol Kṛṣṇa befejezte a tanítását a Gītāban, most onnan kezdi az utasításait adni Sanātanának. Azt mondta az Úr Sanātanának, ' A te eredeti helyzeted, hogy tiszta élő lélek vagy. Ez az anyagi test nem az igazi önazonosságod, sem az elméd nem a valódi önmagad, sem az intelligenciád, sem a hamis egód, egyik sem az igazi önazonosságod. Az önazonosságod, hogy a Legfelsőbb Úr, Kṛṣṇa örök szolgája vagy.

Prabhupāda: Itt nagyon fontos témáról olvasunk, hogy azoknak az én-képe, akik a durva anyagi felfogásban vannak, azt gondolják, hogy ez a test, "Én ez a test vagyok." Én ez a test vagyok, a test az érzékeket jelenti. Ezért akkor leszek elégedett, ha az érzékeim elégedettek - ez az érzékkielégítés. Ez az önmegvalósítás legdurvább formája. Ez a test is önvaló. A test az önvaló, az elme önvaló, és a lélek is önvaló. Az önvaló szinonimái. A test, a tudat és az elme , mindhármat önvalónak nevezik. Az életünk legdurvább szintjén azt gondoljuk, hogy ez a test az önvalónk. Finomabb szinten úgy gondoljuk, hogy az elme és az intelligencia az önvalónk. De valójában az önvaló túl van a testen, az elmén és az intelligencián. Ez a helyzet. Azok, akik az önmegvalósitás testi felfogásába merülnek, materialisták. Akik az elme és az intelligencia szintjén léteznek, ők a filozófusok és költők. Filozofálgatnak vagy költői elképzeléseiket tárják elénk, de amit hisznek, még mindig hibás. Amikor elérsz a lelki szintre, azt odaadó szolgálatnak nevezik. Ezt magyarázta el Caitanya Mahāprabhu.