HU/Prabhupada 0329 - Ha megölsz egy tehenet vagy megölsz egy növényt, az bűnös cselekedet



Room Conversation -- April 23, 1976, Melbourne

Mr.Dixon: A húsevés bírálata abból fakad, hogy az állatok élnek, ami pedig...

Prabhupāda: A növényeknek is élnek.

Mr. Dixon: Igen. Azt kérdésem, hogy az állatok élete fontosabb, mint a növényeké?

Prabhupāda: Ez nem fontossági kérdés. A mi filozófiánk az, hogy Isten szolgái vagyunk. Szóval Isten eszik, és bármilyen ételmaradékot otthagy, azt fogadjuk el. A Bhagavad-gītāban... Megtalálod ezt a verset. Patraṁ puṣpaṁ phalaṁ toyaṁ yo me bhaktyā prayacchati (BG 9.26). Például, önök is idejöttek. Ha szeretném önt megkínálni ennivalóval, akkor kötelességem megkérdezni öntől, „Mr. Nixon, milyen ételt szeretne enni?" Akkor ön választ: „Ezt nagyon szeretem." Ez után, ha azt az ennivalót adom önnek, akkor elégedett lesz. Kṛṣṇát is így kérdezzük meg ebben a templomban, és várjuk, hogy milyen ennivalót akar enni? Ő pedig megmondta, hogy...

Guru-kṛpā: „Ha valaki szeretettel és odaadással ajánl Nekem egy levelet, egy virágot, egy gyümölcsöt vagy egy kevés vizet, Én elfogadom azt."

Prabhupāda : Patraṁ puṣpaṁ phalam. Nagyon egyszerű dolgot kér, amit bárki képes felajánlani. Egy kis levelet, patram, egy kis virágot, puṣpam, egy kis gyümölcsöt, és kevés folyadékot, vizet vagy tejet. Ezért mi ezt ajánljuk Neki. Különböző ételeket készítünk ezekből az összetevőkből, patraṁ puṣpaṁ phalaṁ toyam (BG 9.26), és miután Kṛṣṇa evett, mi is eszünk. Mi szolgák vagyunk; azt az ételmaradékot esszük meg, amit Kṛṣṇa meghagy. Nem vagyunk sem vegetáriánusok, sem nem vegetáriánusok. Mi prasādiánusok vagyunk. Minket nem érdekel, hogy valami növényi vagy nem növényi, mert ha megölsz egy tehenet vagy megölsz egy növényt, az bűnös cselekedet. És a természet törvényei szerint, azt mondják, hogy azok az állatok, amelyeknek nincsen kezük, eledelül szolgál azoknak az állatoknak, amelyeknek van kezük. Tehát mi is állatok vagyunk, amiknek van keze. Mi emberi lények, állatok vagyunk kezekkel, és ők is állatok - csak nem kézzel, hanem négy lábbal. És vannak olyan állatok, amelyeknek nincsen lábuk, azok a növények. Apadāni catuṣ-padām. Azok az állatok, amelyeknek nincsen lábuk, azok a négy lábúak táplálékai. A tehén füvet eszik, a kecske füvet eszik. Szóval ha növényt eszel, azt nem írják a számládra? Akkor a kecskéknek meg a teheneknek ilyen téren gazdagabbak, mert nem esznek meg semmit a növényeken kívül. De mi nem azt prédikáljuk, hogy váljatok kecskévé vagy tehénné. Nem. Mi azt prédikáljuk, hogy váljatok Kṛṣṇa szolgáivá. Így bármit eszik Kṛṣṇa, azt esszük mi is. Ha Kṛṣṇa azt mondja, hogy „Adj húst, adj tojást," akkor felkínálunk Kṛṣṇának húst és tojást, és mi is azt esszük meg. Szóval ez nem a vegetáriánusságról, vagy nem vegetáriánusságról szól. Nem. Nem ez a filozófiánk. Mert akár növényt, akár húst eszel, gyilkos vagy.. És ölnöd kell, különben nem tudsz élni. Az a természet rendje.

Mr. Dixon: Igen.

Prabhupāda: Mi nem ezt az utat járjuk.

Mr. Dixon: Rendben, de miért bírálják a...

Prabhupāda: Bíráljuk a húsevést, mert a teheneket védeni kell. Tejre van szükségünk. És ha ahelyett hogy tejet innánk, megesszük a teheneket, akkor honnan lesz tej?

Mr. Dixon: Szóval a tej nagyon fontos.

Prabhupāda: Nagyon, nagyon fontos.

Mr.Dixon: Élelmezési szempontból, sokkal több élelmiszert tudnánk előállítani a világon ha nem ennénk húst.

Prabhupāda: Igen, de tejre szükség van. Néhány zsíros vitamindús ételre szükség van. Ezt pedig tejjel tudjuk megtenni. Ezért különösen...

Mr. Dixon: Nem tudnánk fedezni a szükségleteinket pusztán gabonából?

Prabhupāda: Gabonából nem. A gabona leginkább keményítő. Az orvostudomány szerint négy különböző tápanyagra van szükségünk: keményítőre, szénhidrátra, fehérjére és zsírokra. Ilyen a teljes-értékű élelmiszer. Ezeket a tápanyagokat be tudod vinni, ha rizst, dáhlt - hüvelyeseket, és búzát eszel. Ezek tartalmaznak... A hüvelyesek és a búza fehérjét tartalmaznak. A tej is tartalmaz fehérjét. Fehérjére szükségünk van. Zsírt kapunk a tejből. A zsír is szükséges. A zöldségek tartalmaznak szénhidrátot; az étkezési gabona pedig keményítőt. Tehát ha elkészítesz egy finom ételt ezekből az összetevőkből, akkor mindent megkapsz. És ha felajánlod Kṛṣṇának, akkor megtisztítod. Akkor megszabadulsz minden bűnös tevékenységtől. Ellenkező esetben, ha egy zöldséget ölsz is meg, akkor is bűnös vagy, mert azokban is benne van az élet. Nincs jogunk megölni egy másik életet. De életekből kell élnünk. Ilyen a helyzetünk. Ezért a megoldás az, hogy prasādamot kell enni. Ha nem ezt tesszük bűnt követünk el, akár húst akár növényt eszünk, ami az étel elfogyasztóját terheli. Ezért mi csak a maradékot esszük, ennyi az egész.