HU/Prabhupada 0430 - Caitanya Mahaprabhu azt mondja, hogy Isten minden neve épp oly erős, mint Isten Maga



Lecture on BG 2.11 -- Edinburgh, July 16, 1972

nāmnām akāri bahudhā nija-sarva-śaktis
tatrārpitā niyamitaḥ smaraṇe na kālaḥ
etādṛśī tava kṛpā bhagavan mamāpi
durdaivam īdṛśam ihājani nānurāgaḥ
(CC Antya 20.16)

Caitanya Mahāprabhu azt mondta: „Isten mindegyik neve tartalmazza azt az erőt amivel Isten rendelkezik.” Mivel Isten Abszolút, ezért nincs különbség a neve, a formája és a kedvtelései között. Egyik sem különbözik Istentől. Ez az Abszolút tudás. Advaya-jñāna. Tehát, ha Isten neveit énekled, akkor közvetlen kapcsolatba kerülsz Istennel. Mert a nevei nem különböznek Tőle. Próbáld megérteni. Hasonlóan, ha megérinted a tüzet, az meg fog égetni. Ismered vagy nem ismered a tűz tulajdonságait, nem számít. Ha megérinted a tüzet, meg fog égetni. Hasonlóan, ha valóban Isten neveit énekled, az is működni fog. Például, ha egy vasrudat tűzbe teszel, az fokozatosan melegszik, melegszik, míg nem vörösen izzik. Mert kapcsolatba kerül a tűzzel, a vasrúd felveszi a tűz tulajdonságait. A vasrúd nem tűz. De mivel kapcsolatba kerül a tűzzel, olyan tulajdonságra tesz szert, mint a tűz, Amikor vörösen izzik a vasrúd, ha bármit megérintesz vele, azt megégeti. Hasonlóképpen, ha mindig Istennel vagy kapcsolatban, akkor fokozatosan felveszed Isten tulajdonságait. Nem válsz Istenné, de felveszed az Ő tulajdonságait. És amint ezt eléred, meg fognak jelenni az istenes, jámbor tulajdonságaid. Ez tudomány. Próbáljátok megérteni. Mi mindannyian Isten szerves részei vagyunk, minden élőlény. Ha saját magunkat tanulmányozzuk, tanulmányozhatjátok Istent, hogy milyen Isten. Mert mindannyian az Ő részei vagyunk, éppúgy, mint amikor egy zacskó rizsből kiveszel pár szemet, és meg tudod állapítani az egész zacskó rizs minőségét. Hasonlóképpen, Isten hatalmas, ez rendben van.. De egyszerűen azzal, ha magunkat tanulmányozzuk meg tudjuk érteni Istent. Éppúgy, ahogy veszel egy csepp vizet az óceánból. Megértheted, hogy milyen kémiai összetételű az óceán. Meg tudod érteni. Ezt nevezik meditációnak, saját magunk tanulmányozását: „Milyen vagyok?” Ha valaki valóban tanulmányozza önmagát, akkor megértheti egyúttal Istent is. Vegyük például ezt: „Milyen vagyok?” Még, ha saját magadon is meditálsz, megértheted, hogy önálló személyiség vagy. Önálló személyiséggel rendelkezni annyit tesz, hogy van saját véleményed, és nekem is megvan a saját véleményem. Ezért néha nem értünk egyet. Mert te is egyedi vagy és én is. És mert mindannyian ilyen egyedek vagyunk, Isten szerves részei, ezért Isten is ilyen egyéniség kell legyen. Ez a tudomány. Ahogy én is személy vagyok, úgy Isten is egy személy. Ha Istent vesszük az eredeti apának, a legfelsőbb apának… A keresztények hisznek ebben, az összes vallás hisz ebben, és mi is hiszünk ebben a Bhagavad-gītā alapján. Mert Kṛṣṇa azt mondja: ahaṁ bīja-pradaḥ pitā. „Az anyagi természetben minden faj születés által jöhet létre, s Én vagyok a magot adó Atya.” (BG 14.4) Szóval, ha Isten az Atyja minden élőlénynek, és mi élőlények mindannyian különálló személyiségek vagyunk, hogyan lehetne Isten személytelen? Isten személy. Ezt nevezik filozófiának; Ezt nevezik logikának.

Itt, ebben a világban van arról tapasztalatunk, hogy szeretni akarunk valakit. Mindenki. Még az állatvilágban is. Egy oroszlán is szereti a kölykeit. A szeretet jelen van. Préma, ezt hívják prémának. A szeretet hangulata tehát szintén jelen van Istenben. És amikor kapcsolatba kerülünk Istennel, a tetteink egyszerűen e szeretet alapján történnek. Szeretem Kṛṣṇát, vagy Istent, és Kṛṣṇa szeret engem. Így történik érzelmi szinten a kapcsolatunk. Tehát így gyakoroljuk Isten tudományát, még, ha nem is olvassátok a védikus irodalmat – persze az nagyban segít – ha mélyen tanulmányozzátok Istent, akkor megérthetitek Őt. Mert Isten mintájára lettem teremtve én is, egy parányi része vagyok. Éppúgy, ahogy egy parányi darab arany is arany. Egy csepp víz az óceánból szintén sós. Az óceán is sós, megértheted. Hasonlóképpen, önmagunk tanulmányozásával, a tulajdonságaink tanulmányozásával megérthetjük Istent. Ez az egyik oldal. Itt pedig Isten személyesen mutatja be önmagát, mint Kṛṣṇa. Azt mondja: „Yadā yadā hi dharmas… (szünet)… A jámborok felszabadítása, valamint a gonoszok megsemmisítése végett megjelenek Én.” De ne felejtsétek el, hogy Isten Abszolút. A bhakták felszabadítása vagy a gonoszok elpusztítása ugyanazt eredményezi. Mert a védikus irodalomból láthatjuk, hogy azok a démonok, akiket Isten személyesen ölt meg, ugyan úgy felszabadultak, megváltást kaptak. Mert az Úr ölte meg őket, az Úr megérintette őket.

Ez egy nagy tudomány. Nem szentimentalizmus. Filozófián és hiteles védikus irodalmon alapul. Szóval, csak az kérésünk, hogy próbáljátok nagyon komolyan venni ezt a mozgalmat és boldogok lesztek.