HU/Prabhupada 0646 - A jógarendszer nem az, hogy folytatod az ostoba érzékkielégítést



Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969

Prabhupāda: Ki olvas?

Bhakta: Második vers. „Óh, Pándu fia! Tudnod kell, hogy amit lemondásnak nevezünk, az nem más, mint jóga, azaz összekapcsolódás a Legfelsőbbel, mert senki sem lehet jógi addig, míg le nem mond az érzékek kielégítésének vágyáról.” (BG 6.2)

Prabhupāda: Ez a jóga gyakorlásának lényege. A jóga azt jelenti, hogy összekapcsolni. A mi feltételekhez kötött helyzetünkben, habár a Legfelsőbb szerves részei vagyunk, de mégis elkülönült állapotban. A példa ugyanaz. Az ujj a test szerves része, de ha elkülönült állapotba kerül, amputálják, akkor nincs értéke. De ameddig kapcsolatban van a testtel, addig több millió dollárt, vagy még többet is ér. Ha valamilyen betegségben szenvedsz, akkor bármilyen összeget elköltesz a gyógyulásra. Ugyanígy... Jelenleg, az anyagi létezés feltételekhez kötött helyzetében elkülönült állapotban vagyunk Istentől. Ezért vonakodunk annyira, hogy Istenről beszéljünk, hogy megértsük Istent, és a Vele való kapcsolatunkat. Azt hisszük, hogy ez csak puszta időpazarlás. Ezen a találkozón mindenki tudja, hogy ebben a templomban, ebben a Kṛṣṇa-tudatú templomban Istenről beszélünk. Vagy bármilyen más templomban. De az embereket ez nem igazán érdekli. Azt gondolják: „Ez pusztán felfrissülés, kikapcsolódás - lelki fejlődés címén -, egyébként pedig egyszerűen csak időpazarlás. Jobb, ha ezt az időt inkább pénzkeresésre használjuk. Vagy egy klubban, vagy egy étteremben élvezzük az érzéki örömöket.” Istent lebecsülni érzékkielégítést jelent. Azok, akik túlzottan az érzéki élvezetek rabjai, ők nem, úgy értem, nem alkalmasak a jóga végzésére. A jógarendszer nem az, hogy folytatod az ostoba érzékkielégítést, s emellett egyszerűen csak leülsz meditálni. Ez mindössze egy hatalmas becsapás. Semmi értelme. A jógarendszer először is az érzékek kontrollálását jelenti, yama, niyama. A jóga gyakorlásának nyolc különböző szintje van. Yama, niyama, āsana, dhyāna, dhāraṇā, prāṇāyāma, pratyāhāra, samādhi. Az elején, először is arról kell beszélnünk, ami ebben a fejezetben van, hogy az Úr Kṛṣṇa megtanítja, hogy mi a jógarendszer. Ezért mondja Kṛṣṇa az elején, hogy az nem lehet jógi, aki nem mond le az érzékkielégítés vágyáról. Tehát bárki, aki megengedi magának az érzékkielégítést, az ostoba. Nem jógi. Nem lehet jógi. A jógarendszer szigorú cölibátust jelent, azt, hogy nincs nemi élet. Ez a jógarendszer. Senki nem lehet jógi, ha nemi életet él. Az úgynevezett jógik eljönnek az országotokba, és azt mondják: „Igen, bármit, amit csak akarsz megtehetsz. Meditálj, adok neked egy mantrát.” Ez mind ostobaság. Itt egy hiteles kijelentés, hogy senki nem lehet jógi anélkül, hogy le ne mondana az érzékkielégítés vágyáról. Ez az első feltétel. Folytasd!

Bhakta: Harmadik vers. „Aki kezdő a nyolcfokú yoga gyakorlásában, annak a munkát ajánlják, annak pedig, aki már fejlett a jógában, az összes anyagi tettről való lemondást.” (BG 6.3)

Prabhupāda: Igen. Két szint létezik. Azok vannak az egyiken, akik gyakorolják a jógát, hogy eljussanak a tökéletességhez, és azok, akik már elérték a tökéletes szintet. Addig, amíg valaki nincs a tökéletes szinten, csak folytassa a gyakorlást, mert azon a szakaszon rengeteget kell dolgozni. Ez az āsana rendszer, yama, niyama. Az országotokban sok jógatársaság működik. Ők az āsana rendszert mutatják be. Hogyan ülj, és a különböző testhelyzeteket. Ez segít. De az csak a folyamat, ami segít elérni a valódi szintre. Ezek csak eszközök. A valódi jógarendszer tökéletessége különbözik ezektől a testgyakorlatoktól. Két szint van. Az egyiken lévők próbálják elérni a tökéletes szintet, a másik szinten pedig azok vannak, akik már elérték a tökéletes szintet.