HU/Prabhupada 0693 - Amikor szolgálatról beszélünk, nincs indíték. A szolgálat szeretet



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Bhakta: „A Bhajate a bhaj igéből származik, amit akkor használnak amikor szükséges a szolgálat. Az angol »imádat« szó nem használható ugyanabban az értelemben, mint a bhaja. Az imádat rajongást jelent, vagy a tisztelet, megbecsülés kimutatását annak aki méltó erre. A szeretettel és hittel végzett szolgálat azonban egyértelműen az Istenség Legfelsőbb Személyiségének van szánva.”

Prabhupáda: Igen. Az imádat és a szolgálat két különböző dolog. Az imádat azt jelenti, hogy van valamilyen indíték. Egy barát vagy valamely nagy ember imádata. Van indítékom, mert az a nagy ember egy nagy üzletember, és ha elégedetté teszem, akkor lehet, hogy ad nekem is valami üzletet, amiből nyereséget szerezhetek. A félistenek imádata tehát ilyen. Különböző félisteneket imádnak, bizonyos céllal. A Bhagavad-gītā elítéli ezt, megtalálod a nyolcadik (hetedik) fejezetben. Kāmais tais tair hṛta-jñānāḥ prapadyante 'nya devatāḥ (BG 7.20). Kiknek elméjét eltorzították az anyagi vágyak a félistenek imádatába kezdenek, hogy elérjék céljukat. Amikor tehát az imádatról beszélünk, van indíték. De amikor szolgálatról beszélünk, nincs indíték. A szolgálat szeretet. Mint ahogyan az anya szolgálja gyermekét. Nincs indíték. Csak szeretet. Bárki elhanyagolhatja azt a gyermeket, de az anyja nem képes erre. Mert ott a szeretet. Ugyan így bhaj-dhātu, amikor szolgálatról beszélünk, nincs szó indítékról. És ez a Kṛṣṇa-tudat tökéletessége.

És a Śrīmad-Bhāgavatam ezt ajánlja, mint első számú vallásos elvet. Mit mond? Sa vai puṁsāṁ paro dharmo yato bhaktir adhokṣaje (SB 1.2.6). Ez a bhakti, ez a bhaja, ugyanaz az eredet, első-osztályú vallásos elvek. Miről van itt szó? Yato bhaktir adhokṣaje. Amit végezve bárki felébresztheti Isten-tudatát, vagy Istenszeretetét. Ez minden. Ha képes vagy feléleszteni Isten iránti szeretetedet, bármely vallásos elvet is kövesd, nem számít. De meg kell… A próba az lesz, hogy mennyire fejlődik az Isteni iránti szereteted. Ha azonban van valamilyen indítékod - hogy ha gyakorlod ezt a vallásos rendszert, beteljesülnek az anyagi szükségleteid - az nem első-osztályú vallás. Az harmad-osztályú vallás. Az első-osztályú vallás az, mely által felélesztheted Isten iránti szeretetedet. Ahaituky apratihatā. Minden ok és minden akadály nélkül. Ez az első-osztály. Ez az, amit javasolnak. Ez a jógarendszer, a Kṛṣṇa-tudat, még ha a vallásos oldalról is közelíted meg, első-osztályú. Mert nincs indíték. Nem azért szolgálják Kṛṣṇát, hogy bizonyos dolgokkal ellássa őket. Nem. Lehet, hogy lesznek dolgok, de nem számítanak. Elfoglalják magukat - de nincs szükségük semmire. Mindent megkapnak. Ne gondoljátok azt, hogy Kṛṣṇa-tudatúvá válva valaki elszegényedik. Nem. Ha Kṛṣṇa ott van, minden megvan, mert Kṛṣṇa minden. Tehát... De ne üzleteljünk Kṛṣṇával. „Kṛṣṇa, add nekem ezt meg azt.” Kṛṣṇa jobban tudja mint te. Mint ahogyan egy gyermek sem követeli szüleitől: „Kedves apám, kedves anyám, add nekem ezt vagy azt.” Az apa ismeri a gyermek szükségleteit. Nem jó üzlet tehát Istentől kéregetni: „Add nekem ezt, add nekem azt.” Miért kéne kérnem? Ha Isten mindenható, akkor Ő tudja mit akarok, ismeri a szükségleteimet - és ezt a Védák is megerősítik. Eko bahūnāṁ vidadhāti kāmān (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). Az az egy Isten milliók és milliók minden szükségletét biztosítja, minden megszámlálhatatlan élőlényét.

Egyszerűen csak próbáljuk meg szeretni Istent. Ne követeljünk semmit. Amire szükségünk van már megadatott. Még a macskák és kutyák is megkapják amire szükségük van. Nem mennek el a templomba, nem is kérnek semmit Istentől, mégis megkapják. Miért nem kapná meg tehát egy bhakta is? Ha egy macska vagy kutya megkapja a szükségleteit anélkül, hogy kérné Istent, miért kéne követelnem Istentől, hogy: „Add nekem ezt vagy azt.” Nem. Csak próbáljuk meg szeretni Őt. Az mindent megad. Ezt hívják a jóga legmagasabb szintjének. Folytasd!

Bhakta: „Lehet, hogy valaki elkerüli egy tiszteletreméltó ember vagy félisten imádatát, és ezért udvariatlannak nevezik, de az ember nem tudja elkerülni a Legfelsőbb Úr szolgálatát anélkül, hogy alaposan el ne ítélnék. Minden élőlény az Istenség Legfelsőbb Személyiségének szerves része, és ezért, minden élőlénynek szolgálnia kell a Legfelsőbb Urat saját akaratából.”

Prabhupáda: Igen. Ez természetes. Ha Isten szerves része vagyok, az a kötelességem, hogy szolgáljam. Ezt a példát már sokszor elmondtam. Mint ahogyan ez az ujj is a testem szerves része. Mi tehát ennek az ujjnak a kötelessége? Az ujj kötelessége a test szolgálata, ez minden. Ha valahol viszketést érzek, az ujj azonnal működésbe lép. Látjátok? Ha látni akarok, a szemem azonnal működik. Ha el akarok indulni, a lábaim azonnal visznek. Ahogyan tehát ezek a testrészek segítenek engem, a végtagok segítik az egész testet, és amikor eszek, a gyomrom is segít ebben. Ugyan így Isten arra rendeltetett, hogy minden rész Őt szolgálja. Nem arra, hogy Ő szolgáljon. A szolgálat, ha a testrészek az egész testet szolgálják, az energia automatikusan eljut a testrészekhez. Ugyan így, ha szolgáljuk Kṛṣṇát, minden szükségletünket, minden energiát automatikusan megkapunk. Yathā taror mūla-niṣecanena (SB 4.31.14 4.31.14). A példa, mint amikor a fa gyökereit öntözzük, az energia azonnal eljut a levelekhez, a gallyakhoz, az ágakhoz, mindenhová - azonnal. Ugyanígy, egyszerűen csak Kṛṣṇát, Istent szolgálva, minden más részt is ellátsz, szolgálsz. Nem kell máshogyan végezni a szolgálatot. A (nem érthető), minden automatikusan megadatik. Minden...

Az együttérzés nem csak az emberi lényekkel, hanem még az állatokkal is megadatik. Ilyen csodálatos az Isten-tudat, a Kṛṣṇa-tudat. Isten-tudat, Kṛṣṇa-tudat nélkül, az együttérzés más élőlényekkel szemben igen korlátozott. De Isten-tudattal, Kṛṣṇa-tudattal, a más élőlények iránti együttérzés teljes. Ez a rendszer. Folytasd!