HU/Prabhupada 0778 - A legnagyobb hozzájárulás az emberi társadalomhoz a tudás



Lecture on SB 6.1.17 -- Denver, June 30, 1975

Nitāi: „Ebben az anyagi világban, a tiszta bhakták ösvényét követve, akik jól viselkednek és teljes mértékben rendelkeznek a legjobb tulajdonságokkal, annak köszönhetően, hogy teljes mértékben elfogadták Nārāyaṇa szolgálatát, s ezt tekintik a mindenüknek, ez minden bizonnyal a legkedvezőbb, mentes minden félelemtől, és a śāstrák hitelesítik.‟

Prabhupāda:

sadhrīcīno hy ayaṁ loke
panthāḥ kṣemo 'kuto-bhayaḥ
suśīlāḥ sādhavo yatra
nārāyaṇa-parāyaṇāḥ
(SB 6.1.17)

Tehát a śāstra azt mondja, hogy a bhakták társaságában ... Nārāyaṇa-parāyaṇāḥ azt jelenti: bhakták. Nārāyaṇa-para: akik Nārāyaṇát tekintik az élet végső céljának. Nārāyaṇa, Kṛṣṇa, Viṣṇu—Ők ugyanolyan tattva, viṣṇu-tattva. Tehát az emberek ezt nem tudják, hogy megközelíteni Nārāyaṇa, Viṣṇu vagy Kṛṣṇa imádatának szintjét, az a legmagasztosabb és úgy nevezik, hogy biztos szint. Csakúgy, ahogy mi, ha biztosítást kötünk, az a biztos. Ki által biztosított? Kṛṣṇa által biztosított. Kṛṣṇa biztosít, ahaṁ tvāṁ sarva-pāpebhyo mokṣayiṣyāmi (BG 18.66). Kaunteya pratijānīhi na me bhaktaḥ praṇaśyati (BG 9.31). Api cet sudurācāro bhajate mām ananya-bhāk, sādhur eva sa mantavya... (BG 9.30). Olyan sok biztosíték van. Nārāyaṇa-parā. Krisna személyesen azt mondja, hogy „én megvédelek téged." Az emberek szenvednek a bűnös visszahatások miatt, tudatlanság. Tudatlanságból bűnös cselekedeteket követnek el, és a bűnös tettek visszahatnak. Csakúgy, mint egy gyerek, tudatlan, megérinti a lángoló tűzet és az megégeti a kezét, aztán szenved. Nem mondhatod, hogy „a gyerek ártatlan, és a tűz égetett." Nem. Ez a természet törvénye. Tudatlanság. Tehát a bűnös cselekedeteket tudatlanságból követjük el. Ezért kell a tudás. A törvény nem ismerése nem mentesít annak betartása alól. Ha elmész a bíróságra, és arra hivatkozol, hogy: „Uram, én nem tudtam, hogy szenvednem kell, és le kell töltenem a hat hónapos börtönbüntetést, mert loptam. Ezt én nem tudtam." Nem. Tudtad, vagy nem tudtad, börtönbe kell menned.

Ezért a legnagyobb hozzájárulás az emberi társadalomhoz a tudás. Tudatlanságban, sötétségben tartani őket, az nem emberi társadalom, az a macskáké és a kutyáké ... Mivel tudatlanságban vannak, senki sem adhat nekik tudást, és nem is képesek elfogadni. Ezért az emberi társadalomban van olyan intézmény, amely tudást ad. Ez a legnagyobb hozzájárulás. És az a tudás, a legfelsőbb tudás, ami a Védákban van. Vedaiś ca sarvaiḥ (BG 15.15). És a Védák mindegyike megállapítja, hogy az embernek tudnia kell, hogy ki Isten. Ez szükséges. (Félre :) Ne adj ki ilyen hangot. Vedaiś ca sarvaiḥ. Az emberek nem tudják ezt. Ez az egész anyagi világ nem tudja, hogy mi a valódi tudás. Le vannak foglalva az ideiglenes dolgokkal az érzékkielégítésért, de nincsenek tudatában, hogy mi a tudás valódi célja. Na te viduḥ svārtha-gatiṁ hi viṣṇum (SB 7.5.31): A tudás célja, hogy megismerjük Viṣṇut, Istent. Ez a tudás célja. Athāto brahma jijñāsā. Jīvasya tattva-jijñāsā (SB 1.2.10). Ez az élet, az emberi létforma arra való, hogy megértsük az Abszolút Igazságot. Ez az élet. És anélkül, hogy megpróbálnánk megérteni az Abszolút Igazságot, ha egyszerűen csak azzal vagyunk elfoglalva, hogyan együnk egy kicsivel jobban, hogyan aludjunk egy kicsit kényelmesebben, vagy hogyan éljünk kicsit kellemesebb szexuális életet. ezek állati tevékenységek. Ezek az állati tevékenységek. Az emberi tevékenység azt jelenti, hogy megismerjük ki Isten. Ez az emberi tevékenység. Na te viduḥ svārtha-gatiṁ hi viṣṇuṁ durāśayā ye bahir-artha-māninaḥ (SB 7.5.31). Ennek az ismerete nélkül, ők csak küzdenek a létezésért. A külső energia irányítása által akarnak boldogok lenni, bahir-artha-māninaḥ. És az emberek, vezetők, andhā yathāndhair upanīyamānāḥ (SB 7.5.31). Kérdezd meg a nagy-nagy tudóst, filozófust, „Mi az élet célja?" Nem tudják. Egyszerűen csak elméleteket gyártanak, ez minden. Az élet igazi célja az, hogy megértsük Istent.