HU/Prabhupada 0927 - Hogyan fogod Kṛṣṇát elemezni? Ő végtelen. Ezért ez lehetetlen.



730423 - Lecture SB 01.08.31 - Los Angeles

Azok tehát, akik azon gondolkodnak, hogy először elemzik Kṛṣṇát, vajon Isten-e, ők nem első osztályú bhakták. Azok, akik spontán módon szeretik Kṛṣṇát, ők az első osztályú bhakták. Hogyan fogod Kṛṣṇát elemezni? Ő határtalan. Ezért ez lehetetlen. Ez tehát... Nem szabad megpróbálnunk elemezni, vagy megismerni Kṛṣṇát. Ez lehetetlen. Nekünk korlátolt az észlelésünk, korlátoltak az érzékeink. Hogyan elemezhetnénk Kṛṣṇát? Ez egyáltalán nem lehetséges. Bármit is fedjen fel Magából Kṛṣṇa, az épp elég. Ne próbálkozzatok! Ez nem...

Neti neti. Pont, mint a māyāvādīk, próbálják megtalálni Istent, hol van Isten, ki Isten. Neti, ez nem. Egyszerűek, „Ez nem.” A filozófiájuk az „Ez nem.” elven alapul. És hogy mi igen, azt nem tudják. Az úgynevezett tudósok szintén próbálják megtalálni a végső okot, és az ő folyamatuk szintén az „Ez nem.” Annyira... Amennyire fejlettek, annyira találják meg, hogy „Ez nem,” de azt, hogy mi igen, azt sosem fogják megtalálni. Sosem fogják megtalálni. Azt tudják mondani, hogy „Ez nem,” de hogy mi igen, az számukra lehetetlen. Lehetetlen.

panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyo
vāyor athāpi manaso muni-puṅgavānām
so 'pyasti yat prapada-sīmny avicintya-tattve
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
(BS 5.34)

Még ezeket az anyagi dolgokat sem képesek megismerni, nem is beszélve Kṛṣṇáról! Próbálnak eljutni a Holdra. Valójában nem tudják, hogy mi az. Valójában. Akkor miért jönnek vissza? Ha tökéletesen tudnák, hogy mi ez, akkor még most is ott lennének. Ezzel próbálkoznak az utóbbi húsz évben. Egyszerűen azt látják, hogy „Ez nem. Ott nincsenek élőlények. Lehetetlen, hogy mi ott éljünk.” Olyan sok „nem.” És mi az igen? Azt nem tudják. És ez csak egy bolygó, egy csillag. A Holdat egy csillagnak számítjuk.

A tudósok azt mondják, a csillagok mindegyike egy nap, de a mi információnk szerint, ami a Bhagavad-gītāból származik, nakṣatrāṇām yatha śaśī. A śaśī azt jelenti, a Hold pont olyan, mint a sok-sok csillag. Mi a Hold helyzete? A Hold fénylik. Mert visszaveri a Nap sugarait. A mi számításunk szerint egy Nap van. De a modern tudósok azt mondják, hogy sok Nap van, az összes csillag az. Mi ezzel nem értünk egyet. Ez csak egy univerzum. Megszámlálhatatlanul sok Nap van, de minden egyes univerzumban mindössze csak egy, nem pedig sok. Ez az univerzum, amit a tökéletlen látásunkkal tapasztalunk... Nem ismerjük. Nem tudjuk megszámolni, hány csillag és hány bolygó van. Lehetetlen. Tehát azokat az anyagi dolgokat, amelyek előttünk vannak sem vagyunk képesek megszámolni, sem megérteni, mit is mondhatnánk a Legfelsőbb Úrról, aki ezt az univerzumot teremtette? Ez nem lehetséges.

Ezért a Brahma-saṁhitāban az áll, hogy panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyaḥ (BS 5.34.) Panthās... Koṭi-śata-vatsara. Az űr végtelen. Most vegyük a repülőtöket, a műholdat vagy a kabint... Oly sok dolgot feltaláltak. Csak folytassátok! Hány órán, hány napon, éven át folytatjátok? Nem. Panthās tu koṭi-śata-vatsara. Évmilliókig, koṭi-śata-vatsara, folytathatod a tempódban. Panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyaḥ. És hogyan fogok menni? A repülő a levegő sebességével száll. Nem ez a gyorsaság, nem ez a sebesség, 800 vagy 1600 kilométer óránként. Nem. Mi a levegő sebessége?

Svarūpa Dāmodara: másodpercenként 315000 kilométer.

Prabhupāda: Másodpercenként 154 kilométer. Ez áll a védikus irodalomban, ha ilyen sebességgel, másodpercenként 154 kilométerrel, a levegő sebességével haladsz... Csak képzeljétek el, mekkora a levegő sebessége! So panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyo vāyor athāpi (BS 5.34.) Egy repülő ami a levegő sebességével halad. Ezzel a sebességgel négymillió évig tart. De nemcsak a levegő, hanem az elme sebességével is érzékeltetve van.