HU/Prabhupada 0954 - Amikor legyőzzük ezeket az alaptulajdonságokat, akkor leszünk boldogok!



750623 - Conversation - Los Angeles

Bahulāśva: Śrīla Prabhupāda, a mi anyagilag szennyezett helyzetünkben, amikor ostobán, őrült módon cselekszünk, ezt tamasnak vagy tudatlanságnak hívjuk. De a lelki égben, mikor az élőlény tiszta tudatállapotban van, milyen tetteket... Van valami, aminek eredményeképp azon a ponton is illúzióban van?

Prabhupāda: Igen. Épp úgy, mint Jaya-Vijaya. Elkövettek egy sértést. Nem engedték belépni a négy Kumārát. Ez volt a vétségük. És a Kumārák ezt nagyon sajnálták. Megátkozták őket, hogy „Nem vagytok alkalmasak arra, hogy ezen a helyen maradjatok!” Időnként tehát hibázunk. Ez is a függetlenség rossz használata. Vagy mivel kicsik vagyunk, hajlamosak vagyunk leesni. Épp úgy, mint a tűz parányi részei, habár azok is tűz, hajlamosak kialudni. A nagy tűz nem alszik ki. Kṛṣṇa a nagy tűz, mi pedig a szerves részei vagyunk, szikrák, nagyon parányiak. A tűzben lévő szikrák égnek „fut-fut!” Sok van belőlük. De ha a szikra leesik, akkor kialszik. Ez is ilyen. A leesés az anyagi világot jelenti, ahol három különböző kategória van; a tamo-guṇa, a rajo-guṇa és a sattva-guṇa. Ha a... Mint ahogyan a szikra leesik. Ha száraz fűre esik, a fű lángba borul. Tehát a tüzes tulajdonság fennmarad, habár leesett. A száraz fű környezete miatt kialakul egy újabb tűz, és ez a tüzes tulajdonság fennmarad. Ez a sattva-guṇa. És ha a szikra a zöld fűre hullik, akkor kialszik. És a száraz fű, amikor a fű kiszárad, akkor van lehetősége, hogy újra lángra kapjon. De ha a szikra vízbe esik, akkor ez nagyon nehéz. Ehhez hasonlóan, amikor a lélek eljön az anyagi világba, itt három guṇa van. Ha a tamo-guṇával kerül kapcsolatba, akkor a legvisszataszítóbb helyzetbe kerül. Ha a rajo-guṇával esik le, akkor ott van egy kevés aktivitás. Mint ahogy az emberek dolgoznak. És ha a sattva-guṇába esik, akkor legalább azt a tudását megőrzi, hogy „Én tűz vagyok. Nem tartozom ehhez a tompa anyaghoz!”

Ezért újra a sattva-guṇába kell hoznunk, a brahminikus tulajdonságok szintjére, ahol megértheti, hogy ahaṁ brahmāsmi, „Nem ez az anyag, hanem lélek vagyok!” Ekkor kezdődik el a lelki tevékenysége. Ezért próbáljuk meg az embereket a sattva-guṇa szintjére emelni, ami azt jelenti, hogy abba kell hagyni a rajo-guṇa és a tamo-guṇa tetteket, vagyis nincs húsevés, nincs tiltott nemi élet, nincs részegség és nincs szerencsejáték. Sok „nincs,” azért, hogy az anyagi kötőerők hatását elutasítsa. Majd, ha a már sattva-guṇában helyezkedik el, akkor ottmarad azon a szinten, hogy .... Amikor a sattva-guṇában marad, akkor a rajas-tamaḥ, a többi alaptulajdonság nem fogja megzavarni. Az alaptulajdonság, az alaptulajdonság szintje a következő: tiltott nemi élet, húsevés, önmérgezés és szerencsejáték. Tehát tadā rajas-tamo-bhāvāḥ kāma-lobhādayaṣ ca ye (ŚB 1.2.19.). Amikor valaki legalább e két alaptulajdonságtól mentes... Az alaptulajdonság a kamát, a kéjes vágyakat és a mohóságot jelenti. Az anyagi világban az emberek általában ezen alaptulajdonságok hatása alatt állnak, ami azt jelenti, hogy állandóan kielégítetlen kéjes vágyaik vannak, és mohók. Amikor legyőzzük ezeket az alaptulajdonságokat, akkor leszünk boldogok! Tadā rajas-tamo-bhāvāḥ kāma-lobhādayaṣ ca ye, ceta etair anaviddham... (ŚB 1.2.19.) Amikor a tudatot nem befolyásolják ezek a tulajdonságok, ceta etair ana... Sthitaḥ sattve prasīdati. A sattva-guṇa szintjén helyezkedik el, akkor boldog. Ez a lelki élet kezdete! Amikor... Ameddig az elmét zavarják a kéjes vágyak és a mohóság, addig lelki életről szó sem lehet! Ezért az az első tennivaló, hogy kontrolláljuk az elmét, hogy ne kerüljön az alaptulajdonságok, a kéjes vágyak és a mohóság hatása alá. Párizsban láttunk egy öregembert, hetvenöt éves volt, és éjszakai klubokba járt, mert a kéjes vágyak ott voltak. Ötven dollárt fizet, hogy bemenjen egy ilyen klubba, ahol aztán még fizet a többi dologért. Hetvenöt éves, de a kéjes vágyak ott vannak benne!