HU/Prabhupada 1001 - A Kṛṣṇa-tudat mindenki szívében ott szunnyad



750713 - Conversation B - Philadelphia

Sandy Nixon: Van pár kérdésem... Össze fogok egy könyvet azokról a lelki tanítókról, akik befolyásolták vagy napjainkban is befolyásolják az amerikaiakat. Egy mini-cikket is szeretnék írni ugyanerről a New York Times számára, amiben csak a pár legfontosabbat említeném. És a Philadelphia magazin számára is készítek egy cikket, a Magasabb Tudat Látnokairól. Tehát főleg erre a könyvre gondolva, azért teszem fel a kérdéseimet, hogy az emberek megtudják, miről szól a Kṛṣṇa-tudat. Kérdéseket fogok feltenni Önnek, melyeket legtöbbször lehet, hogy én is meg tudok válaszolni, illetve lehet, hogy olyan kérdés lesz, amire tudom a választ, de mégis fel fogom tenni... Lehet, ez úgy hangzik, mintha ostoba lennék, de ez az, amit tenni fogok.

Az első kérdés lehet, hosszú lesz... Tizenöt kérdésem van. Örülnék, ha mindre kapnék választ. Az első egy nagyon alapvető kérdés, mi a Kṛṣṇa-tudat?

Prabhupāda: Kṛṣṇa azt jelenti, Isten, és mi valamennyien kapcsolatban vagyunk Kṛṣṇával, Istennel. Isten az eredeti apa. Így bensőséges kapcsolatban vagyunk Kṛṣṇával. Azonban elfelejtettük, hogy mi Kṛṣṇa, mi a kapcsolatom Vele, mi az élet célja. Mindezek a kérdések itt vannak. És amikor valakit ilyen kérdések foglalkoztatnak, akkor azt mondjuk, Kṛṣṇa-tudatos.

Sandy Nixon: Hogyan alakult ki a Kṛṣṇa-tudat?

Prabhupāda: A Kṛṣṇa-tudat már ott van mindenki szíve mélyén, de az anyagi feltételekhez kötöttség miatt elfelejtettük. A Hare Kṛṣṇa mahā-mantra éneklésének folyamata arra van, hogy újjáélesszük ezt a tudatot. Ez már ott van. Mint ahogy néhány napja ezek az amerikai, európai fiúk és lányok még nem tudták, ki Kṛṣṇa. De tegnap láttad, hogy a teljes... felvonulás alatt, a teljes felvonulás során hogyan énekeltek és táncoltak eksztázisban. Úgy gondolod, hogy ez mesterséges? Nem. Mesterségesen az emberek nem képesek együtt órákon át énekelni és táncolni. Ez a Kṛṣṇa-tudatuk felébredését jelenti. Már ott volt, de a hiteles folyamat által felébredt. Ezt magyarázza el,

nitya-siddha kṛṣṇa-bhakti sadhya kabhu naya
śravaṇādi-śuddha-citte karaye udaya
(CC Madhya 22.107.)

A Kṛṣṇa-tudat mindenki szívében ott szunnyad. Amikor kapcsolatba kerülnek a bhaktákkal, akkor felébred. Ugyanúgy, mint ahogy egy fiatal lány vagy fiú vonzódik, ez a vonzódás ott van a gyerekben is. Abban a kis gyerekben is ott van. És amikor fiatal lesz, fel fog ébredni. Ez nem valami mesterséges dolog. Bizonyos társaságban felébred. A képesség már megvan, de jó társaságban, Kṛṣṇáról hallva, az ember Kṛṣṇa-tudatra ébred.

Sandy Nixon: Mi a különbség a Kṛṣṇa-tudat és a Krisztus-tudat között?

Prabhupāda: A Krisztus-tudat is Kṛṣṇa-tudat, de az emberek nem követik a kereszténység szabályait és előírásait. Ezért nem ébrednek fel. Nem követik Krisztus parancsolatait. Ezért nem jutnak el a tudatosság szintjére.

Sandy Nixon: Mi a különleges a Kṛṣṇa-tudatban, ami megkülönbözteti más vallásoktól? Ez egy vallás?

Prabhupāda: A vallás elsődlegesen azt jelenti, hogy ismerjük Istent és szeretjük. Ez a vallás. Senki nem ismeri Istent, arról, hogy szeretnék, nem is beszélve. Senki sincs arra képezve, hogy ismerje Istent és szeresse Őt. Megelégszenek azzal, hogy elmennek a templomba. „A mindennapi kenyerünket add meg nekünk!” De még oda sem megy el mindenki. A kommunisták azt mondják, hogy „Ne menj templomba! Majd mi adunk kenyeret.” Így a szegény, ártatlan emberek máshonnan kapnak kenyeret, ezért nem mennek a templomba. És senki nem komoly, hogy megértse, mi Isten és hogyan kell Őt szeretni. Senki sem komoly. A Bhāgavatam ezért azt mondja, hogy ez csaló vallás. Bizonyos hit követőjének vallom magam, de nem tudom, ki Isten és hogyan szeressem Őt. Az ilyenfajta vallás a csaló vallás.

Vallás azt jelenti, hogy ismerem Istent és szeretem Őt. Általában azonban az emberek nem tudják, mi Isten és így mit mondhatnánk arról, hogy szeretnék Őt. Ez tehát ezért csaló vallás. Nem vallás. Ami a keresztény vallást illeti, az elég lehetőséget ad Isten megértésére, de nem foglalkoznak ezzel. Vegyük például azt a parancsolatot, hogy „Ne ölj!” De a keresztény világban tartják fenn a legnagyobb vágóhidakat. Hogy lehetnének akkor Isten-tudatosak? Nem engedelmeskednek a parancsolatoknak, nem törődnek azzal, amit az Úr Jézus Krisztus parancsolt. Ez nem csak a keresztény vallásban van így. Minden vallásban ez történik. Ez mindössze egy bélyegző: „Hindu vagyok.” „Mohamedán vagyok.” „Keresztény vagyok.” És egyik sem tudja, mi Isten és hogyan kell Őt szeretni.