HU/Prabhupada 1024 - Ha követitek ezt a két elvet, akkor Kṛṣṇa a markotokban lesz



730408 - Lecture SB 01.14.44 - New York

Prabhupāda: Néha a kevésbé intelligens embereknek csalniuk kell. De mi nem csalunk. Nagyon egyszerűek vagyunk. Miért kellene csalnunk? Kṛṣṇa azt mondja,

man-manā bhava mad-bhakto
mad-yājī māṁ namaskuru
(BG 18.65)

Tehát, mi azt mondjuk, „Kérlek, gyertek ide. Kṛṣṇa itt van, csak gondoljatok Őrá.” Hol van itt a nehézség? Itt van Rādhā-Kṛṣṇa, és ha naponta látjátok Őket, akkor Rādhā és Kṛṣṇa természetes módon hatással lesz az elmétekre. Tehát bárhol tudtok gondolni Rādhā-Kṛṣṇára. Mi ebben a nehézség? Man-manā. Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát! Amint éneklitek Kṛṣṇa nevét, azonnal emlékeztek Kṛṣṇa templomi formájára, nāma-rūpa. Amikor hallotok Kṛṣṇáról, akkor emlékezzetek a tulajdonságaira, a cselekedeteire, nāma, guṇa, rūpa, līlā, parikara, vasiṣṭha. Így… Tudtok gyakorolni. Mi ebben a nehézség? Ez a gyakorlás kezdete. Kṛṣṇa valóban ott van, de mivel nincs megfelelő szemetek, hogy lássátok Őt, ezért azt gondoljátok, „Itt… Hol van Kṛṣṇa? Ez egy kő, egy szobor.” De nem tudjátok, hogy a kő is Kṛṣṇa. A kő is Kṛṣṇa. A víz is Kṛṣṇa. A föld is Kṛṣṇa. A levegő is Kṛṣṇa. Kṛṣṇa nélkül semmi sem létezik. A bhakta látja ezt. Ezért, amikor akár csak egy kődarabot is lát meg, akkor Kṛṣṇát látja. Az ateisták azt mondják, hogy „Követ imádtok.” De nem követ imádnak, Kṛṣṇát imádják, mert tudják, semmi más nem létezik Kṛṣṇán kívül. Premāñjana-cchurita-bhakti-vilocanena. (Bs. 5.38) Ez az a szint, ahová el kell jutnunk! Hogyan mondhatjátok, hogy a kő nem Kṛṣṇa? Kṛṣṇa azt mondja… Kṛṣṇát úgy kell megértenetek, ahogy Ő elmondta. Kṛṣṇa a Bhagavad-gītāban azt mondja:

bhūmir āpo 'nalo vāyuḥ
khaṁ mano buddhir eva ca
bhinnā prakṛtir aṣṭadhā
(BG 7.4)

„Föld, víz, tűz, levegő, éter, elme, értelem és hamis ego - e nyolc együtt képezi az Én különálló anyagi energiáimat.” (BG 7.4)

„Ők az Enyémek.” Éppúgy, ahogy beszélek. Beszélek, ez rögzítve van, és visszajátsszuk. Ugyanazt a hangot fogjuk hallani. És felismeritek, hogy „Ez a lelki tanítómesterünk…” De én nem vagyok ott. A hang most különbözik tőlem. Bhinnā. Bhinnā elkülönülést jelent. De amint lejátsszátok, mindenki tudni fogja, hogy „Ez Bhaktisid… Bhaktivedanta Swami.” Ha ismertek. Tehát oktatásra van szükség. Kṛṣṇa…

Ye yathā māṁ. (BG 4.11)… Minél jobban lefoglaljátok magatokat Kṛṣṇa szolgálatában, annál jobban felismeritek Őt.

sevonmukhe hi jihvādau
svayam eva sphuraty adaḥ
(CC Madhya 17.136)

A mi folyamatunk tehát nagyon egyszerű. Csak foglaljátok le a nyelvetek. Tegyetek félre minden más érzéket. A nyelv nagyon erős. És a nyelv lehet a legádázabb ellenségünk, vagy a legbelsőségesebb barátunk. Ilyen a nyelv. Ezért a śāstra azt mondja sevonmukhe hi jihvādau, csak foglaljátok le a nyelveteket az Úr szolgálatában, és Ő fel fog tárulni. Nagyon jó. Akkor most, mit csináljunk a nyelvvel? Beszéljünk, beszéljünk Kṛṣṇáról! Énekeljük Kṛṣṇa nevét! Együnk Kṛṣṇa prasādamot! És meg fogjátok érteni Kṛṣṇát. Akármilyen ostoba az ember, műveletlen, vagy bármilyen helyzetben van, a nyelvét mindig használhatja Kṛṣṇa szolgálatában. Semmit ne egyetek, amit Kṛṣṇa nem fogyasztott el előzőleg, így a nyelv a legbelsőségesebb barátotok lesz. És semmi másról nem beszéljetek csak Kṛṣṇáról. Ha követitek ezt a két elvet, akkor Kṛṣṇa a markotokban lesz.

Nagyon köszönöm!

Bhakták: Jaya, haribol.