HU/Prabhupada 1058 - A Bhagavad-gītā elbeszélője az Úr Śrī Kṛṣṇa



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

A Bhagavad-gíta elbeszélője az Úr Sri Krisna, akit a könyv minden oldalon az Istenség Legfelsőbb Személyiségének, Bhagavánnak nevez. Természetesen a ‘bhagaván’ szó néha vonatkozhat bármilyen hatalmas személyiségre vagy félistenre is, azonban itt kétségkívül Sri Krisna kimagasló személyiségre utal, ugyanakkor tudnunk kell, hogy az Úr Sri Krisnát minden ácsárja elismeri… Akarom mondani, még Sankarácsárja is, Rámánudzsácsárja, Madhvácsárja, Nimbárka Szvámi, Sri Csaitanja Maháprabhu és sokan mások. Indiának számos hiteles tudósa és ácsárjája volt, úgy értem, védikus tudásban jártas szakértője. Mindegyikük – Sankarácsárját beleértve – alátámasztja, hogy Sri Krisna az Istenség Legfelsőbb Személyisége. A Bhagavad-gítában Maga az Úr is megerősíti, hogy Ő az Istenség Legfelsőbb Személyisége. A Brahma-sanhita és a Puránák mindegyike szintén így fogadja el Őt, különösen a Bhágavata Purána: „Az Úr Sri Krisna az eredeti Istenség Személyisége.” (Bhág. 1.3.28) Ezért a Bhagavad-gítát úgy kell elfogadnunk, ahogy azt Maga az Istenség Legfelsőbb Személyisége meghagyta.

A Bhagavad-gíta negyedik fejezetében (4.1-3.) az Úr így szól:

imam vivasvaté jógam próktaván aham avjajam / vivasván manavé práha manur iksvákavé ’bravít.

Évam parampara-práptam imam rádzsarsajó viduh / sza kélénéha mahata jógó nastah parantapa.

Sza évájam maja té ’dja jógah próktah purátanah / bhaktó ’szi mé szakha cséti rahaszjam hj étad uttamam.

A lényeg… Az Úr a következőt mondta Ardzsunának: „Ezt a jógarendszert, a Bhagavad-gítát először a napistennek mondtam el, és a napisten átadta azt Manunak, Manu pedig Iksvákunak. Ily módon, a tanítványi láncon keresztül, az egyik elbeszélőtől a másikig szállt alá ez a jógarendszer. Idővel azonban feledésbe merült. Ezért újból elbeszélem ugyanezt neked, a Bhagavad-gíta ősi jógarendszerét, melyet Gítópanisadként is ismernek. Mivel te a bhaktám és a barátom vagy, ezért egyedül te vagy képes megérteni.”

Ez azt jelenti, hogy a Bhagavad-gíta olyan mű, ami legfőképpen az Úr híveinek szól. A transzcendentalistáknak három csoportja létezik, név szerint: a dnyánik, a jógik és a bhakták. Vagyis az imperszonalisták, a meditálók és az Úr hívei. Az Úr itt világosan értésére adja Ardzsunának a következőt: „Téged teszlek a tanítványi lánc első tagjává. Mivel a korábbi láncolat megszakadt, most egy újabb tanítványi láncolatot szeretnék létrehozni, amely követi a hajdanán a napistentől alászálló tanítványi lánc eszméit. Jegyezd meg és oszd meg másokkal. Más szóval a Bhagavad-gíta jógarendszere mostantól rajtad keresztül fog elterjedni. A Bhagavad-gíta megértésének hiteles szakértője leszel.” Nos, az Úr leginkább azért Ardzsunának tanította a Bhagavad-gítát, mert Ardzsuna a híve és közvetlen tanítványa volt. És nem csak ezért, hanem mert Krisna bensőséges barátja volt. Ezért a Bhagavad-gítát az érti meg a legjobban, akinek jelleme Krisnáéhoz hasonló. Ez azt jelenti, hogy bhaktának kell lennie, közvetlen kapcsolatban kell állnia az Úrral.