HU/SB 1.5.25


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


25. VERS

ucchiṣṭa-lepān anumodito dvijaiḥ
sakṛt sma bhuñje tad-apāsta-kilbiṣaḥ
evaṁ pravṛttasya viśuddha-cetasas
tad-dharma evātma-ruciḥ prajāyate


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

ucchiṣṭa-lepān—ételmaradék; anumoditaḥ—megengedték; dvijaiḥ—a vedāntista brāhmaṇák; sakṛt—egyszer; sma—a múltban; bhuñje—vett; tat—az által a cselekedet által; apāsta—kiküszöbölt; kilbiṣaḥ—minden bűn; evam—így; pravṛttasya—végezve; viśuddha-cetasaḥ—annak, akinek az elméje megtisztult; tat—e bizonyos; dharmaḥ—természet; eva—bizonyára; ātma-ruciḥ—transzcendentális vonzalom; prajāyate—megnyilvánult.


FORDÍTÁS

Csupán egyszer történt, hogy engedélyükkel megettem ételmaradékukat, s ettől minden bűnöm nyomban gyökerestől megsemmisült. E tettem által szívem megtisztult, s a transzcendentalisták természete vonzóvá vált számomra.


MAGYARÁZAT

A tiszta odaadás épp olyan ragályos    —    jó értelemben véve    —,    mint a fertőző betegségek. Egy tiszta bhakta minden bűntől mentes. Az Istenség Személyisége a legtisztább élőlény, s amíg az ember nem tisztul meg ugyanolyan mértékben az anyagi tulajdonságok fertőzésétől, addig nem lehet az Úr tiszta bhaktája. A bhakti-vedānták, mint ahogyan az előbbiekben említettük, tiszta bhakták voltak, s a fiút társaságuk és az, hogy egyszer elfogyaszthatta ételmaradékukat, megfertőzte tisztaságával. A tiszta bhakták maradékát engedélyük nélkül is meg lehet enni. Vannak ál-bhakták is, és az embernek nagyon óvatosnak kell lennie velük. Számtalan dolog van, ami akadályt jelenthet az odaadó szolgálat elkezdésében, de a tiszta bhakták társaságában minden ilyen akadály eltűnik. A kezdő bhakta valóban a tiszta bhakták transzcendentális tulajdonságaival gyarapszik    —    vagyis vonzódni kezd az Istenség Személyiségének nevéhez, dicsőségéhez, tulajdonságaihoz, kedvteléseihez és így tovább. Ha megfertőződünk a tiszta bhakta tulajdonságaival, az azt jelenti, hogy az Istenség Személyisége transzcendentális cselekedetei iránti érzett tiszta odaadás ízét szívjuk magunkba. Ez a transzcendentális íz egyszerre minden anyagi dolgot ízetlenné tesz. Egy tiszta bhakta ezért a legkevésbé sem vonzódik az anyagi cselekedetekhez. Miután az odaadó szolgálat útján minden akadály vagy bűn megszűnik, az ember vonzódni kezd, megingathatatlanná válik, tökéletes ízt érez, transzcendentális érzelmei fejlődnek ki, s végül eljut az Úr szerető szolgálatának szintjére. Mindezek a szintek a tiszta bhakták társaságában alakulnak ki. Ez a magyarázata ennek a versnek.