HU/SB 3.23.3


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


3. VERS

visṛjya kāmaṁ dambhaṁ ca
dveṣaṁ lobham aghaṁ madam
apramattodyatā nityaṁ
tejīyāṁsam atoṣayat


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

visṛjya—megválik; kāmam—kéj; dambham—büszkeség; ca—és; dveṣam—irigység; lobham—mohóság; agham—bűnös cselekedetek; madam—hiúság; apramattā—józan; udyatā—szorgalmasan dolgozva; nityam—mindig; tejīyāṁsam—rendkívül hatalmas férjét; atoṣayat—elégedetté tette.


FORDÍTÁS

Józanul, szorgalmasan dolgozott, s minden kéjről, büszkeségről, irigységről, mohóságról, bűnös cselekedetről és hiúságról lemondva elégedetté tette férjét, aki rendkívüli hatalommal rendelkezett.


MAGYARÁZAT

Egy kiváló férj kiváló feleségének néhány tulajdonságát sorolja fel ez a vers. Kardama Munit lelki tulajdonságai teszik kiválóvá, s az ilyen férjet tejīyāṁsamnak, a leghatalmasabbnak nevezik. A feleség állhat a lelki tudat szempontjából azonos szinten a férjével, de nem szabad, hogy ez önteltté és büszkéve tegye. Gyakran megesik, hogy a feleség nagyon gazdag családból származik, akárcsak Devahūti, Svāyambhuva Manu császár leánya. Büszke lehetett volna származására, ez azonban tilos. Egy feleség ne legyen büszke származására. Mindig legyen alázatos a férjével szemben, s hagyjon fel minden önteltséggel. Amint a feleség büszke lesz származására, büszkesége nagy vitát eredményezhet a férj és a feleség között, s házasságuk megromlik. Devahūti nagyon vigyázott erre, ezért    —    olvashatjuk e versben    —    teljesen lemondott a büszkeségről.

Devahūti nem volt hűtlen. A legnagyobb bűn, amit egy feleség elkövethet, ha egy másik férjet vagy egy szeretőt keres. Cāṇakya Paṇḍita azt írja, hogy otthonunknak négy ellensége van.

  • Ha az apa adósságba keveredik, ellenségnek számít;
  • ha egy anya másik férjet választ, miközben felnőtt gyermekei vannak, ő is ellenség;
  • az a feleség is ellenségnek számít, aki nem él egyetértésben férjével, hanem nagyon durván bánik vele;
  • s ellenség az a fiú is, aki ostoba.

A családi életben az apa, az anya, a feleség és a gyermek nagy kincs, de ha a feleség vagy az anya egy másik férjet fogad el férje vagy fia életében, akkor a védikus civilizáció szerint ellenségnek kell tekinteni. Egy erkölcsös és hűséges asszony nem követ el házasságtörést    —    az nagyon bűnös tett.