HU/SB 3.24.29


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


29. VERS

sa eva bhagavān adya
helanaṁ na gaṇayya naḥ
gṛheṣu jāto grāmyāṇāṁ
yaḥ svānāṁ pakṣa-poṣaṇaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

saḥ eva—ugyanaz; bhagavān—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; adya—ma; helanam—hanyagság; na—nem; gaṇayya—tekintetbe véve a magasat és az alacsonyt; naḥ—miénk; gṛheṣu—a házakban; jātaḥ—megjelent; grāmyāṇām—az egyszerű családfenntartóknak; yaḥ—Ő, aki; svānām—saját bhaktáinak; pakṣa-poṣaṇaḥ—aki támogatja őket.


FORDÍTÁS

Nem törődve az olyan egyszerű családosok hanyagságával, mint amilyenek mi vagyunk, ugyanaz az Istenség Legfelsőbb Személyisége megjelenik otthonainkban, hogy segítse bhaktáit.


MAGYARÁZAT

A bhakták annyira ragaszkodnak az Istenség Személyiségéhez, hogy bár nem jelenik meg azok előtt, akik magányos helyen gyakorolják a yogát sok-sok életen keresztül, megjelenik egy családos ember otthonában, ahol a bhakták odaadó szolgálatot végeznek, az anyagi yoga gyakorlása nélkül. Az Úr odaadó szolgálata tehát olyan könnyű, hogy még egy családos ember is megláthatja az Istenség Legfelsőbb Személyiségét családja tagjaként, fiaként, ahogyan azt Kardama Muni tapasztalta. Yogī volt, mégis családfenntartóként élt, de fia nem volt más, mint az Istenség Legfelsőbb Személyiségének inkarnációja, Kapila Muni.

Az odaadó szolgálat olyan rendkívüli erejű transzcendentális folyamat, amely felülmúlja a transzcendentális megvalósítás minden más módszerét. Az Úr ezért azt mondja, hogy Ő sem Vaikuṇṭhán, sem a yogīk szívében nem lakik, hanem ott van, ahol tiszta bhaktái mindig Róla énekelnek és Őt dicsőítik. Az Istenség Legfelsőbb Személyiségét bhakta-vatsalaként ismerik, és sohasem nevezik jñānī-vatsalának vagy yogī-vatsalának. Mindig bhakta-vatsalaként beszélnek Róla, mert sokkal jobban kedveli bhaktáit, mint a többi transzcendentalistát. A Bhagavad-gītā (BG 18.55) megerősíti, hogy egyedül egy bhakta képes megérteni Őt eredeti valójában. Bhaktyā mām abhijānāti: „Csakis odaadó szolgálat által lehet Engem megérteni, másként nem.” Egyedül ez a megértés az igazi megértés, mert míg a jñānīk, az elméjükben spekulálók az Istenség Legfelsőbb Személyiségének csak a ragyogását, testének sugárzását képesek megismerni, a yogīk pedig csak részleges képviselőjét, egy bhakta nemcsak megérti az Istenség Személyiségét eredeti valójában, de szemtől szemben láthatja Őt.