HU/SB 3.24.40


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


40. VERS

mātra ādhyātmikīṁ vidyāṁ
śamanīṁ sarva-karmaṇām
vitariṣye yayā cāsau
bhayaṁ cātitariṣyati


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

mātre—anyámnak; ādhyātmikīm—ami megnyitja a lelki élet ajtaját; vidyām—tudás; śamanīm—véget vetve; sarva-karmaṇām—minden gyümölcsöző cselekedet; vitariṣye—adni fogok; yayā—ami által; ca—szintén; asau—ő; bhayam—félelem; ca—is; atitariṣyati—le fogja győzni.


FORDÍTÁS

Ezt a magasztos tudást, amely a lelki élet kapuja, átadom majd anyámnak is, hogy ő is tökéletességre tehessen szert, s önmegvalósítást érhessen el, véget vetve a gyümölcsöző cselekedetek minden visszahatásának. Így ő is megszabadul majd minden anyagi félelemtől.


MAGYARÁZAT

Kardama Muni aggódott hitveséért, Devahūtiért, miután elhagyta otthonát, így derék fia megígérte, hogy nemcsak Kardama Muni fog megszabadulni az anyagi kötelékektől, de Devahūti is, mert neki is átadja majd a tanítást. Nagyon jó példát állít elénk ez a vers: a férj a sannyāsa rendbe lépve elhagyja otthonát az önmegvalósítás érdekében, de képviselője, a fia, aki épp oly művelt, otthon marad, hogy felszabadítsa anyját. Egy sannyāsī nem viheti magával a feleségét. A visszavonult életben, a vānaprastha szinten, vagyis a családos és a lemondott élet közötti középúton az ember maga mellé veheti feleségét segítségként, ám nincs közöttük szexuális kapcsolat. A sannyāsa életrendben azonban ezt nem teheti. Másként egy olyan személyiség, mint Kardama Muni, maga mellett tarthatta volna feleségét, s ez nem akadályozta volna őt az önmegvalósítás gyakorlásában.

Kardama Muni követte a Védák parancsolatát, mely szerint a sannyāsī életben senkinek sem lehet semmiféle kapcsolata nőkkel. De mi történik azzal a nővel, akit férje elhagy? Fia gondjaira bízzák, s a fiú megígéri, hogy megszabadítja anyját a kötelékektől. A nők nem léphetnek a sannyāsa rendbe. Néhány modern korban létrehozott „spirituális” közösség még nőknek is ad sannyāsa avatást, noha a védikus írások ezt nem hagyják jóvá. Másként, ha megengedett lett volna, Kardama Muni elvitte volna feleségét, s adhatott volna neki sannyāsa avatást. A nőnek otthon kell maradnia. Az ő életének csak három állomása van: gyermekkorában az apja gondoskodik róla, fiatal korában a férj, öregkorában pedig a felnőtt fiú, ahogyan Kapila is tette. Idős korában a nő lelki fejlődése felnőtt fián múlik. Az ideális fiú, Kapila Muni biztosítja apját, hogy felszabadítja majd anyját, hogy apja békésen mehessen el, s ne kelljen aggódnia hűséges felesége miatt.