HU/SB 3.27.27


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


27. VERS

yadaivam adhyātma-rataḥ
kālena bahu-janmanā
sarvatra jāta-vairāgya
ābrahma-bhuvanān muniḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yadā—amikor; evam—így; adhyātma-rataḥ—önmegvalósításra törekedve; kālena—sok éven át; bahu-janmanā—sok születésen át; sarvatra—mindenhol; jāta-vairāgyaḥ—lemondás születik; ā-brahma-bhuvanāt—egészen a Brahmalokáig; muniḥ—a bölcs ember.


FORDÍTÁS

Ha valaki sok-sok éven és életen keresztül odaadó szolgálatot végez, s az önmegvalósításra törekszik, többé a legkevésbé sem vágyik majd arra, hogy valamelyik anyagi világbeli bolygó    —    legyen az akár a legfelsőbb bolygó, Brahmaloka     —    élvezetében részesüljön, mert tudata teljesen fejletté válik.


MAGYARÁZAT

Mindenki, aki odaadó szolgálatot végez az Istenség Legfelsőbb Személyiségének, bhaktaként ismeretes, ám a tiszta bhakták és a kevert odaadó szolgálatot végző bhakták között különbség van. A kevert odaadó szolgálatot végző bhakta annak a lelki áldásnak a reményében végez odaadó szolgálatot, hogy örökké az Úr transzcendentális hajlékán szolgálhasson teljes boldogságban és teljes tudásban. Az anyagi lét során a bhakta, aki nem egészen tisztult még meg, anyagi áldást vár az Úrtól, azt, hogy megszabadulhasson az anyagi szenvedésektől, vagy anyagi nyereségre vágyik, arra, hogy megismerje az Istenség Legfelsőbb Személyisége és az élőlény közötti kapcsolatot, hogy fejlődhessen a Legfelsőbb Úr valódi természetéről szóló tudásban. Amikor valaki felülemelkedik mindezen, akkor tiszta bhaktának nevezik. Ő nem az anyagi áldás reményében szolgálja az Urat, s nem is azért, hogy megértse Őt. Az egyetlen, amivel törődik, hogy szereti az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, s ösztönösen úgy cselekszik, hogy örömet szerezzen Neki.

A tiszta odaadó szolgálat legemelkedettebb formájára a vṛndāvanai gopīk szolgálnak a legjobb példával. Ők nem akarják megérteni Kṛṣṇát, egyszerűen csak szeretni akarják Őt. A szeretetnek ez a foka a tiszta odaadó szolgálat. Mindaddig, amíg valaki nem éri el az odaadó szolgálatnak ezt a tiszta szintjét, hajlamos arra, hogy jobb anyagi helyzetre vágyjon. Egy kevert odaadó szolgálatot végző bhaktában felébredhet a vágy, hogy a kényelmes élet élvezetében legyen része egy másik bolygón, például Brahmalokán, ahol hosszabb ideig élhet. Ezek anyagi vágyak, de mivel a kevert odaadó szolgálatot végző bhakta az Úr szolgálatát végzi, az anyagi élvezetben eltöltött sok-sok élet után végül kétségtelenül kialakul benne a Kṛṣṇa-tudat, s e Kṛṣṇa-tudatra az jellemző, hogy a bhakta többé nem törődik azzal, hogy anyagi szempontból magas színvonalú életet él-e. Még arra sem vágyik, hogy olyan magas rangú személyiség legyen belőle, mint amilyen az Úr Brahmā.