HU/SB 3.31.38


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


38. VERS

balaṁ me paśya māyāyāḥ
strī-mayyā jayino diśām
yā karoti padākrāntān
bhrūvi-jṛmbheṇa kevalam


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

balam—az erő; me—Enyém; paśya—lásd; māyāyāḥ—māyānak; strī-mayyāḥ—egy nő alakjában; jayinaḥ—legyőzők; diśām—minden iránynak; —aki; karoti—csinál; pada-ākrāntān—a nyomában járva; bhrūvi—szemöldökének; jṛmbheṇa—mozgása által; kevalam—pusztán.


FORDÍTÁS

Próbáld megérteni nő alakjában megnyilvánuló māyām hatalmas erejét, aki pusztán szemöldökének mozdulatával a világ legnagyobb hódító hadvezéreit is képes a markában tartani!


MAGYARÁZAT

A világ történetében sokszor megesett, hogy egy nagy hódítót rabul ejtett egy Kleopátra bája. Az embernek tanulmányoznia kell a nők csábító vonzerejét, s a férfi vonzódását ehhez. Milyen forrásból származik mindez? A Vedānta-sūtra alapján megérthetjük, hogy minden az Istenség Legfelsőbb Személyiségétől ered. Janmādy asya yataḥ (SB 1.1.1), mondja. Ez azt jelenti, hogy az Istenség Legfelsőbb Személyisége, a Legfelsőbb Személy, Brahman, az Abszolút Igazság, a forrás, amiből minden kiárad. A nő vonzerejének és a férfi vonzódásra való hajlamának léteznie kell az Istenség Legfelsőbb Személyiségében is a lelki világban, s jelen kell lennie az Úr transzcendentális kedvteléseiben is.

Az Úr a Legfelsőbb Személy, a legfelsőbb férfi. Ahogy egy közönséges férfi vonzódni akar egy nőhöz, ez a hajlam ugyanígy megvan az Istenség Legfelsőbb Személyiségében is. Ő is vonzódni akar egy nő csodálatos vonásaihoz. A kérdés csupán az, hogy ha Ő azt akarja, hogy elbűvölje e női vonzerő, vonzódna-e egy anyagi nőhöz? Nem, soha. Még az anyagi létben élők is képesek lemondani a nőkhöz való ragaszkodásról, ha a Legfelsőbb Brahmanhoz vonzódnak. Ez történt Haridāsa Ṭhākura esetében is. Egy gyönyörű prostituált próbálta meg elcsábítani őt az éjszaka közepén, de mivel Haridāsa Ṭhākura odaadó szolgálatot végzett, Isten iránti transzcendentális szeretetben, a prostituált nem tudta elcsábítani, sőt Haridāsa Ṭhākura transzcendentális társasága hatására a prostituáltból nagy bhakta lett. Az anyagi vonzerő tehát semmiképpen sem vonzza a Legfelsőbb Urat. Ha azt akarja, hogy vonzódni kezdjen egy nőhöz, akkor saját energiájából kell megteremtenie egy ilyen nőt. Ez a nő Rādhārāṇī. A Gosvāmīk elmagyarázzák, hogy Rādhārāṇī az Istenség Legfelsőbb Személyisége gyönyörenergiájának megnyilvánulása. Amikor a Legfelsőbb Úr transzcendentális örömet akar érezni, belső energiájából kell megteremtenie egy nőt. Az a hajlam tehát, hogy vonzódunk a női szépséghez, természetes, mert létezik a lelki világban is. Az anyagi világban azonban eltorzultan tükröződik, ezért okoz ilyen hatalmas részegséget.

Ahelyett, hogy az anyagi szépséghez vonzódna, ha az ember hozzászokik, hogy Rādhārāṇī és Kṛṣṇa szépségéhez vonzódjon, akkor megvalósul a Bhagavad-gītā (BG 2.59) állítása: paraṁ dṛṣṭvā nivartate. Amikor valakit megragad Rādhā és Kṛṣṇa transzcendentális szépsége, többé nem vonzódik az anyagi női szépséghez. Ez Rādhā-Kṛṣṇa imádatának különleges jelentősége. Ezt Yāmunācārya is alátámasztja. Azt mondja: „Mióta Rādhā és Kṛṣṇa szépségéhez vonzódom, azóta valahányszor vonzódást érzek egy nő iránt, vagy szexuális kapcsolatra emlékezem egy nővel, csak köpök a gondolatra, s arcomat az undor torzítja el.” Amikor Madana-mohanához, valamint Kṛṣṇa és hitvesei szépségéhez vonzódunk, a feltételekhez kötött élet bilincse, az anyagi nő szépsége többé nem ejthet rabul bennünket.