HU/SB 3.32.29


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


29. VERS

yathā mahān ahaṁ-rūpas
tri-vṛt pañca-vidhaḥ svarāṭ
ekādaśa-vidhas tasya
vapur aṇḍaṁ jagad yataḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yathā—mint; mahān—a mahat-tattva; aham-rūpaḥ—a hamis ego; tri-vṛt—az anyagi természet három kötőereje; pañca-vidhaḥ—az öt anyagi elem; sva-rāṭ—az egyéni tudat; ekādaśa-vidhaḥ—a tizenegy érzék; tasya—az élőlénynek; vapuḥ—az anyagi test; aṇḍam—a brahmāṇḍa; jagat—az univerzum; yataḥ—amelytől vagy akitől.


FORDÍTÁS

A teljes energiából, a mahat-tattvából megnyilvánítottam a hamis egót, az anyagi természet három kötőerejét, az öt anyagi elemet, az egyéni tudatot, a tizenegy érzéket és az anyagi testet. Hasonló módon az egész univerzum az Istenség Legfelsőbb Személyiségétől származik.


MAGYARÁZAT

A Legfelsőbb Urat mahat-padának nevezik, s ez azt jelenti, hogy a teljes anyagi energia, amelyet mahat-tattvaként ismernek, lótuszlábánál hever. A forrás, vagyis a kozmikus megnyilvánulás teljes energiája a mahat-tattva. A mahat-tattvából jött létre a többi huszonnégy elem, vagyis a tizenegy érzék (amelyhez az elme is hozzátartozik), az öt érzéktárgy, az öt anyagi elem, majd a tudat, az intelligencia és a hamis ego. A mahat-tattva oka az Istenség Legfelsőbb Személyisége, és ezért bizonyos értelemben, mivel minden a Legfelsőbb Úr kiáradása, nincs különbség az Úr és a kozmikus megnyilvánulás között. Ugyanakkor azonban a kozmikus megnyilvánulás különbözik az Úrtól. A svarāṭ szónak jelentősége van. Svarāṭ azt jelenti: „független”. A Legfelsőbb Úr független, s az egyéni lélek szintén független. Noha függetlenségük minőségét nem lehet összehasonlítani, az élőlény nagyon kis mértékben, a Legfelsőbb Úr pedig teljesen független. Ahogy az egyéni lélek anyagi testtel rendelkezik, amely az öt elemből és az érzékekből áll, hasonlóan a legfelsőbb, független Úr az univerzum gigantikus testével rendelkezik. Az egyéni test ideiglenes, éppen úgy, mint az egész univerzum, amit a Legfelsőbb Úr testének tekintenek, s az egyéni és a kozmikus test egyaránt a mahat-tattva terméke. Az embernek intelligenciája segítségével meg kell értenie a különbséget. Mindenki tudja, hogy anyagi teste egy lelki szikrából fejlődött ki; hasonló módon a kozmikus test a legfelsőbb szikrából, a Felsőlélekből alakult ki. Ahogyan az egyéni test az egyéni lélekből fejlődött ki, úgy az univerzum gigantikus teste a Legfelsőbb Lélekből ered. Ahogy az egyéni lélek tudattal rendelkezik, úgy a Legfelsőbb Lélek is tudatos. Noha van hasonlóság a Legfelsőbb Lélek és az egyéni lélek tudata között, az egyéni lélek tudata mégis korlátolt, míg a Legfelsőbb Léleké korlátlan. Erről ír a Bhagavad-gītā (BG 13.3): kṣetrajñaṁ cāpi māṁ viddhi, a Felsőlélek jelen van a cselekedetek minden mezején, ahogy az egyéni lélek is jelen van az egyéni testben. Mindketten tudatosak. A különbség az, hogy az egyéni lélek csak saját testéről tudatos, míg a Felsőlélek valamennyi egyéni testről.