HU/SB 5.22.8


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


8. VERS

evaṁ candramā arka-gabhastibhya upariṣṭāl lakṣa-yojanata upalabhyamāno ’rkasya saṁvatsara-bhuktiṁ pakṣābhyāṁ māsa-bhuktiṁ sapādarkṣābhyāṁ dinenaiva pakṣa-bhuktim agracārī drutatara-gamano bhuṅkte.


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

evam—így; candramā—a Hold; arka-gabhastibhyaḥ—a napfény sugaraiból; upariṣṭāt—felett; lakṣa-yojanataḥ—százezer yojanával; upalabhyamānaḥ—elhelyezkedik; arkasya—a Nap bolygónak; saṁvatsara-bhuktim—egy év élvezet eltelése; pakṣābhyām—kétszer két héttel; māsa-bhuktim—egy hónap elteltével; sapāda-ṛkṣābhyām—két és egynegyed nappal; dinena—egy nappal; eva—csak; pakṣa-bhuktim—két hét elteltével; agracārī—megállíthatatlanul halad; druta-tara-gamanaḥ—gyorsabban halad; bhuṅkte—keresztülhalad.


FORDÍTÁS

Százezer yojanával [800 000 mérfölddel] a napfény sugarai felett található a Hold, amely nagyobb sebességgel halad, mint a Nap. A Hold két hét alatt ugyanakkora távolságot tesz meg, mint a Nap egy saṁvatsara alatt; két egész és egy negyed nap alatt tesz meg annyit, mint a Nap egy hónap alatt, és egy nap alatt tesz meg annyit, mint a Nap két hét alatt.


MAGYARÁZAT

Ha figyelembe vesszük, hogy a Hold százezer yojanával, vagyis 800 000 mérfölddel van a napfény sugarai felett, rendkívül megdöbbentő, hogy napjaink holdutazása sikerrel járt. Mivel a Hold nagyon messze van, kétségbevonható misztérium csupán, hogyan mehettek el oda űrhajókkal. A modern tudományos számítások egyfolytában változnak, ezért megbízhatatlanok. A védikus írások számításait kell elfogadnunk. Ezek a védikus számítások nem változnak. A csillagászati számítások, melyeket hosszú-hosszú idővel ezelőtt végeztek el, és melyeket a védikus írásokban találunk meg, még ma is helytállóak. Hogy a védikus számítások vagy napjaink számításai jobbak-e, az mások számára lehet, hogy misztérium marad, ami azonban minket illet, mi a védikus számításokat fogadjuk el helyesnek.