HU/SB 5.5.15


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


15. VERS

putrāṁś ca śiṣyāṁś ca nṛpo gurur vā
mal-loka-kāmo mad-anugrahārthaḥ
itthaṁ vimanyur anuśiṣyād ataj-jñān
na yojayet karmasu karma-mūḍhān
kaṁ yojayan manujo ’rthaṁ labheta
nipātayan naṣṭa-dṛśaṁ hi garte


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

putrān—a fiúk; ca—és; śiṣyān—a tanítványok; ca—és; nṛpaḥ—a király; guruḥ—a lelki tanítómester; —vagy; mat-loka-kāmaḥ—az Én hajlékomra szeretne menni; mat-anugraha-arthaḥ—azt gondolja, hogy kegyem elnyerése az élet célja; ittham—így; vimanyuḥ—mentes a dühtől; anuśiṣyāt—tanítsa; a-tat-jñān—nem rendelkezik lelki tudással; na—nem; yojayet—szabad végeznie; karmasu—gyümölcsöző tetteket; karma-mūḍhān—csak jámbor vagy bűnös tetteket végez; kam—mit; yojayan—tesz; manu-jaḥ—egy ember; artham—haszon; labheta—elérhet; nipātayan—leesést okoz; naṣṭa-dṛśam—aki már elvesztette transzcendentális látását; hi—valójában; garte—a lyukban.


FORDÍTÁS

Aki komolyan vissza akar térni Istenhez, annak az Istenség Legfelsőbb Személyisége kegyét kell a summum bonumnak és az élet legfőbb céljának tekintenie. Ha apa, aki fiait neveli, ha lelki tanítómester, aki tanítványait oktatja, vagy király, aki népét tanítja, úgy kell tanítania őket, ahogyan Én tanácsoltam. Sohasem szabad haragosnak lennie, és nem szabad abbahagynia tanítványai, fiai vagy alattvalói tanítását még akkor sem, ha azok néha képtelenek követni utasításait. A jámbor és bűnös tettekbe merülő tudatlan embereknek mindenképpen odaadó szolgálatot kell végezniük, s el kell kerülniük a gyümölcsöző cselekedeteket. Mi haszna, ha valaki tanítványát, fiát vagy alattvalóját, aki elvesztette transzcendentális látását, a karma tetteinek börtönébe veti? Olyan ez, mintha egy vak embert a sötét kúthoz vezetne, és hagyná, hogy beleessen.


MAGYARÁZAT

A Bhagavad-gītā (BG 3.26) a következőket írja:

na buddhi-bhedaṁ janayed
ajñānāṁ karma-saṅginām
joṣayet sarva-karmāṇi
vidvān yuktaḥ samācaran

„A bölcs, hogy ne zavarja meg az előírt kötelességek gyümölcséhez ragaszkodó tudatlanok elméjét, ne tétlenségre buzdítsa őket, hanem az odaadó szellemben [a Kṛṣṇa-tudat fokozatos kifejlesztése érdekében] végzett cselekvésre.”