HU/SB 7.11.13


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


13. VERS

saṁskārā yatrāvicchinnāḥ
sa dvijo ’jo jagāda yam
ijyādhyayana-dānāni
vihitāni dvijanmanām
janma-karmāvadātānāṁ
kriyāś cāśrama-coditāḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

saṁskārāḥ—megújhodási folyamatok; yatra—ahol; avicchinnāḥ—megszakítás nélkül; saḥ—egy ilyen ember; dvi-jaḥ—kétszer született; ajaḥ—az Úr Brahmā; jagāda—jóváhagyta; yam—aki; ijyā—imádva; adhyayana—a Védák tanulmányozása; dānāni—és adományozás; vihitāni—előírt; dvi-janmanām—azoknak, akiket kétszer születetteknek hívnak; janma—születése; karma—és cselekedetei által; avadātānām—akik megtisztultak; kriyāḥ—tettek; ca—szintén; āśrama-coditāḥ—javasolják a négy āśrama számára.


FORDÍTÁS

Akik újjászülettek a garbhādhāna szertartás és a többi előírt megújhodási folyamat elvégzésével, melyeket védikus mantrákkal, megszakítás nélkül hajtanak végre, valamint akiket az Úr Brahmā elfogadott, valamennyien dviják, azaz kétszer születettek. Az ilyen brāhmaṇáknak, kṣatriyáknak és vaiśyáknak, akik családi hagyományaik és viselkedésük révén megtisztultak, imádniuk kell az Urat, tanulmányozniuk kell a Védákat, valamint adományozniuk kell. Ebben a rendszerben követniük kell a négy āśrama [a brahmacarya-, a gṛhastha-, a vānaprastha- és a sannyāsa-āśrama] elveit.


MAGYARÁZAT

Miután felsorolta az emberek viselkedésére vonatkozó harminc tulajdonságot, Nārada Muni most a négy varṇa és a négy āśrama elveiről beszél. Az emberi lényt arra kell nevelni, hogy rendelkezzen az említett harminc tulajdonsággal, másként nem nevezhető emberi lénynek. Ezek után azok között, akik szert tettek ezekre a tulajdonságokra, be kell vezetni a varṇāśrama rendszerét. A varṇāśrama rendszerben az első tisztító szertartás a garbhādhāna, amelyet mantrákkal hajtanak végre az olyan nemi élet idején, melynek célja egy jó gyermek nemzése. Aki nem az érzéki élvezet érdekében él nemi életet, hanem azért, hogy a tisztító folyamatnak megfelelően gyermeket nemzzen, azt szintén brahmacārīnak kell tekintenünk. Az embernek nem szabad az érzéki örömök kedvéért elvesztegetnie a magját, megszegve ezzel a védikus élet elveit. A nemi élettől azonban az ember csak akkor tartózkodhat, ha rendelkezik az említett harminc tulajdonsággal, másként nem. Még ha valaki dviják, kétszer születettek családjában született is, ha nem követi a megújhodási folyamatot, akkor dvija-bandhunak nevezik, nem kétszer születettnek, hanem a kétszer született barátjának. E rendszer célja az, hogy jó nemzedék szülessen. A Bhagavad-gītā elmondja, hogy amikor a nők erkölcstelenné válnak, a népesség varṇa-saṅkara népesség lesz, s amikor a varṇa-saṅkara népesség megszaporodik, a helyzet szerte a világon pokolivá válik. Éppen ezért minden védikus szentírás szigorúan arra int bennünket, hogy óvakodjunk a varṇa-saṅkara népesség létrehozásától. Ha a népesség varṇa-saṅkara, az embereket nem lehet megfelelően irányítani a béke és a jólét érdekében, még a nagy törvényhozó gyűlések, parlamentek és hasonló testületek segítségével sem.