LT/Prabhupada 0956 - Šuns tėvas niekada neprašys savo šuns vaiko eiti į mokyklą. Ne. Jie yra šunys



750623 - Conversation - Los Angeles

Dr. Mize: Kaip protas sužino, jog yra siela?

Prabhupāda: Imdamas pamokas iš profesorių, kurių protas yra aiškus. Kodėl mokiniai ateina pas jus? Nes jų protai - neaiškūs. Turite išvalyti jų protą, mokydamas juos psichologijos, jausti... Mąstyti, jausti, norėti. Todėl jis turi ateiti pas mokytą žmogų, kuris žino, kaip suprasti protą, kaip suprasti proto veiklą, kaip su jais susidoroti. Tam reikalingas švietimas. Šuo negali priimti šio mokymo, tačiau žmogus gali. Todėl žmogaus pareiga - kontroliuoti protą, ne taip kaip katės ar šunys. Tai - žmogus. Jis turėtų būti smalsus: „Kodėl tai vyksta? Kodėl tai vyksta?“ ir jis turėtų mokytis. Tai - žmogaus gyvenimas. Jeigu jis neklausinėja, jeigu nepriima mokymo, tuomet koks skirtumas tarp jo ir šuns? Jis išlieka šunimi. Jis turi šią žmogaus gyvenimo galimybę. Jis turėtų pasinaudoti galimybę suprasti, kas yra kas, ir nepasilikti šuns statuse paprasčiausiai valgant, miegant, užsiimant lytiniais santykiais ir besiginant. Tai - skirtumas tarp šuns ir žmogaus. Jeigu jis nepradeda domėtis, kaip kontroliuoti protą, jis netgi ne žmogus. Šuo niekada neklausia. Šuo žino: „Kai aš loju, tai trukdo žmonėms.“ Jis niekada neklaus: „Kaip kontroliuoti šį lojimo įprotį?“ (Juokas) Kadangi jis yra šuo, jis to padaryti negali. Žmogus gali žinoti: „Žmonės manes nekenčia. Darau kažką neteisingai. Kaip kontroliuoti savo protą?“ Tai - žmogus. Tai - skirtumas tarp žmogaus ir šuns. Todėl Vedinis nurodymas: „Eikite ir klauskite. Turite šią žmogaus gyvybės formą.“ Athāto brahma jijñāsā: „Taigi dabar yra laikas klausti apie sielą.“ Tad vijñānārthaṁ sa gurum eva abhigacchet (MU 1.2.12). Jeigu norite suprasti šį mokslą, eikite pas tinkamą guru ir priimkite pamokas iš jo. Tas pats dalykas mokant savo vaikus: „Jeigu norite gauti išsilavinimą ir pasiekti aukštesnį gyvenimo statusą, eikite į mokyklą, eikite į koledžą, priimkite pamokas.“ Tai - žmonių visuomenė. Šuo tėvas niekada neprašys savo šuns vaiko: „Eik į mokyklą.“ Ne. Jie yra šunys.

Jayatīrtha: Šiandien universituose nėra jokių paskaitų apie sielos prigimtį.

Prabhupāda: Todėl žmogus sako: „O kas čia blogo, jei tapsiu šunimi?“ Nes nėra švietimo. Jis nežino skirtumo tarp šuns ir žmogaus, todėl jis sako: „O kas čia blogo, jeigu tapsiu šunimi? Gausiu geresnę galimybę užsiimti seksu be jokių kriminalinių bausmių.“ Tai - švietimo pažanga.

Dr. Mize: Kaip tuomet protas sužino, jog yra siela?

Prabhupāda: Jau sakiau tai, turite jį mokyti, šviesti. Iš kur šie žmonės yra tokie įsitikinę, jog siela egzistuoja? Jie buvo mokomi. Per praktiką ir per žinias. Viskas turi būti išmokstama per švietimą. Todėl yra Vedinis nurodymas: tad-vijñānārtham. „Tam, kad išmoktum šį mokslą,“ gurum eva abhigacchet, „turi eiti pas guru, mokytoją.“ Taigi atsakymas - turite surasti mokytoją, kuris gali jus išmokyti, jog siela yra.