PL/Prabhupada 0153 - Wkład literacki testuje naszą inteligencję

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Strona poprzednia - Video 0152
Strona kolejna - Video 0154 Go-next.png

By Literary Contribution, One's Intelligence is Tested - Prabhupāda 0153


Interview with Newsweek -- July 14, 1976, New York

Reporter: Czy mógłbyś wyjaśnić te trzy zajęcia- jedzenie, spanie i seks i powiedzieć, jakie szczególnie zasady czy rady dałbyś ludziom, którzy szukają duchowego oświecenia, tak by pomóc im w ich życiu?

Prabhupāda: Tak. Tak, to są nasze książki. Nasze książki. Mamy wystarczająco materiału do zrozumienia. Tego nie można pojąć w minutę.

Reporter: Rozumiem, że bardzo mało sypiasz. Trzy, cztery godziny. Czy sądzisz, że to jest to, co każda osoba poszukująca duchowości również zrozumie?

Prabhupāda: Tak, widzimy to w zachowaniu Gosvāmīch. Oni nie mieli żadnych materialnych potrzeb. Nie było u nich jedzenia, spania, łączenia się w pary i obrony. Zajmowali się wyłącznie Kṛṣṇą.

Reporter: Czym byli zajęci?

Rāmeśvara: Służbą dla Kṛṣṇy, Boga.

Bali-mardana: On ustanawia przykład poprzednich mistrzów duchowych.

Reporter: Ciekawi mnie, dlaczego... Czy on przekonał się, że trzy, cztery godziny snu jest niezbędne?

Bali-mardana: Innymi słowy dlaczego... Ona pyta, dlaczego śpisz trzy, cztery godziny. Jak doszedłeś do tego standardu?

Prabhupāda: To nie jest sztuczne. Im bardziej zajmujesz się duchowością, tym bardziej uwalniasz się od materialnego działania. To jest test.

Reporter: Doszedłeś więc do...

Prabhupāda: Nie, ja nie mówię o sobie, to jest test. Bhaktiḥ pareśānubhavo viraktir anyatra syāt (SB 11.2.42). Jeśli postępujesz w bhakti, w życiu duchowym, to tracisz zainteresowanie materialnym życiem.

Reporter: Czy myślisz, że jest jakaś różnica między ludźmi na świecie? Innymi słowy, czy myślisz, że Hindusi w przeciwieństwie do Europejczyków mają większą tendencję do świadomości Kṛṣṇy?

Prabhupāda: Nie, każdy inteligentny człowiek może zostać świadomym Kṛṣṇy. To już wyjaśniłem, dopóki ktoś nie jest inteligentny, nie podejmie świadomości Kṛṣṇy. Jest to otwarte dla każdego. Są różne poziomy inteligencji. W Europie, Ameryce, ludzie są inteligentni, ale ich inteligencja wykorzystywana jest w celach materialnych. W Indiach ludzie wykorzystują swoją inteligencję w celach duchowych. Dlatego można znaleźć tyle różnych duchowych standardów życia, książek, pism. Tak jak Vyāsadeva. Vyāsadeva miał rodzinę, ale żył w lesie, spójrzcie na jego wkład w literaturę. Nikt nie może nawet o tym śnić. Inteligencja testowana jest na podstawie czyjegoś wkładu w literaturę. Wszyscy wielcy ludzie świata, naukowcy, filozofowie, nawet technicy, uznawani są na podstawie tego, co piszą, na podstawie ich wkładu, a nie ciała.