PL/Prabhupada 0230 - Zgodnie Z Cywilizacja Wedyjska, Istnieje Podział Na Cztery Grupy Spoleczne



Lecture on BG 2.1-5 -- Germany, June 16, 1974

To byla rozmowa pomiedzy Arjuna i Kryszna na polu bitewnym Kuruksetra. Jej temat dotyczyl tego, ze pomimo ogloszeniu bitwy, kiedy Arjuna sie zorientowal ze "Po drugiej stronie znajduja sie moi krewni", jak mogl ich zabic? Kryszna stwierdzil, ze "Kazdy musi wykonywac przypisane obowiazki bez rozwazania osobistych za i przeciw." Zgodnie z cywilizacja Wedyjska, istnieje podzial na 4 grupy spoleczne. Ten podzial jest naturalny i obecny w kazdej czesci swiata. Mozna go porownac do naszego ciala, w ktorym rozrozniamy glowe, rece, brzuch i nogi. Podobnie, w spoleczenstwie musi istniec klasa ludzi, ktora bedzie stanowic mozg, inna ktora bedzie je chronic od zagrozen, jeszcze inna bedaca ekspertami w produkcji zboz, mleka i w zakresie ochrony krow. Ostatnia grupa ludzi, ta niewyksztalcona, ktora ani nie jest w stanie zapewnic ochrony spoleczenstwa, ani wytworzyc zboz, ani zajac sie opieka nad krowami, to sudrowie: jezeli wezmiemy pod uwage cialo, to nie mozemy pominac glowy, rak, brzucha lub konczyn.

Tak wiec Arjuna nalezal do klasy ludzi odpowiedzialnych za bezpieczenstwo spoleczenstwa. Zatem kiedy odmowil walki, Kryszna poinstruowal go: "twoim obowiazkiem jest walczyc". Zasadniczo, zabijanie jest surowo potepiane, ale w obliczu zagrozenia, wroga nie jest uwazane za grzech. Przeciwne wojska na bitwie pod Kuruksetra staly sie najezdzca strony Arjuny. Tak wygladalo przygotowanie do Bhagavad-gity. Prawdziwym jej celem jest jednak oswiecenie Arjuny w tematach duchowych.

Oznacza ono przede wszystkim wiedze na temat ducha. Jesli nie wiemy czym jest duch, jakie moze byc nasze duchowe zrozumienie? Ludzie na ogol za bardzo zajeci sa cielesna koncepcja. To jest nazywane materializmem. Jesli jednak zrozumiemy czym jest duch i dzialamy zgodnie z taka wiedza, to jest nazywane duchowoscia. Arjuna wahal sie walczyc z przeciwna strona poniewaz byl z nia spokrewniony. Kryszna przeprowadzil z Arjuna przyjacielska rozmowe. Dlatego, gdy Arjuna zauwazyl, ze taki nastroj nie sprzyjal rozwiazaniu jego dylematow, stal sie uczniem Kryszny. Podporzadkowal sie Mu: "sisyas te 'ham sadhi mam prapannam" (BG 2.7): "Moj drogi Kryszno, jak dotad rozmawiamy jako przyjaciele. Ale teraz staje sie Twoim uczniem. Poucz mnie laskawie. Dlatego, od tego momentu, Kryszna naucza Arjune jak nastepuje: "sri-bhagavan uvaca." Tu jest powiedziane...Kto mowi do Arjuny? Autor Bhagavad-gity. Bhagavad-Gita zostala wygloszona przez Kryszne. To byla rozmowa pomiedzy Kryszna i Arjuna i zostala zapisana przez Vyasadeve. Pozniej ukazala sie w postaci ksiazki. Tak jak my rozmawiamy, jest to nagrywane, a pozniej publikowane jako ksiazka. Dlatego w Bhagavad-gicie jest zwrot: "bhagavan uvaca." Vyasadeva zapisuje. Nie twierdzi on, ze "ja mowie." Orzeka, bhagavan uvaca- "I Najwyzsza Osoba Boga powiedzial."