PL/Prabhupada 0317 - Nie jesteśmy podporządkowani Krysznie. To jest choroba



Lecture on BG 4.7 -- Bombay, March 27, 1974

Spróbuj zrozumieć, czym jest religia. Jest jeden Bóg. Bóg nie może powiedzieć, że "To jest religia, a to nie jest religia." Bóg mówi, Bhagavān Kryszna mówi w Bhagavad-Gicie.. Tutaj zostało powiedziane: yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati (BG 4.7), paritrāṇāya sādhū... W następnym wersecie On powiedział:

paritrāṇāya sādhūnāṁ
vināśāya ca duṣkṛtām
dharma-saṁsthāpanārthāya
sambhavāmi yuge yuge
(BG 4.8)

Dwie sprawy. Ponieważ Kryszna już wyjaśnił, bhūtānām īśvaraḥ. "Ja kontroluję wszystkie żywe istoty." Dlatego kiedy pojawia się niezgodność w wypełnianiu dharmy, wtedy On karze i nagradza. Paritrāṇāya sādhūnāṁ vināśāya ca duṣkṛtām. Dwie rzeczy.

Tak jak obowiązkiem rządu jest chronić praworządnych obywateli i karać niepraworządnych. To dwie funkcje rządu. A najwyższy rząd, Kryszna... Bo skąd ten pomysł przyszedł? Rząd nagradza i chroni praworządne osoby, a niepraworządnych również chroni, ale poprzez karanie. Więc dharma znaczy, jak Kryszna mówi w Bhagavad-Gicie, sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja (BG 18.66). To jest dharma. To jest dharma. I to jest naszą dharmą, naszą cechą jest właśnie to.

Każdy z nas jest komuś podporządkowany. Przeanalizuj kogokolwiek i zobaczysz, że jest on komuś podporządkowany. To może być jego rodzina, żona, rząd, społeczność, społeczeństwo, partia polityczna. Gdziekolwiek pójdziesz, ta cecha podporządkowania tam będzie. Nie można tego uniknąć. Miałem w Moskwie rozmowę z profesorem Kotowskim. Zapytałem go: "Teraz ty masz swoją komunistyczną filozofię. My mamy naszą filozofię Kryszny. Gdzie jest pomiędzy nimi różnica? Ty podporządkowałeś się Leninowi, a my Krysznie. Gdzie jest różnica?" Każdy musi się podporządkować. Nie ma znaczenia, komu się podporządkuję. Jeśli podporządkowanie jest właściwe, wtedy sprawy przebiegają poprawnie. A jeśli nie jest właściwe, wtedy sprawy toczą się źle. To jest filozofia. Jesteśmy podporządkowani.

Śrī Caitanya Mahāprabhu wyjaśnił to. Jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). Jesteśmy podporządkowani, ale nie jesteśmy podporządkowani Krysznie. To jest choroba. To jest choroba. Ruch świadomości Kryszny jest po to, aby wyleczyć tę chorobę. Również Kryszna przychodzi, aby wyleczyć tę chorobę. On mówi, yadā yadā hi dharmasya (BG 4.7). Dharmasya glāniḥ, niezgodność w wypełnianiu zasad religii, kiedy jest niezgodność, Kryszna mówi, tadātmānaṁ sṛjāmy aham. I, abhyutthānam adharmasya. Dwie rzeczy tam są. Kiedy ludzie nie podporządkowują się Krysznie, wtedy stwarzają sobie wielu innych bogów. I tak wielu drani im się podporządkowuje. To jest adharmasya. Dharma oznacza podporządkowanie się Krysznie, ale zamiast podporządkować się Krysznie, oni wolą służyć psom, kotom, temu, tamtemu, tak wielu rzeczom. To jest adharma.

Kryszna nie przyszedł, aby ustanowić Hinduizm, Islam czy Chrześcijaństwo. Nie. On przybył ustanowić prawdziwą religię. A prawdziwa religia oznacza, że mamy podporządkować się prawdziwej osobie. To jest prawdziwa religia. Jesteśmy i tak komuś podporządkowani. Każdy ma jakieś idee, którym się podporządkowuje. Czy to polityczne, społeczne, ekonomiczne, religijne, jakiekolwiek. Każdy ma jakieś pomysły. Przywódca danej idei też tam jest. Więc naszym zajęciem jest podporządkowanie. To jest fakt. Ale nie wiemy, gdzie się podporządkować. To jest problem.

A ponieważ błędnie kierujemy nasze podporządkowanie, źle je umieszczamy, dlatego cały świat jest w chaotycznym stanie. Wybieramy jakiś obiekt podporządkowania, a potem zmieniamy go na inny. Nie chcemy już tej partii, teraz wolimy tamtą. A potem nie chcemy tej drugiej partii, a chcemy jakąś inną. I tak ciągle. Jaki jest pożytek z tego typu zmian? Żaden, ponieważ one nie są skierowane ku Krysznie. Więc dopóki nie dojdziesz do punktu podporządkowania się Krysznie, nie może być żadnego pokoju. O to chodzi. Zmiana z patelni na żywy ogień ci nie pomoże.