PL/Prabhupada 0620 - Zgodnie ze swoją guną i karmą, jesteś zaangażowany w określone obowiązki zawodowe



Lecture on SB 1.7.36-37 -- Vrndavana, September 29, 1976

Tylko Kṛṣṇa może cię chronić - nikt inny. Jeśli to wiesz, to nie jesteś pramatta. A jeśli tego nie wiesz, jeśli jesteś draniem, to jesteś pramatta. Tylko Kṛṣṇa. Dlatego Kṛṣṇa powiedział, On zapewnia, sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja (BG 18.66). Suhṛdaṁ sarva-bhūtānām (BG 5.29): "Jestem przyjacielem wszystkich. Mogę dać ci ochronę". Ahaṁ tvāṁ sarva-pāpebhyo mokṣayiṣyāmi. Musisz więc przyjąć schronienie w Kṛṣṇie; w przeciwnym razie jesteś pratatta, draniem, mūḍha. Kṛṣṇa udziela radzi: "Zrób to". Ale my jesteśmy draniami, pramatta. Myślimy: "Mój syn da mi ochronę, moja żona da ochronę, mój przyjaciel da mi ochronę, mój rząd zapewni ochronę." Wszystko to są bzdury, pramatta. Takie jest znaczenie pramatta. Po prostu spróbuj to zrozumieć. Pramattaḥ tasya nidhanaṁ paśyann api (SB 2.1.4).

Inna pramatta to ci, którzy uganiają się za zadowalaniem zmysłów. Nūnaṁ pramattaḥ kurute vikarma (SB 5.5.4). Jest inny werset, nūnaṁ pramattaḥ. Ci, którzy są pramatta, ci, którzy nie mają odpowiedzialności w życiu, czasem niepotrzebnie kradną i robią niektóre, tak wiele złych rzeczy - vikarma. Dlaczego? Teraz pramatta, on też jest szalony. Nūnaṁ pramattaḥ kurute vikarma (SB 5.5.4). I dlaczego ryzykuje, że zostanie ukarany? Przypuśćmy, że jeden człowiek kradnie. Zostanie ukarany. Albo przez prawa państwa, albo przez prawa natury, albo Boga, on zostanie ukarany. Może uciec od praw państwa, ale nie może uciec od praw natury, czy Boga. Prakṛteḥ kriyamāṇāni guṇaiḥ karmāṇi (BG 3.27). To niemożliwe. Podobnie jak prawa natury: jeśli zainfekujesz jakąś chorobą, będziesz musiał zostać ukarany. Będziesz cierpiał na tę chorobę. To kara. Nie możesz uciec. Podobnie, cokolwiek robisz, kāraṇaṁ guṇa-saṅgo 'sya (BG 13.22). Jeśli żyjesz jak kot i pies, to jest infekcja, guṇa, stan ignorancji. Wówczas w następnym życiu staniesz się psem. Musisz zostać ukarany. To jest prawo natury.

Tak więc, ten kto nie zna wszystkich tych praw, popełnia tak wiele grzesznych czynności, vikarma. Karma, vikarma, akarma. Karma oznacza to, co jest przepisane. Guṇa-karma. Guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13). Karma oznacza, jak to jest powiedziane w śāstrach, Masz karmę odpowiadającą cechom natury, które rozwinąłeś: brāhmaṇa-karma, kṣatriya-karma, vaiśya-karma. Więc jeśli przestrzegasz ... Jest to obowiązek mistrza duchowego i śāstr, aby wyznaczyć, kiedy ktoś jest brahmacārīnem, wtedy: "Pracuj w ten sposób". "Pracuj jak brāhmiṇ," "Ty pracuj jak kṣatriya", "Ty pracuj jak vaiśya", a inni "Śūdra". Tak więc tego podziału dokonuje mistrz duchowy. W jaki sposób? Yasya yal lakṣaṇaṁ proktaṁ varṇābhivyañjakam (SB 7.11.35). Mistrz duchowy powie: "Pracuj w ten sposób". To powinno być ustalone. To jest karma, guṇa-karma. Duchowy mistrz widzi, że ktoś ma te cechy. To naturalne. Podobnie jak w szkole, na uczelni, ktoś jest szkolony na naukowca, ktoś jest trenowany na inżyniera, na lekarza, na prawnika. Zgodnie z tendencją, praktyczną psychologią studenta, radzi mu się: "Wybierz ten kierunek". Podobnie te cztery podziały społeczeństwa są bardzo naukowe. Tak więc dzięki instrukcji guru, kiedy ktoś jest w gurukuli, zostanie mu określony szczególny rodzaj obowiązków, i jeśli będzie he wykonywał sumiennie ... Sva-karmaṇā tam abhyarcya (BG 18.46). Prawdziwym celem jest świadomość Kṛṣṇy. I zgodnie z jego guṇą i karmą, jest on zaangażowany w określone obowiązki zawodowe.

Nic nie jest złe, o ile jest przeznaczone dla zadowolenia Kṛṣṇy. Ataḥ pumbhir dvija-śreṣṭhā varṇāśrama-vibhāgaśaḥ (SB 1.2.13). Varṇāśrama-vibhāga musi tam być. Ale jaki jest cel varṇāśramy? Czy on odnosi sukces po prostu zostając brāhmiṇem? Nie. Nikt nie odniesie sukcesu, dopóki nie zadowoli Kṛṣṇy. To prawdziwy sukces.