PL/Prabhupada 0813 - Prawdziwa niezależność polega na wydostaniu się ze szponów materialnej natury



751011 - Lecture BG 18.45 - Durban

To jest wersja Prahlāda Mahārāja. On nauczał świadomości Kṛṣṇy wśród swoich szkolnych przyjaciół. Ponieważ urodził się w rodzinie ojca demona, Hiraṇyakaśipu, nie pozwalano mu nawet wypowiadać słowa "Kṛṣṇa". Nie miał ku temu żadnej okazji w pałacu, więc kiedy przychodził do szkoły, w czasie przerwy na obiad, wołał swoich małych przyjaciół, pięciolatków, i nauczał Bhāgavata-dharmy. A przyjaciele zwykli mówił: "Drogi Prahlādo, jesteśmy teraz dziećmi. Och, jaki jest pożytek z tej Bhāgavata-dharma? Bawmy się." "Nie"- powiedział - "Nie". Kaumāra ācaret prājño dharmān bhāgavatān iha, durlabhaṁ mānuṣaṁ janma (SB 7.6.1): "Moi drodzy przyjaciele, nie mówcie, że kultywowanie świadomości Kṛṣṇy odkładacie na starość. Durlabham. "Nie wiemy, kiedy umrzemy. Przed kolejną śmiercią musimy ukończyć tę edukację świadomości Kṛṣṇy." Taki jest cel ludzkiego życia. W przeciwnym razie tracimy szansę.

Więc każdy chce żyć wiecznie, ale natura na to nie pozwala. To jest fakt. Możemy myśleć, że jesteśmy bardzo niezależni, ale nie jesteśmy niezależni. Jesteśmy pod surowymi prawami natury. (Kiedy jesteś) młodym człowiekiem, nie możesz powiedzieć: "Nie zostanę starcem". Nie. Musisz zostać. Takie jest prawo natury. A jeśli powiesz: "Nie umrę", nie, musisz umrzeć. Takie jest prawo natury. Więc my, dlatego jesteśmy mūḍha. Nie wiemy nawet, jakie są prawa natury.

prakṛteḥ kriyamāṇāni
guṇaiḥ karmāṇi sarvaśaḥ
ahaṅkāra-vimūḍhātmā
kartāham iti manyate
(BG 3.27)

Wszystko jest rozkładane przez prawa materialnej natury, a my nadal, ponieważ jesteśmy takimi głupcami i draniami, myślimy "niezależni". To nasza wina. To nasza wina. Nie wiemy, jaki jest cel życia, jak prakṛti, natura, niesie nas, jak możemy uchronić się przed problemami życia. Jesteśmy zajęci rozwiązywaniem tymczasowych problemów życia, takich jak podległość lub niepodległość. To są tymczasowe problemy. W rzeczywistości nie jesteśmy niezależni. Jesteśmy zależni od praw natury. I przypuśćmy, że przez kilka dni będziemy niezależni, tak zwani niezależni. To nie jest niezależność. Prawdziwa niezależność polega na tym, jak wydostać się ze szponów tych materialnych praw.

Dlatego Kṛṣṇa przedstawia przed wami problem ... Mamy tyle problemów, ale są one tymczasowe. Prawdziwym problemem jest, jak mówi Kṛṣṇa, janma-mṛtyu-jarā-vyādhi-duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Człowiek wiedzy powinien zawsze stawiać czoło prawdziwemu problemowi. Co to jest? Narodziny, śmierć, starość i choroby. To jest twój prawdziwy problem. Zatem ludzkie życie służy rozwiązywaniu czterech problemów: narodzin, śmierci, starości i chorób. I można to osiągnąć dzięki świadomości Kṛṣṇy. Dlatego popychamy ten ruch świadomości Kṛṣṇy aby rozwiązać ostateczne problemy życia. Tak więc nasza prośba to byście bardzo poważnie potraktowali ten ruch świadomości Kṛṣṇy, i rozwiązali ostateczne problemy życia. A te problemy życia można rozwiązać po prostu poprzez zrozumienie Kṛṣṇy. Po prostu poprzez zrozumienie Kṛṣṇa.

janma karma ca me divyaṁ
yo jānāti tattvataḥ
tyaktvā dehaṁ punar janma
naiti mām eti kaunteya
(BG 4.9)

To jest rozwiązanie problemu.