PL/Prabhupada 0851 - Żucie przeżutego. To jest materialne życie



750306 - Lecture SB 02.02.06 - New York

Nitāi: "Będąc skupionym w ten sposób należy służyć Duszy Najwyższej usytuowanej w sercu każdego dzięki Swej wszechmocy. Ponieważ jest On Wszechmocną Boską Osobą, wieczną i nieograniczoną, jest ostatecznym celem życia, a wielbiąc Go można położyć kres przyczynie uwarunkowanemu stanowi egzystencji."

Prabhupāda:

evaṁ sva-citte svata eva siddha
ātmā priyo 'rtho bhagavān anantaḥ
taṁ nirvṛto niyatārtho bhajeta
saṁsāra-hetūparamaś ca yatra
(SB 2.2.6)

Wczoraj wieczorem rozmawialiśmy o tym, dlaczego ktoś miałby się martwić utrzymaniem i błagać od drzwi do drzwi u osób dumnych ze swego bogactwa. Może sam zadbać o własne warunki życiowe. Warunki życiowe to āhāra-nidrā-bhaya-maithunaṁ (Hitopadeśa 25). Jeśli ktoś żyje w wyrzeczeniu... Najpierw powinien zrezygnować z seksu i porzucić strach. To jest wyrzeczenie. Tak jak tu mamy wielu brahmacārīnów, sannyāsīnów. Powinni oni żyć w wyrzeczeniu, szczególnie sannyāsīni i vānaprasthowie, brahmacārīni. Wyrzeczenie. Pierwsze w wyrzeczeniu jest rezygnacja z zadowalania zmysłów. Dlatego osoba w wyrzeczonym porządku nazywana jest svāmī. Svāmī znaczy pan. Lub gosvāmī. Go znaczy zmysły, a svāmī to pan. Ten, kto został panem swych zmysłów, to gosvāmī lub svāmī. W przeciwnym razie, jeśli ktoś służy zmysłom, to jak może być svāmīm czy gosvāmīm? Każde słowo posiada znaczenie. Należy się wyrzec. To jest materialne życie. Życie materialne oznacza, że każdy jest zajęty zadowalaniem zmysłów, i to przyjmuje się jako cywilizacyjne zaawansowanie. To samo zadowalanie zmysłów na różne sposoby, to samo odurzanie się, jedzenie mięsa, seks; czy to w tym klubie, czy klubie nudystów. Praktyka jest ta sama. Punaḥ punaś carvita-carvaṇānām (SB 7.5.30), żucie przeżutego. To jest materialne życie.

Wyrzeczenie oznacza powstrzymanie lub przynajmniej kontrolę zadowalania zmysłów. To jest wyrzeczony porządek. Bez wyrzeczenia nie można pójść do świata duchowego. Tak jak na przykład z ręką, trzymasz coś, co nie jest zbyt wygodne, jeśli chcesz chwycić coś lepszego, to najpierw musisz puścić to pierwsze i wziąć lepsze. Nie możesz trzymać obu rzeczy. To nie jest możliwe. Jaka jest więc różnica między materialnym a duchowym życiem? Materialne życie oznacza same problemy na każdym kroku. Padaṁ padaṁ yad vipadāṁ (SB 10.14.58). Po prostu niebezpieczne. Jedziemy bardzo wygodnie w Cadillacu lub innym aucie, lecz niebezpieczeństwo czai się w każdej chwili, to wszystko. Samochód może mieć wypadek w każdej chwili, szczególnie w waszym kraju. W każdej chwili. Czy mam usiąść w domu? Nie. Tam też czyhają niebezpieczeństwa. Jesteśmy w niebezpieczeństwie. Jedyne co, to próbujemy tylko im przeciwdziałać. To się nazywa cywilizacyjne zaawansowanie. Zwierzęta polegają na ochronie natury. My jesteśmy ludźmi; korzystamy z wyższej świadomości, z wyższej inteligencji- ta sama rzecz. Rosja pracuje nad bronią, bombą atomową.

Prabhupāda: Broń nuklearna, tak. Ameryka też próbuje. Kot i pies broni się pazurami i zębami. Prawdziwa kwestia to obrona. Obrona jest... To nie jest tak, że skoro mamy lepsze życie od kotów i psów, to nie musimy się bronić. Musimy. To jest... Ale w lepszy sposób. Nie ma lepszego sposobu- tak naprawdę wszyscy musimy umrzeć. Uważamy, że to jest lepszy sposób na ochronę.