PL/Prabhupada 1068 - Trzy rodzaje działania zgodne z różnymi siłami natury materialnej



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Pan, bedac "purnam" lub wszechdoskonaly, nie jest narazony na wplyw praw materialnej natury. Zatem nalezy byc wystarczajaco inteligentnym by wiedziec, ze nikt za wyjatkiem Pana nie jest wlascicielem niczego we wszechswiecie. Nikt nie jest wlascicielem niczego w obrebie calego wszechswiata. To jest wyjasnione w Bhagavad-gicie:

ahaṁ sarvasya prabhavo
mattaḥ sarvaṁ pravartate
iti matvā bhajante māṁ
budhā bhāva-samanvitāḥ
(BG 10.8)

Pan jest pierwotnym stworca. On jest stworca Brahmy, stworzycielem... To jest rowniez wyjasnione. Od Niego pochodzi Brahma. W Jedenastym Rozdziale Pan jest okreslony jako "prapitamaha" (BG 11.39), poniewaz taki jest tez przydomek Brahmy, praojciec. Ale Kryszna jest takze stworzycielem praojca. Zatem nikt nie powinien uznawac siebie za wlasciciela czegokolwiek, powinien raczej przyjac rzeczy tak jak zostaly one ustanowione zgodnie z rozporzadzeniem Pana. Istnieje wiele przykladow na to jak spozytkowac zasoby Pana. To jest rowniez wytlumaczone w Bhagavad-gicie. Arjuna na wstepie postanowil, ze nie bedzie walczyc. Takie bylo jego zrozumienie. Oznajmil on Panu, ze nie moglby cieszyc sie tym krolestwem po zabiciu swoich krewnych. Ale myslal tak poniewaz posiadal swoja koncepcje na temat ciala. Uwazal, ze jego cialo bylo jego jaznia, a jego krewni, bracia, kuzyni, tesc czy dziadek, stanowili jego ekspansje cielesna. W ten sposob chcial zadowolic wymogi swego ciala. Dlatego tez Pan, zeby rozwiac te watpliwosci i zmienic punkt widzenia, zajal stanowisko. I Arjuna zgodzil sie by dzialac zgodnie z instrukcjami Pana. Powiedzial on: "karisye vacanam tava" (BG 18.73).

Od ludzkich istot nie oczekuje sie walki na wzor psow i kotow. Powinny byc wystarczajaco inteligentne by zdac sobie sprawe z waznosci ludzkiego zycia i unikac zachowan na poziomie zwierzat. Czlowiek powinien zrealizowac cel ludzkiej formy zycia. To jest nakaz calej literatury Wedyjskiej i glowne przeslanie Bhagavad-gity. Pisma Wedyjskie sa przeznaczone dla istot ludzkich, nie dla psow i kotow. Psy i koty moga zabijac i jesc inne gatunki, nie podlegaja przez to karze. Ale jesli czlowiek zabija zwierze zeby nasycic swoj niepohamowany zmysl smaku, musi wtedy odpowiedziec za zlamanie praw natury. Bhagavad-gita wyraznie podaje, ze istnieja trzy rodzaje dzialania zgodne z trzema silami natury: czynnosci w dobroci, czynnosci w pasji i czynnosci w ignorancji. Podobnie, sa trzy rodzaje pozywienia: pozywienie w dobroci, pozywienie w pasji i pozywienie w ignorancji. Jest to dokladnie opisane i jesli zastosujemy sie do instrukcji Bhagavad-gity, wtedy cale nasze zycie ulegnie oczyszczeniu i ostatecznie bedziemy zdolni by osiagnac cel. "Yad gatva na nivartante tad dhama paramam mama" (BG 15.6).

Taka informacja jest zawarta w Bhagavad-gicie, ze ponad tym materialna powloka istnieje niebo duchowe, ktore nazywa sie niebem sanatana. W obecnym niebie, w tej okrywie, doswiadczamy tymczasowosci. Cos sie pojawia, trwa przez jakis czas, wydziela produkty uboczne, nastepnie slabnie, az w koncu zanika. Takie jest prawo tego materialnego swiata. Jesli wezmiecie to cialo, jakis owoc lub cokolwiek stworzonego tutaj, ulegnie to ostatecznie unicestwieniu. Zatem poza takim tymczasowym swiatem istnieje inny, o ktorym mowa tutaj: "paras tasmat tu bhavah anyah" (BG 8.20). Istnieje inna natura , ktora jest wieczna, sanatana. Jiva jest takze opisana jako sanatana. "Mamaivamso jiva-bhutah jiva-loke sanatanah" (BG 15.7). Sanatana oznacza wieczna. I w Jedenastym Rozdziale Pan jest rowniez opisany jako wieczny. A poniewaz posiadamy intymny zwiazek z Panem i jakosciowo jestesmy mu rowni... Sanatana-dhama (siedziba), Najwyzsza Osoba sanatana i zywe istoty sanatana, znajduja sie jakosciowo na tym samym poziomie. Dlatego calym celem Bhagavad-gity jest przywrocenie naszej pozycji sanatana i to nazywa sie sanatana-dharma lub duchowym dzialaniem zywej istoty. W chwili obecnej jestesmy zaangazowani w rozne czynnosci, ale jesli porzucimy wszystkie te tymczasowe dzialania, "sarva-dharman parityajya" (BG 18.66) i kiedy podejmiemy czynnosci zalecane przez Najwyzszego Pana, to wtedy doswiadczymy prawdziwego zycia.