SK/Prabhupada 0153 - Literárne diela testujú inteligenciu človeka

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Predchádzajúca stránka - video 0152
Nasledujúca stránka - video 0154 Go-next.png

By Literary Contribution, One's Intelligence is Tested - Prabhupāda 0153


Interview with Newsweek -- July 14, 1976, New York

Opytujúci: Mohli by ste prebrať tie tri činnosti, ktoré ste spomenuli - stravovanie, spánok a sex, a povedať mi konkrétne, aké pravidlá či tipy by ste dal ľuďom, ktorí hľadajú duchovné osvietenie, aby ste im pomohol v tomto smere v ich životoch.

Prabhupáda: Áno. Áno, pomocou našich kníh. Našich kníh. Máte toho dosť čomu treba porozumieť. Nestane sa to tak, že by ste všetko pochopili hneď.

Opytujúci: Čo som pochopila, tak spíte veľmi málo. Spíte tri alebo štyri hodiny v noci. Cítite to tak, že niečoho takého by mala osoba duchovne činná tiež dosiahnuť?

Prabhupáda: Áno, môžeme to vidieť na správaní Gosvámiov. Ich hmotné nevyhnutnosti takmer zmizli. Toto stravovanie, spánok, rozmnožovanie a obrana pre nich v podstate neexistovalo. Proste sa len venovali veciam spojených s Krišnom.

Opytujúci: Napríklad čomu?

Ráméšvara: Veciam spoejných s Krišnom čiže službe Bohu.

Bali-Mardan: Dáva vám príklad predchádzajúcich duchovných učiteľov.

Opytujúci: No, mňa skôr zaujímalo, prečo ... Dospel k názoru, že tri štyri hodiny sú čas potrebný na spánok?

Bali-Mardan: Inými slovami, prečo ... Pýta sa, prečo spíte tri štyri hodiny denne. Ako ste sa dostal k takému štandardu?

Prabhupáda: Nie je to nič umelé. Čím viac sa venujete duchovným činnostiam, tým viac sa oslobodzujete od hmotných činností. Tak sa to dá overiť.

Opytujúci: A vy ste teda dospel k tomuto ...

Prabhupáda: Nie, ja nehovorím o sebe, len hovorím, že tak sa to dá overiť. Bhaktiḥ pareśānubhavo viraktir anyatra syāt (SB 11.2.42). Ak pokročíte v bhakti, v duchovnom živote, potom vás hmotný život prestane zaujímať.

Opytujúci: Myslíte si, že existujú rozdiely medzi rôznymi ľuďmi na tomto svete? Inými slovami, myslíte si, že Indovia narozdiel od Európanov majú väčšie sklony alebo sú viac naklonení k vedomiu Krišnu?

Prabhupáda: Nie, každý inteligentný človek sa môže stať vedomým si Krišnu. Ako som už vysvetlil, ak nie ste dosť inteligentný, nemôžete prijať vedomie Krišnu. Je to teda prístupné všetkým. Existujú však rôzne stupne inteligencie. V Európe, v Amerike sú ľudia inteligentní, ich inteligencia je však využitá k hmotným účelom. A v Indii je ich inteligencia využitá k duchovným účelom. Preto tam nájdete tak vysoký duchovný štandard života, kníh, literatúry. Tak ako Vjásadéva. Vjásadéva bol tiež hospodárom, žil však v lese, a pozrite sa na jeho prínos v literatúre. O niečom takom sa nikomu ani nemôže zdať. Ľudská inteligencia je teda overená podľa literárneho prínosu. Všetkým týmto významným ľuďom hmotného sveta, vedcom, filozofom, dokonca aj technikom, sa dostalo uznania vďaka ich napísaným prácam, vďaka ich prínosu, nie kvôli ich mocným telám.