SK/Prabhupada 0190 - Zvýšte svoj odstup od tohto materiálneho sveta



Lecture on SB 7.6.11-13 -- New Vrindaban, June 27, 1976

Ak nasledujeme tieto princípy bhakti-mārga , tak my sa nepotrebujeme usilovať o odpútanie ešte nejakým iným spôsobom. Odpútanie je automaticky tam. Vāsudeve bhagavati bhakti-yogaḥ prayojitaḥ janayati āśu vairāgyam (SB 1.2.7). Vairāgyam znamená odpútanie. Bhakto yoga je známa aj ako vairāgya. Vairāgya. Sārvabhauma Bhaṭṭācārya napísal verš o tejto vairāgye.

vairāgya-vidyā-nija-bhakti-yoga-
śikṣārtham ekaḥ puruṣaḥ purāṇaḥ
śrī-kṛṣṇa-caitanya-śarīra-dhari
kṛpāmbudhir yas tam ahaṁ prapadye
(CC Madhya 6.254)

Tu je Śrī Kṛṣṇa Caitanya Mahāprabhu, korí je Krišna Osobne. On nás prišiel učiť vairāgya-vidyā. Je to trochu ťažké. Je to veľmi ťažké pre obyčajné osoby aby rozumeli tejto vairāgya-vidyā. Ich biznis je ako zväčšiť pripútanosť k tomuto telu, a Krišna vedomé hnutie je o tom ako zväčšiť odpútanie pre tento hmotný život. Preto sa to volá vairāgya-vidyā. Vairāgya-vidyā možno veľmi ľahko dosiahnuť, tak ako to je odporučené, vāsudeve bhagavati bhakti-yogaḥ prayojitaḥ janayati āśu vairāgyam (SB 1.2.7), veľmi skoro, veľmi skoro. Janayati āśu vairāgyaṁ jñānaṁ ca. V ľudskom živote sú potrebné dve veci. Jedna vec je jñānam, jñānaṁ-vijñānam āstikyaṁ brahma-karma sva-bhāva-jam. Táto jñānam znamená, začiatok jñāna "Ja niesom toto telo. Ja som duša." Toto je jñāna . A hneď ako je človek umiestnený na tejto úrovni jñānam, tak je to ľahké. Ľudia sú zamestnaný vo všetkom pre prospech svojho tela. Ale ak niekto porozumel, on sa dostal na úroveň jñānam, potom sa prirodzene odpúta, že "Ja nie som toto telo. Prečo pracujem tak ťažko pre toto telo?" Jñānaṁ ca yad ahaitukam (SB 1.2.7). Automaticky... Sú potrebné dve veci. Caitanya Mahāprabhu na veľa miesta toto prizvukoval, a On svojim životom učí jñānam a vairāgyam. Na jednej strane jñānam, vo svojom učení Rūpu Gosvāmīho, učenie pre Sanātana Gosvāmīho, učenie pre, rozhovor s Sārvabhauma Bhaṭṭācāryom, Prakāśānanda Sarasvatīm, rozhovor s Rāmānanda Rāyom. My sme všetky tieto učenia dali dokopy v našom Učení Pána Caitanyu. Takže toto je jñānam. A Jeho príkladom v Jeho vlastnom živote, prijatím sannyāsu, On učí vairāgyu. Jñāna a vairāgya,, tieto dve veci sú potrebné. Takže my nemôže byť situovaní na úrovni jñāna a vairāgya, ale ak praktikujeme, tak je to možné. Je to možné. Nie je to tak, že by to bolo nemožné. To sa odporúča:

vāsudeve bhagavati
bhakti-yogaḥ prayojitaḥ
janayaty āśu vairāgyaṁ
jñānaṁ ca yad ahaitukam
(SB 1.2.7)

To je potrebné.Takže Krišna vedomé hnutie je pre dosiahnutie ñānam a vairāgyam. Ak sa príliš pripútame k tomuto hmotnému svetu... A ako sa pripútame? Prahlád Maharádž dal k tomu jasný popis. Žena, deti, dom, zvieratá, služobníci, bábytok, oblečenie, a tak ďalej, a tak ďalej, a tak ďalej, tak veľa vecí. Ľudia pracujú tak ťažko, deň a noc, iba pre tieto veci. Nie je to pekný bungalow, pekné zviera, pekné, vidíme tak veľa vecí? Na čo to je? Aby to zväčšilo pripútanosť. Ak zväčšíme pripútanosť, tak potom nie je problém sa oslobodiť z tohto hmotného zajatia. Takže musíme praktikovať túto odpútanosť.