SK/Prabhupada 0468 - Jednoducho sa pýtaj a buď pripravený slúžiť Krišnovi



Lecture on SB 7.9.9 -- Mayapur, March 1, 1977

Pradyumna: Preklad: "Prahlāda Mahārāja pokračoval: Niekto môže vlastniť majetok, byť z aristokratickej rodiny, krásu, odriekanie, vzdelanie, zmyslové skúsenosti, slávu, vplyv, fyzickú silu, usilovnosť, inteligenciu a mystickú jogovú silu, ale ja si myslím, že všetkými týmito vlastnosťami nie je možné uspokojiť Najvyššiu Božskú Osobnosť. Akokoľvek, Pána je možné uspokojiť len oddanou službou. Gajendra to tak urobil a tak s ním bol Pán spokojný.

Prabhupāda:

manye dhanābhijana-rūpa-tapaḥ-śrutaujas-
tejaḥ-prabhāva-bala-pauruṣa-buddhi-yogāḥ
nārādhanāya hi bhavanti parasya puṁso
bhaktyā tutoṣa bhagavān gaja-yūtha-pāya
(SB 7.9.9)

Toto sú teda materiálne výhody .(Zboku:) Nefunguje to? (šuchnutia v mikrofóne) Hmm? Bohatstvo, dhana.. Nikto si nemôže získať Krišnu týmito materiálnymi statkami. Toto všetko sú materiálne bohatstvá: peniaze, ľudské zdroje, krása, vzdelanie, odriekanie, mystické sily a tak ďalej a tak ďalej. Je tam veľmi veľa vecí. Nie sú podstatné pri priblížení sa Najvyššej Osobnosti Božstva. Krišna osobne hovorí bhaktyā mām abhijānāti (BG 18.55). Nevraví, všetko toto materiálne vlastníctvo, že: "Ak je niekto bohatý, má moju priazeň." Nie. Krišna nie je chudobný človek ako ja, ak mi niekto dá peniaze, tak mi to prináša úžitok. On je sebestačný, ātmārāma. Nemá potrebu nejakej pomoci od niekoho iného. Je plne uspokojený, ātmārāma. Iba bhakti, láska, je potrebná. Bhakti znamená slúžiť Krišnovi. To je bez žiadneho motívu. Ahaituky apratihatā. To je bhakti, čistá. Anyābhilāṣitā-śūnyaṁ jñāna-karmādy-anāvṛtam (CC Madhya 19.167, Brs. 1.1.11). Všade v šástre je výrok, že bhakti by mala byť čistá.

anyābhilāṣitā-śūnyaṁ
jñāna karmādy-anāvṛtam
ānukūlyena kṛṣṇānu-
śīlanaṁ bhaktir uttamā
(Brs. 1.1.11)
sarvopādhi-vinirmuktaṁ
tat paratvena nirmalam
hṛṣīkeṇa hṛṣīkeśa
sevanaṁ bhaktir ucyate
(CC Madhya 19.170)

Je veľa iných definícií. A ak máme bhakti, lásku ku Krišnovi, nevyžadujeme veľké množstvo peňazí, sili alebo vzdelania, či odriekania. Nič tohoto druhu. Krišna vraví, patraṁ puṣpaṁ phalaṁ toyaṁ yo me bhaktyā prayacchati (BG 9.26). Nič od nás nevyžaduje, ale chce každého, pretože je čiastočkou a kúskom Krišnu. Chce vidiet, ze každý je poslušný, každý Ho miluje. To je Jeho snaha. Ako keď je otec veľmi bohatý muž. Nevyžaduje pomoc od syna, ale jeho túžba je, aby jeho syn bol poslušný a milujúci. To je jeho uspokojenie. Takáto je celá situácia. Krišna stvoril...Eko bahu śyāma. My sme vibhinnāṁśa - mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ (BG 15.7) - čiastočka a kúsok z Krišnu, každý z nás. Takže každý z nás má nejakú povinnosť. Krišna nás stvoril, očakávajúc že niečo urobíme, pre Krišnovo uspokojenie. To je bhakti. Takže takúto možnosť získavame v ľudskej forme života. Nemali by sme strácať náš cenný čas žiadnou prácou, alebo podnikaním. Jednoducho sa pýtať a byť pripravený slúžiť Krišnovi. Ānukūlyena kṛṣṇānuśīla. Ānukūla. Nie tvoje uspokojenie, ale Krišnovo uspokojenie. To sa nazýva ānukūla, priaznivý. Ānukūlyena kṛṣṇānuśīlanam (CC Madhya 19.167). A anuśīlanam znamená činnosť, nie to že "Ja som v tranze v meditácii." To to tiež... Niečo je lepšie než nič, ale skutočná oddaná služba je aktivita. Človek musí byť aktívny a najlepšia aktivita je kázať o sláve Najvyššej Osobnosti Božstva. To je najlepšia aktivita. Na ca tasmān manuṣyeṣu kaścin me prīya-kṛttamaḥ (BG 18.69).