SK/Prabhupada 0514 - Tu, potešenie znamená malú neprítomnosť bolesti

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Tu, potešenie znamená malú neprítomnosť bolesti
- Prabhupāda 0514


Lecture on BG 2.25 -- London, August 28, 1973

Takže naše skutočné poslanie je stať sa brahma-bhūtaḥom. Kto sa ním môže stať? To už je vysvetlené. Kṛṣṇa už vysvetlil, ktorý je to verš? Yaṁ hi na vyathayanty ete. Vyathayanti, nedáva bolesť. Materiálna záťaž, tá je vždy problematická. Aj toto telo. To je tiež ďalšia záťaž. Musíme ho nosiť. Takže keď človek nie je rozrušovaný touto telesnou bolesťou a potešením... Neexistuje žiadne potešenie, proste bolesť. Tu, potešenie znamená malú neprítomnosť bolesti. Rovnako ako keď máte popáleninu. Ako sa povie? Obariť? Phoṛā? Tak to je vždy bolestivé. A po použití nejakej medicíny, keď bolesť trochu poľaví, si myslíte, že "Teraz je to šťastie." Ale popálenie je tam. Ako môžete byť šťastní? Tak tu, v skutočnosti neexistuje šťastie, ale my si myslíme, že sme objavili toľko protiakcií. Rovnako existuje choroba. My sme objavili liek. Objavili sme lekárske univerzity, ktoré chrlia veľa, veľa lekárov, doktorov,... Ale to nezaručí, že budete žiť. No, budete musieť zomrieť, pane. Takže popálenie je tam. Trochu použitia dočasnej medicíny, to môže ... Preto nie je žiadne šťastie v tomto hmotnom svete. Preto Kṛṣṇa povedal, že: "Prečo sa cítiš šťastným? Musíš zomrieť, po tom všetkom, čo sa ťa netýka. Ty si večný, ale aj napriek tomu musíš prijať smrtť." Janma-mṛtyu-jarā-vyādhi-duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Toto je tvoj skutočný problém.

Ale týto darebáci to nevedia. Myslia si, že smrť je prirodzená - po smrti je všetko dokončené. Teraz tak dlho kým neumriem, dovoľte mi, aby som si užíval. Ṛṇaṁ kṛtvā ghṛtaṁ pibet. Pôžitok znamená... Podľa nášho indického systému, pôžitok nie je jedenie mäsa ako v západných krajinách. Ich radosť je jedenie veľa ghí, stať sa guľatučkým, mastnučkým. To je ich užívanie. Takže Lókájata Muni odporúča, "Teraz jedzte ghí a užívajte si života." Kachori, samosā, všetko pripravené na ghí. Potom "Nemám peniaze, pane. Kde môžem získať ghí?" Ṛṇaṁ kṛtvā. "Žobrite, požičajte si, kradnite, vezmite si ghí." Tak či onak, čierny trh, biely trh, nejakým spôsobom. Prineste peniaze a ghí, to je všetko. Ṛṇaṁ kṛtvā ghṛtaṁ pibet. "Jedzte ghí, koľko len môžete." Ṛṇaṁ kṛtvā ghṛtaṁ pibet yāvād jīvet sukham. Jīvet. Sukhaṁ jīvet. "Pokiaľ žijete, žite veselo, veľmi pekne." To je teória všetkých európskych filozofov. Žiť veselo. Ale filozof na konci bude ochrnutý. Jeho veselosť bude ukončená. Kto je ten filozof, ktorý ochrnul? A tak oni vyrábajú všetky tieto teórie. Nielen európski filozofi, iný filozof v Indii, Dr Radhakrishnan, má teraz ochrnutie mozgu.

Takže oni nechápu, že existuje kontrolór. Môžeme teoretizovať a je tak veľa spôsobov nášho šťastného života. Ale vy nemôže byť šťastný, pane, kým máte toto hmotné telo. To je fakt. Janma-mṛtyu-jarā-vyādhi-duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Preto inteligentní ľudia, by mali byť... Kṛṣṇa robí každého inteligentným: "Ty darebák, ty si v telesnom poňatí života. Vaša civilizácia nemá žiadnu hodnotu. Je to civilizácia darebákov."