SK/Prabhupada 0522 - Keď spievate úprimne túto mantru, všetko bude jasné

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Keď spievate úprimne túto mantru, všetko bude jasné
- Prabhupāda 0522


Lecture on BG 7.1 -- Los Angeles, December 2, 1968

Prabhupáda: Áno.

Viṣṇujana: Existuje mnoho príbehov o Pánovi Caitanyovi ako obrátil toľkých darebákov. Iba vďaka Jeho prítomnosti mohli spievať Hare Kṛṣṇa. Ako môžeme získať Jeho milosť, aby sme mohli pomáhať ľuďom okolo nás, aby spievali Hare Kṛṣṇa?

Prabhupáda: Keď spievate úprimne túto mantru, všetko bude jasné. Je to očistný proces. Dokonca aj keď máte nejaké uličnícke nápady, združujete sa s darebákmi, na tom nezáleží. Jednoducho, ak si spievate... Viete prakticky každý, že tento proces spievania je jediná metóda, ktorá urobí ľudí pokročilými. Tak toto je tá metóda, spievania a načúvania. Vypočujte si prednášky z Bhagavad-gīty alebo Śrīmad-Bhāgavatamu, snažte sa ich pochopiť, a spievajte a nasledujte pravidlá a regulácie. Takže pravidlá a regulácie neskôr. Najprv skúste počúvať a spievať. Śṛṇvatāṁ sva-kathāḥ kṛṣṇaḥ puṇya-śravaṇa-kīrtanaḥ. Puṇya-śravaṇa-kīrtanaḥ (SB 1.2.17). Každý, kto počuje Hare Kṛṣṇa, stáva sa zbožný jednoducho načúvaním. Očistí sa. Do tej mieri, koľko je schopný prijímať. Ale ľudia si myslia, že "Čo je to spievanie Hare Kṛṣṇa?" Vidíte? Ak im dáte nejaký blaf, kuṇḍalinī-yogu a všetky tieto podfuky, oni budú veľmi potešení. Vidíte? Takže oni chcú byť podvedení. A nejakí podvodníci prídu, "Áno, vezmite si túto mantru, dajte mi 35 dolárov, a do šiestich mesiacov sa z vás stane Boh, budete mať štyri ruky."(smiech)

My chceme byť podvedení. To znamená, že podvádzanie je jedným z nástrojov podmieneného života. Existujú štyri nedostatky podmieneného života. Jedným nedostatkom je to, že robíme chyby, a ďalší nedostatok je, že prijímame niečo, čo také nie je. Urobiť chybu, to nie je veľmi ťažké pochopiť. Každý z nás vie ako robiť chyby, trápne omyly. Dokonca aj veľkí muži tiež robia veľké chyby, vidíte. Rovnako existuje mnoho prípadov medzi politikmi, malá chyba alebo omyl, obrovský omyl... Takže chyba, "Mýliť sa je ľudské," chyba je tam. Rovnako prijímame niečo ako fakt, ktorý v skutočnosti nie je faktom. Ako to je? Tak, že všetci v podmienenom živote si myslia, že "Toto telo je moje ja." Ale ja to nie som. Nie som toto telo. Tak tomu sa hovorí ilúzia, pramadā. Najlepším príkladom je považovať lano za hada. Dajme tomu, že v tme je takéto lano, a vy poviete, "Oh, tu je had." To je najlepší príklad ilúzie. Prijatie niečo za to, čím nie je. Takže tento nedostatok je tu podmienenom živote. A robiť chybu a omyly, tento nedostatok je tu. A tretím nedostatkom je, že chceme podvádzať a byť podvedení.

My sme tiež veľkí experti. Stále premýšľame ako niekoho podvediem. A samozrejme, on tiež premýšľa ako ma podvedie. Takže celý podmienený život je združovanie sa podvodníkov a podvedených, to je všetko. Tak toto je ďalšia vada. A štvrtý nedostatok je, že naše zmysly sú nedokonalé. Preto všetky znalosti, ktoré získavame sú nedokonalým poznaním. Človek môže špekulovať, ale môže špekulovať svojou mysľou. To je všetko. Ale jeho myseľ je nedokonalá. Môže však špekulovať, bude produkovať niečo nezmyselné, to je všetko. Pretože jeho myseľ je nedokonalá. Nezáleží na tom, či sčítate tisícky núl, je to jedna nula. Nie. To je stále nula. Tento špekulatívny proces pochopenia Najvyššieho, nie je nič iné ako nula. Preto so všetkými týmito nedostatkami nášho podmieneného života, nie je možné prísť do skutočného života. Preto to musíme získať od osobnosti akou je Kṛṣṇa a Jeho bona fide zástupca. To je skutočné poznanie. Potom dosiahnete dokonalosť.