SK/Prabhupada 0555 - Spanie podľa duchovného chápania

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Spanie podľa duchovného chápania
- Prabhupāda 0555


Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Prabhupāda: Naša politika je tat-paratvena nirmalam (CC Madhya 19.170). Môžete očistiť činnosti zmyslov, ak ich zapojíte vo vedomí Kṛṣṇu. Potom vás nebudú rozrušovať. Ak chcete ovládať svoje zmysly, musíte najprv ovládnuť jazyk. Potom budete schopní veľmi ľahko ovládnuť aj ostatné zmysly. Takže zapojte jazyk do spievania Hare Kṛṣṇa a ochutnávania Kṛṣṇa prasādam - zistíte, že vaše ďalšie zmysly sú už pod kontrolou. Takže kľúčom k ovládaniu našich zmyslov je jazyk. A ak dáte jazyku výhodu a zhovievavosť, nebudete nikdy schopní ovládať ostatné zmysly. To je tajomstvo ovládania zmyslov. Pokračuj.

Tamāla Kṛṣṇa: 69: "To, čo je v nocou pre všetky bytosti je časom prebudenia pre sebarealizovaného, a čas prebudenia pre všetky bytosti, je nocou pre sebarealizovaného svätca." Význam: "Existujú dva druhy inteligentných ľudí. Jeden je inteligentný v hmotných činnostiach pre zmyslový pôžitok, a druhý je introspektívny a zobúdza sa pre kultivovanie sebarealizácie. Aktivity introspektivného svätca, či premýšľavého človeka sú nocou pre osoby hmotne pohltené. Materialisti spia počas takej noci kvôli ich neznalosti sebarealizácie. Introspektívny svätec však zostáva v strehu počas noci materialistického človeka."

Prabhupāda: Noc znamená to, keď ľudia spia a deň znamená to, keď sú zobudení. To je pochopenie pre deň a noc. Takže materialisti, tí spia keď ide o duchovné porozumenie. Takže činnosti, ktoré nachádzame v dennom režime materialistického človeka, sú v skutočnosti nocou. Duchovné osoby vidia, že títo ľudia dostali nástroje na sebarealizáciu, túto ľudskú formu života. Ako plytvajú tým, že spia. A materialisti vidia, "Oh, títo mladí chalani vo vedomí Kṛṣṇu, oni sa vzdali všetkého a oni sú spievajú Hare Kṛṣṇa. Aký nezmysel. Oni spia." Tak vidíte? Takže vo vízii materialistického človeka, tieto činnosti sú nocou, spaním. A pre seberealizované osoby, tieto činnosti sú spaním. Vidíte? Práve naopak. Oni vidia osoby vedomé si Kṛṣṇu, ako strácanie času a osoba vedomá si Kṛṣṇa, vidí ich ako strácanie času. To je tá poloha. Pokračuj.

Tamāla Kṛṣṇa: "Takí mudrci pociťujú transcendentálne potešenie v postupnom rozvoji duchovnej kultúry, pričom, muž materialistických činností, zatiaľ spiaci nad sebarealizáciou, sníva o rozmanitosti zmyslového potešenia."

Prabhupāda: Áno. Oni snívajú, "Teraz budeme robiť toto. Nabudúce budem mať toto. Nabudúce budem mať toto. Nabudúce zabijem toho nepriateľa. Nabudúce budem toto." Oni takto plánujú. Pokračuj.

Tamāla Kṛṣṇa: "...pociťuje niekedy šťastie a inokedy nepohodu vo svojich podmienkach spania. Introspektívny muž je vždy ľahostajný k materialistickému šťastiu a nešťastiu."

Prabhupāda: Introspektívny muž, ktorý sa snaží o sebarealizáciu, vie veľmi dobre, "Dajme tomu, že keď urobím v budúcnosti taký a taký veľký obchod alebo taký... Môžem postaviť taký veľký mrakodrap." Ale pretože je introspektívny, vie, že "Čo budem robiť so všetkými tými vecami? Akonáhle opustím túto úroveň, všetko tu zostáva, a beriem inú podobu tela, začína sa iný život." To je introspekcia.