SK/Prabhupada 0558 - Naša pozícia je okrajová. V každom momente môžeme poklesnúť

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Naša pozícia je okrajová. V každom momente môžeme poklesnúť
- Prabhupāda 0558


Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Prabhupāda: Áno. Alebo najprv jeho. Áno.

Oddaný: Hovorí sa, že akonáhle dosiahnete Božstvo, akonáhle sa vrátite do Kṛṣṇovi, už nepoklesnete. Ale je povedané, že pôvodne pochádzame odtiaľ. Keď pochádzame odtiaľ ako sme mohli spoklesnúť, ak sme tam už boli?

Prabhupāda: Áno. Rovnako ako v tomto prípade, keď osobnosti ako sú Brahmā a Śiva, sa tiež niekedy stali obeťami māye. Takže naša, chcem povedať, potencia poklesnutia je vždy tam, potencia. A preto, že sme neoddeliteľnou súčasťou Boha, a pretože sme sa teraz v hmotnom svete, je potrebné si uvedomiť, že sme poklesli. Ale vy nemôžete vystopovať históriu, kedy ste poklesli. To nie je možné. Ale naša pozícia je okrajová. V každom okamihu môžeme poklesnúť. Táto tendencia je tam. Preto sa nazývame okrajová. Ale každý... Rovnako je to veľmi jednoduché pochopiť. Každý je náchylný ochorieť, že? Teraz, keď ste chorí, neexistuje spôsob ako zistiť históriu, kedy ste sa stal chorými. Ste chorí, liečte sa, to je všetko. Rovnako sme hmotných podmienkach života. Stačí sa ísť liečiť a akonáhle budete vyliečení, buďte opatrní, aby ste znova nepoklesli. Ale existuje tu šanca na poklesnutie, opäť sa stať chorým. Nie to, že nakoľko ste sa kedysi vyliečili, už nie je šanca opäť ochorieť. Je tu šanca. Preto musíme byť veľmi opatrní. Áno.

Oddaný: V Bhagavad-gīte sa hovorí na strane 41, že Brahmā je druhým duchovným učiteľom. Myslel som si, že všetci duchovní majstri žijú večne; ale Brahmā nežije večne.

Prabhupāda: Áno. Žijeme večne. Vďaka zmene tela my neumierame. Vy žijete večne, ja žijem večne. Smrť znamená, že vymeníme toto telo, to je všetko. Rovnako ako meníte svoje šaty. Ak vymeníte vaše šaty, to neznamená, že zomriete. Podobne zmena tohto tela neznamená skutočnú smrť. Alebo zjavenie sa v inom tele neznamená skutočné zrodenie. Neexistuje žiadne narodenie ani úmrtie živej bytosti, ale zmena tela sa odohráva v našich hmotných podmienkach. To sa považuje za zrodenie a smrť. Vlastne neexistuje zrodenie ani smrť. Áno?

Madhudviṣa: Prabhupāda, pre toho, kto uctieva Pána Buddhu, existuje planéta kam pôjde? Alebo existuje tam...

Prabhupāda: Hmm?

Madhudviṣa: Pre toho, kto uctieva Pána Buddhu,

Prabhupāda: Áno?

Madhudviṣa: V bhakti-gaṇa (?), sa hovorí alebo nejakým spôsobom, nejaký druh oddanej služby poskytnutý Buddhovi, existuje tam pre neho planéta, na ktorej Pán Buddha vládne, alebo...

Prabhupāda: Áno. Existuje neutrálny stav. To nie je planéta. To je okrajová pozícia medzi duchovným svetom a materiálnym svetom. Ale každý musí zase poklesnúť. Pokiaľ človek nevstúpi do duchovného neba a neprijme svoju situáciu na niektorej duchovnej planéte... Rovnako ako keď lietate na nebi. Pokiaľ nezískate nejakú planétu, budete musieť opäť poklesnúť. Nemôžete každý deň lietať na nebi. To nie je možné. To je neutrálny stav. Ani na druhej planéte ani na tejto planéte, lietanie. Ako dlho bude lietať? Musíte prijať nejaké útočisko. Ale ak prijmete útočisko na vyšších planétach alebo vo vyššej situácii, potom budete musieť poklesnúť. Takže... Rovnaký príklad sa môže opakovať. Predpokladajme, že ak vyjdete do vesmíru... Rovnako ako sputnikoví muži, idú niekedy. Ľudia si myslia, "Oh, kam išiel, tak vysoko, tak vysoko." Ale on nikam neodišiel. Príde (poklesne) zase. Tak to je falošný aplauz, "Oh, on šiel tak vysoko, tak vysoko." Aký má zmysel ísť tak vysoko? Vzápätí poklesnete. Vzhľadom k tomu, že nemáte právo vstupu na inú planétu. Takže, čo váš stroj, tento Sputnik alebo tieto lietadlá, pomôžu vám? Musíte opäť poklesnúť. Spadnete dole do Atlantického oceánu alebo Tichého oceánu a niekto tam pôjde a vyzdvihne vás. Vidíte? To je vaša pozícia. Takže voidismus znamená lietať v oblakoch a byť namyslení, "Vyšiel som tak vysoko, vyšiel som tak vysoko, tak vysoko." (Smeje sa) Ten hlupák nevie ako dlho vydrží v tejto vysokej polohe. Vidíte? Poklesne.