SK/Prabhupada 0622 - Tí, ktorí sú zamestatní v Krišna vedomí - stretávajte sa s nimi



Lecture on SB 7.6.17-18 -- New Vrindaban, July 1, 1976

Dokonca aj keď máte chuť užívať si v tomto hmotnom svete, stále by ste mali prijať vedomie Kṛṣṇu. Kṛṣṇa vás uspokojí. On Vám dá. Nie je potreba robiť niečo iné pre váš hmotný pôžitok. Ak chcete ... Pretože sa nemôžeme vzdať hmotného pôžitku. Boli sme zvyknutí od nepamäti, mnoho životov za životom, len zmyslový pôžitok. To nie je veľmi ľahké vzdať sa tejto myšlienky. Preto śāstra hovorí, že aj keď ste dostali chuť na zmyslový pôžitok, aj tak treba prijať vedomie Kṛṣṇu. Neskúšajte to inak. Tak ako devatā. Oni majú schopnosti pre všetky zmyslové pôžitky. Zmyslový pôžitok znamená devatās udara-upastha-jihvā (NOI 1), jihvā, tento jazyk, a brucho a genitálie. To sú hlavné zdroje zmyslových pôžitkov. Veľmi chutné pokrmy, naplnia žalúdok pokiaľ sa len dá, a potom vychutnať si sex. To je hmota. V duchovnom svete tieto veci chýbajú. V hmotnom svete sú tieto veci veľmi výrazné.

Preto Prahlāda Mahārāja varuje svojich priateľov, že ak sa staneme pripútanými k tomuto zmyslovému pôžitku, potom vimocituṁ kāma-dṛśāṁ vihāra-krīḍā-mṛgo yan-nigaḍo visargaḥ. (SB 7.6.17-18) Nigaḍa, nigaḍa znamená koreň, hlavnú príčinu prijatia hmotného tela. Tieto veci sú zmyslovým pôžitkom. Tato vidūrāt: zo vzdialeného miesta. Tato vidūrāt parihṛtya daityā. (SB 7.6.17-18) "Drahí priatelia, aj keď ste sa narodili v daitya rodinách, a ja tiež" - jeho otec je tiež daitya. Daityeṣu saṅgaṁ viṣayātmakeṣu: "Vzdajte sa svojich..." Asat-saṅga-tyāga ei vaiṣṇava ācāra (CC Madhya 22.87). To isté. Caitanya Mahāprabhu to tiež povedal. Takže kto je Vaiṣṇava? Vaiṣṇava, On okamžite vysvetlil, že Vaiṣṇava, čo je povinnosťou Vaiṣṇavu? Jeden oddaný sa opýtal Caitanya Mahāprabhua: "Pane, čo je povinnosťou Vaišnavu?" On okamžite odpovedal dvomi riadkami, asat-saṅga-tyāga ei vaiṣṇava ācāra: "Vzdať sa spoločnosti materialistických osôb." Potom ďalšia otázka môže byť, "Kto je materialista?" Asat eka 'strī-saṅgī: "Ten, kto je pripútaný k žene, ten je asat." A kṛṣṇa-bhakta āra "A ten, kto nie je oddaným Kṛṣṇu."

Takže sa musíme zrieknuť. Takže existuje usmerňujúca zásada. Aspoň nie nezákonný sex. Ožeň sa, ži ako gentleman, prevezmi zodpovednosť, potom sa postupne budete môcť vzdať tejto sexuálnej túžby. Pokiaľ sa nevzdáme tejto sexuálnej túžby, úplne nerozrušení, neexistuje žiadna možnosť ako zastaviť toto opakovanie hmotných zrodení - zrodenie, smrť, staroba a choroba. To nie je možné. Prahlāda Mahārāja preto radí, daityeṣu saṅgaṁ viṣayātmakeṣu: "Nezdružujte sa s ..." Asat-saṅga, to isté, ako Caitanya Mahāprabhu... Asat-saṅga-tyāga ei vaiṣṇava ācāra. To je povinnosťou Vaiṣṇavov. Nevyužívať žiadnu príležitosť pre asat, s tými, ktorí sú hmotne pripútaní. Je veľmi ťažké združovanie sa. Potom je možné, upeta nārāyaṇam ādi-devaṁ sa mukta-saṅgair iṣito 'pavargaḥ (SB 7.6.17-18). Preto združovanie sa je veľmi ..., sajjati siddhāśaye. S tými, ktorí sú zapojení vo vedomí Kṛṣṇu, oddanej službe, vytvorte s nimi váš vzťah. Preto vytvárame rôzne strediská, aby sme dali každému príležitosť združovať sa s oddanými.

Ak je to možné, poskytujeme útočisko, rozdávame prasādam, dávame pokyny, poskytujeme príležitosť uctievať Kṛṣṇu. Prečo? Aby ľudia využili príležitosť združovať sa s Nārāyaṇom. Nārāyaṇam ādi-devam, môžu sa združovať s Nārāyaṇom. S Nārāyaṇom, a čímkoľvek, čo je vykonané v oddanej službe Nārāyaṇovi - Nārāyaṇovi, Kṛṣṇovi, Viṣṇuovi, rovnakej kategórii ... Nārāyaṇa paro 'vyaktyāt. Nārāyaṇa znamená ten, kto je ..., koho umiestnenie je transcendentálne, Nārāyaṇa. Takže akonáhle prídete do styku s Nārāyaṇom, bude tam aj Lakṣmī, bohyňa šťastia bude tam. My neuctievanie vyfabrikovaného daridra-nārāyaṇa, nie.