SK/Prabhupada 0657 - Chrám je v tomto veku jediné pokojné miesto

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Chrám je v tomto veku jediné pokojné miesto
- Prabhupāda 0657


Lecture on BG 6.6-12 -- Los Angeles, February 15, 1969

Oddaný: "Kto chce cvičiť yogu, ten by mal odísť na odľahlé miesto ... (BG 6.11)."

Prabhupāda: To je predpis ako cvičiť yogu. Vo vašej krajine, cvičenie yogy je veľmi populárne. Existuje mnoho takzvaných yogových spoločností. Ale tu je predpis daný Najvyšším Pánom, ako cvičiť yogu. Pokračuj.

Tamal Krishna: "Človek má odísť na odľahlé miesto a na zem má položiť kuśa trávu, a potom ju zakryť jeleňou kožou a mäkkou tkaninou. Sedenie nemá byť ani príliš vysoké, ani príliš nízke, a má byť umiestnené na posvätnom mieste. Yogín má potom na tom sedieť veľmi pevne a má cvičiť yogu ovládaním mysle a zmyslov, očistením srdca a upriamením mysle na jedno miesto."

Prabhupāda: Prvý predpis je, ako sedieť a kam sa posadiť. Sediaci poloha. Musíte si vybrať miesto, kam si musíte sadnúť a cvičiť yogu. To je prvý predpis. Pokračuj.

Tamal Krishna: "Význam: Posvätné miesto odkazuje na pútnicke miesto. V Indii, yogíni, transcendentalisti alebo oddaní všetci opúšťajú domovy, a sídlia na posvätných miestach, ako sú Prayāga, Mathurā, Vṛndāvana, Hṛṣīkeśa, Hardwar, a tam praktikujú yogu."

Prabhupāda: Teraz predpokladajme, že musíte vyhľadať posvätné miesto. V tomto veku, koľko ľudí je pripravených vyhľadať posvätné miesto? Kvôli svojej obžive musia žiť v preľudnenom meste. Kde je tu otázka posvätného miesta? Takže ak ste nenašli posvätné miesto, tak ako môžete cvičiť yogu? To je prvý predpis. Preto pre tento systém bhakti-yogy je posvätným miestom tento chrám. Žijete tu, to je nirguṇa, to je transcendentálne. Vedsky príkaz je, že mesto je miestom vášne. A les je miestom dobra. A chrám je transcendentálny. Ak žijete vo veľkomeste alebo v meste, to je miestom vášne. A ak nechcete žiť na mieste vášne, choďte do lesa. To je miestom dobra. Ale chrám, Boží chrám, je nad vášňou a dobrom. Preto chrám je jediným odľahlým miestom pre tento vek. Nemôžete ísť na odľahlé miesto do lesa. Je to nemožné. A ak urobíte show z cvičenia yogy v takzvanej triede, a doprajte si všetky druhy nezmyselných vecí, to nie je cvičenie yogy. Tu je predpis ako cvičiť yogu. Pokračuj. Áno.

Tamal Krishna: "Preto v Bṛhan-Nāradīya Purāṇe je povedané, že v kali-yuge, v prítomnej yuge alebo veku, kedy ľudia žijú vo všeobecnosti krátkodobo, sú pomalí v duchovnej realizácii, a neustále rozrušovaní rôznymi strachmi, najlepším prostriedkom duchovnej realizácie je spievanie svätého mena Pána. V tomto veku hádok a pokrytectva, jediným prostriedkom na oslobodenie je spievať sväté meno Pána. Žiadna iná cesta nevedie k úspechu."

Prabhupāda:

harer nāma harer nāma harer nāmaiva kevalam
kalau nāsty eva nāsty eva nāsty eva gatir anyathā
(CC Adi 17.21)

Harer nāma, jednoducho spievať sväté meno Pána. To je jediný spôsob sebarealizácie alebo koncentrácie alebo meditácie. A neexistuje žiadna iná alternatíva, žiadna iná alternatíva, žiadna iná alternatíva. Iné postupy nebudú realizovateľné. A je to také dobré, že aj dieťa môže sa toho zúčastniť. To je univerzálne. (koniec)